Hemen Arayın

Şeker Tüketiminden Nasıl Vazgeçeriz?

okuyabilirsiniz.

Vücudumuza herhangi bir faydası olmayan “basit karbonhidratlar” grubundaki rafine şekeri bırakmak, sağlığımız söz konusuysa aslında zor değil...

Karbonhidrat... Miktarı, hepimiz için vücudumuzun yaş, boy, kilo ve fiziksel aktivite gibi özelliklerine göre değişebilen bir ihtiyaç. Örneğin; tahıllar, kurubaklagiller, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzeler kompleks karbonhidrat grubunda olup, enerji ihtiyacımızın %50-60’ını oluşturmalı. Basit karbonhidratlar dediğimiz şeker içeren yiyecek ve içeceklere ise aslında ihtiyacımız yok. Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek; çay şekeri, mısır şurubu, glukoz şurubu gibi sadece damak zevkimizi eğlendiren gıdaların işte bu gruba girdiğine dikkat çekiyor. Yazımızın devamında Örnek, hem şeker tüketimi hakkında bilmeniz gereken diğer önemli noktaları hem de basit şeker kullanmadan yapabileceğiniz bir tatlı tarifini paylaşıyor...

Şeker Tüketiminden Nasıl Vazgeçeriz?

Şeker Tüketiminiz Fazla Mı?

Eğer haftada 1-2 kereden fazla, şekerli yiyecek ve içecek tüketiyorsanız ya da günde 1-2 yemek kaşığını aşacak şekilde şeker içeren gıda tüketiyorsanız fazla şeker alıyorsunuz diyebiliriz. Bu nedenle bu miktarları aşmamak adına paketli hazır gıdaların şeker içeriklerine dikkat edip, etiketlerini okumak en sağlıklısı. Hemen hatırlatalım, etiketlerde basit şekerler şu şekilde de belirtilebiliyor; Dekstroz, sükroz, galaktoz, maltoz, mısır şurubu, fruktoz, darı şurubu, keçiboynuzu şurubu, akçaağaç şurubu, arpa maltı, esmer pirinç şurubu.

Basit, rafine şeker bağırsaklardan emildiğinde insulin hormonunda ve dolayısıyla kan şekerinde dengesizliklere, iştahı artıran hormon olan “Ghrelin”in yükselmesine neden oluyor. Fazla tüketimi devam ettiğinde vücut yağına dönüşerek obezite, insülin direnci, tip 2 diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklara neden olduğu, hatta kanser riskini artırdığı çeşitli çalışmalarda bildirilmiştir. Ve yine birçok çalışma algıda azalma ve bağışıklık sisteminde güçsüzlüğe de sebep olduğuna işaret ediyor. Sadece bu nedenler bile, basit şekeri hayatımızdan kolayca çıkarabileceğimizi göstermiyor mu?

Unutmamalıyız ki, şeker ve şekerli yiyecek/içecekleri tükettikçe şekere karşı duyulan isteğimiz de artıyor. Dolayısıyla şekersiz lifli atıştırmalıkları ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirirsek, zaten bir süre sonra bu isteğimizin ortadan kalktığını göreceğiz. Özellikle bu alışkanlığı çocuklarımıza çok daha kolayca kazandırabiliriz. Çünkü tatlıya karşı eğilim, çocuklar küçükken ailede başlayan bir durum. Oysa onları büyüme çağlarında meyve, pekmez ve bal gibi doğal tatlılara yönlendirmek en doğrusu. Tabii çikolata gibi aburcuburları ödül ve mutlu etme aracı olarak kullanmaya da son vermeliyiz.

Vücudumuzun Susama Sinyali

“Canım tatlı istedi” hissinin aslında vücudun susama sinyali olabileceğini biliyor muydunuz? O an geldiğinde mutlaka önce su içmenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı Tarif

Çeşitli tatlı yiyeceklerin yerine, taze veya kuru meyvelerle, ceviz, fındık, badem, yulaf ezmesi, pekmez, süt, yoğurt karışımları ile şeker kullanmadan sağlıklı tatlılar deneyebilirsiniz. Örnek bir tarif de bizden gelsin.

Malzemeler
Malzemeler 1 porsiyon için aşağıdaki gibidir:

Yarım cennet hurması ve yarım muz

1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi

1 tatlı kaşığı bal

1 çay kaşığı kakao

Yapılışı

Tüm malzemeleri rondodan geçirin ve kaseye dökün. İsteğe bağlı olarak üzerini 1-2 ceviz ile süsleyebilirsiniz. Dilerseniz cennet hurması yerine yarım avokado da tercih edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dyt. Tuba Örnek
Doktorun Biyografisini Gör

Dyt. Tuba Örnek, 1980 yılında Sakarya’da doğdu. Üniversite öğrenimini 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi’nde iki yıl diyetisyen olarak Nutrisyon Ekibi’nde çalışmalar yürütürken klinik ve poliklinik deneyimleri de oldu. Özel Kocaeli Akademi Hastanesi’nde yaklaşık dört yıl poliklinik ağırlıklı deneyiminden sonra 2011 yılında İstanbul’a yerleşerek Bayındır ve Medistate olmak üzere iki özel hastanede çalıştı. Evli ve bir oğlu olan Dyt. Örnek, 2016’dan bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde Tamamlayıcı Tıp Merkezi Koordinatörlüğü görevinin yanı sıra Beslenme ve Diyet Bölümü’nde diyetisyen olarak da görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.