Hemen Arayın

Sertleşme sorunu kabusunuz olmasın

okuyabilirsiniz.

Erkeklerin en çok yaşadığı cinsel problemlerin başını çeken iktidarsızlık veya ereksiyon güçlüğü, kişinin psikolojisini de olumsuz etkiler. Erkekler için temel konulardan biri olan cinsel güçte azalma ya da cinsel fonksiyonları yerine getirememe pek gündeme getirilmeyen bir konudur. Toplumda her on erkekten birinde yaşanan sorun, utangaçlık ya da bu sorunun başkaları tarafından öğrenilme korkusu nedeniyle pek dile getirilmez.

Sertleşme sorunu kabusunuz olmasın

İktidarsızlık Nedir?

Sağlıklı bir cinsel ilişkinin yaşanması için gerekli penis sertliğinin sağlanamaması ya da oluşan sertliğin devamının getirilememesi cinsel iktidarsızlık ya da ereksiyon olmada zorlanma olarak tanımlanır.  Cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açan sertleşememe sorunu libido yani cinsel istek kaybına neden olur. Tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak adlandırılan rahatsızlığın tanısının konulabilmesi için serleşme probleminin çok sık aralıklarla ya da sürekli olması gerekir. Sertleşememe problemi hemen hemen her erkekte zaman içinde seyrek aralıklarla görülebilir.

İktidarsızlığın Nedenleri

 • Kişinin ruh hali sağlıklı bir cinsel yaşam için oldukça önemlidir. Partnerden kaynaklı ya da iş ve ekonomik durum, depresyon, bunalım gibi nedenler sağlıklı bir cinsel ilişki kurulmasını engelleyebilir.
 • Hipertansiyon, kolesterol, şeker, kalp ve damar hastalıkları gibi sistemik rahatsızlıklar iktidarsızlık problemine neden olabilir.
 • Alkol bağımlılığı veya sinir sistemini etkileyen hastalıklar, omurga yaralanmaları, kanser cerrahisi sırasında ereksiyon oluşumunda önemli olan sinirlerin zedelenmesi erkeklerde sertleşmeme nedenleri arasında yer alır.
 • Kronik karaciğer ve kronik böbrek hastalarında cinsel fonksiyon bozukluğuna rastlanır.
 • Tiroid bezinin az ya da çok fazla çalışması, testesteron hormonunun azlığı gibi hormonal nedenler de iktidarsızlık sebebidir.
 • Sigara içilmesi, bazı tansiyon ilaçları, kişinin hormon dengesini etkileyen ilaçlar da cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açabilir.
 • Kandaki yağ oranının artmasına sebep olan obezite iktidarsızlık gelişimine neden olabilen önemli bir risk faktörüdür.
 • Penis küçüklüğü, idrar deliğinin farklı bir yerde bulunması, penis eğriliği gibi anatomik bozukluklar iktidarsızlık problemi oluşturabilir.

İktidarsızlık Belirtileri

İktidarsızlık belirtileri psikolojik ve fizyolojik olmak üzere ikiye ayrılır.

Psikolojik iktidarsızlık belirtileri:

 • Psikolojik iktidarsızlık aniden ortaya çıkan bir durumdur. Kişinin daha önce cinsel yaşamı sağlıklıdır ve birdenbire iktidarsızlık sorunu yaşamaya başlar.
 • Bireyin aile, çevre ve iş yaşamında yüksek stres faktörü vardır.
 • İktidarsızlığa neden olabilecek herhangi bir fiziksel kanıt yoktur.
 • Sertleşmeme problemi duruma göre farklılık gösterir. Bazı ortamlarda kişi normal bir şekilde ereksiyon olabilirken bazı durumlarda sorun yaşayabilir.
 • Psikolojik iktidarsızlık yaşayan bireylerde gece sertleşmeleri ve sabah ereksiyonları normal bir şekilde devam eder.

Fizyolojik iktidarsızlık belirtileri:

 • Herhangi bir organik bozukluğa bağlı olarak gelişen iktidarsızlık durumunda kişinin sertleşmeme problemi uzun süre içinde yavaş yavaş kendini gösterir. Yaklaşık 6 aylık geçmişe sahip bir ereksiyon sorunu söz konusudur.
 • Kişide hipertansiyon, kalp, şeker ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunları yaşanır.
 • Sertleşmeme problemi duruma ya da ortama göre değişkenlik göstermez.
 • Sabah ereksiyonları ve gece sertleşmeleri ya çok azalır ya da hiç olmaz.

İktidarsızlığın Tedavisi

İktidarsızlığın tedavisi diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi hastalığın altında yatan sorunu ortadan kaldırmaktır. Hekim tarafından hastanın muayenesi yapılarak hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir. Kişinin cinsel fonksiyonlarındaki azalmanın nedeni psikolojik ise uzman bir psikiyatriste yönlendirilerek cinsel yaşamını düzenlemesi için yapılması gerekenler hakkında bilgilendirilebilir.

Fiziksel iktidarsızlık tedavisinde ise penisin doğal ereksiyonunu sağlamasına yardımcı olan vakum aletleri kullanılabilir. Oldukça etkili bir diğer yöntem ise penis içine yapılan ereksiyon sağlayıcı iğnelerdir. İğne kullanmak istemeyenler için ise üretradan uygulanan ilaçlar ya da ağızdan alınan tabletler önerilebilir.

İktidarsızlığın en önemli nedenlerinden biri de hormon yetersizliği ya da eksikliğidir. Testosteron içeren ilaçlarla yapılan takviyeler ereksiyon problemini ortadan kaldırabilir. Penisin yapısındaki bozukluklar nedeniyle gelişen iktidarsızlık tedavisinde ise cerrahi yöntemler uygulanabilir. Son olarak da sertleşmeme problemine karşı penis protezleri uygulanabilir.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.