Hemen Arayın

Ses Teli Bozuklukları Ve Tedavisi

okuyabilirsiniz.

En yaygın iletişim biçimimizin aktörü, olmazsa olmazı; sesimiz… Ondaki en küçük bir sağlık sorunu bile canımızı sıkabilir, sosyal iletişimimizi zayıflatabilir. Bu yüzden farklı sebeplerle ortaya çıkan ses teli bozukluklarını hafife almamalı, erken tanı ve tedavisi için sessiz kalmamalıyız.

Ses Teli Bozuklukları Ve Tedavisi

Geniş kapsamlı bir konu olan ses teli bozuklukları, farklı sebeplere ve bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkıyor. Sesin tınısında, gürlüğünde ve kalitesindeki bozukluklar olarak tanımlayabileceğimiz bu sorunun tanı/tedavisi ve özellikle çocuklardaki gelişimi hakkında, Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Saltürk’ün bilgilerine başvurduk… İşte Prof. Dr. Ziya Saltürk’ün verdiği bilgiler...

Ses Teli Bozukluklarının Nedenleri Ve Belirtisi Nedir?

Yapısal bozukluklar, psikolojik ve nörolojik sorunlar ses teli bozukluklarına sebep olabiliyor. Ayrıca ses teli nodülleri, reflü, ses teli polibi, gırtlak kanseri, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı da sesimizi bozabiliyor. Özellikle ses teli nodülleri, sesi yanlış ve yoğun kullanmaktan oluyor. Örneğin, yeterli ses eğitimi almamış profesyonellerin uzun süre seslerini yanlış tekniklerle kullanmaları sonucu ses tellerinde nodül gelişebiliyor. Bu hastalarda ses kısıklığı, konuşurken boğazda acı hissi, bazen yutmada zorluk gibi belirtiler görülüyor.

Tanıda İlk Aşama: KBB Muayenesi

Son yıllarda bu konuda tanı ve tedavi alanlarında önemli ilerlemeler kaydediliyor. Seste geçmeyen kısıklık ve normal dışı bir tını olduğunda sorunun tanısı için ilk adım kulak burun boğaz (KBB) muayenesidir. Ardından endoskopik inceleme ve ses teli dalgalarının değerlendirilmesi sağlanır. Tanı konduktan sonra tedavi aşamasında ise ses terapisi ya da cerrahi yöntemler kullanılır. Ancak sorunun sebebi kulak burun boğaz kaynaklı değilse, multidisipliner yaklaşımlar planlanır.

Çocuklarda Ses Teli Bozuklukları

Çocukluk çağı ses bozukluklarını, “seste herhangi bir parametrede ortaya çıkan normalden sapma” olarak tanımlayabiliriz. Ses bozuklukları bu dönemde % 6-23 arasında bir sıklıkla görülüyor. Okul dönemi erkeklerde daha fazla ses sorunu görülür ancak ergenlik dönemindeki kızlarda erkek çocuklara göre daha sıktır. Çocukluk dönemindeki ses teli bozuklukları kişinin sosyal gelişimi okul ve gelecekteki mesleki başarısı açısından son derece önemli. Tanıda algısal analiz, endoskopik incelemeler, akustik ve aerodinamik ölçümler önemli yer tutarken; tedavi seçeneklerinde ses hijyeni, bekle gör yaklaşımı, ses ve davranış terapisi ve cerrahi var. Tedavi sürecindeki en önemli sorun ise, çocukların seslerinden çoğunlukla şikayetçi olmamaları ve ailelerin de ergenlikle beraber seste değişim ve düzelme olacağı düşüncesini taşımalarıdır. Ancak çocuklarda en sık görülen ses kısıklığı nedenleri arasında nodüllerin ilk sırada geldiğini de hatırlatalım.

Ses Teli Bozukluklarında Multidisipliner Yaklaşım

Her şeyden önce ses sorunu olan çocuğa tıbbi yaklaşımın multidisipliner olması gerekiyor. Kulak burun boğaz uzmanı, konuşma-dil patoloji uzmanı, pediatri uzmanı, ebeveynler ve duruma göre eklenebilecek diğer disiplinler (gastroenteroloji, çocuk psikiyatrı vb) ekipte yer almalıdır.

Sesin değerlendirilmesinde aileden alınan hikayenin yanı sıra çocuk ile yapılacak karşılıklı konuşmanın da önemi çok büyük. Çocuğun hikayesi dinlenirken sesin durumu, sesin durumuna bağlı olarak çocuğun ev içinde iletişim kurma yetisinin nasıl etkilendiği, ev dışında iletişim kurup kurmada güçlük çekip çekmediği, evde ve okulda iletişim konusunda ne derece destek alabildiği, ses sorununa bağlı kişisel-sosyal gelişimde sorun yaşayıp yaşamadığı ve çocuğun sesi konusunda kaygılarının olup olmadığı da değerlendirilmelidir.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Ziya Saltürk
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Ziya Saltürk, eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Uzmanlık eğitimini ise Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği'nde gerçekleştirdi. 2006-2011 yılları arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği’nde asistan doktor olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Amasya Suluova Devlet Hastanesi'nde zorunlu hizmetini tamamladı. 2013 yılından itibaren Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başasistan-Eğitim Görevlisi olarak hizmet veren Doç. Dr. Saltürk, 2019 yılının Kasım ayından beri Anadolu Sağlık Merkezi’nde KBB hastalıkları uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.