Hemen Arayın

Sıcak günlerde rahat oruç tutmak için ipuçları

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Check-up uzmanları yaz dönemlerinde oruç tutanlara tavsiyelerde bulunuyor.

Sıcak günlerde rahat oruç tutmak için ipuçları

Sıcaklarda oruç tutmak  


Oruç tutulan sürenin uzunluğu ve aşırı sıcaklar nedeniyle, yaz aylarına denk gelen Ramazan aylarında sağlığımıza daha çok dikkat etmek zorundayız. Oruç tutayım derken sağlığınızı kaybetmek istemiyorsanız özellikle sıvı kaybı konusuna dikkat etmeliyiz. Aşırı sıcaklarda her zaman dikkat edilmesi gereken en önemli durum, terleme ile oluşan sıvı kaybının giderilmesi. Sıvı yetersizliği, vücut ısısında artışa, tansiyon düşüklüğüne hatta bayılmalara neden olabilir. Bu durumun halsizlik, yorgunluk, çarpıntı, konsantrasyon bozukluğu, kas krampları, idrar yolu infeksiyonlarına dahi neden olabilir. Bu nedenle vücut sıvı ve tuz dengesinin sağlanması önem taşıyor. Bol sıvı tüketilmeli, aşırı terlemeye neden olacak ortamlarda bulunmaktan kaçınmalı, aşırı efor gerektiren çalışmalar olabildiğince sıcak saatlerde yapılmamalı.  

 

 

Yazın oruç tutanlara öneriler    

 

 

  • Özellikle susama hissini ve vücut ısısını artıracak gıdalardan kaçınılması gerekir. 
  • Tuzlu, baharatlı, soslu yiyecekler ile kızartmalar, hamurlu ve şerbetli tatlılar, şekerli içecekler hem ağız kuruluğu ile susama hissini artırır, hem de içerdikleri fazla enerji nedeniyle vücudun fazla ısınmasına neden olurlar.
  • Uzun açlık süresi nedeniyle, iftar ile sahur arasında sık ve az olarak gıda alınması, hızlı ve büyük porsiyonlar şeklinde yemekten kaçınılması, iftar sonrası oluşacak mide ve barsak sorunlarına tansiyon ve kan şekeri düzensizliklerine engel olacaktır.
  • Gün içinde oluşan tatlı yeme eğiliminin meyve ile giderilmesi hem sıvı, hem de potasyum -  magnezyum desteği açısından çok daha yararlıdır. Ağır tatlılar yerine hafif sütlü tatlılar ve dondurma seçilebilir. 
  • Oruç tutan kişilerin gün içindeki eforlarını, bulundukları ortamın sıcaklığını ve giysilerini aşırı terlemeyi önleyecek şekilde kontrol etmeleri önerilir.  
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.