Hemen Arayın

Sıcak havalarda gebelere tavsiyeler

okuyabilirsiniz.

Gebelikle artan vücut ısısına sıcak yaz günleri de eklenince, sıcağa karşı direncin gittikçe azaldığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meltem Çam, “Bol sıvı alın ve en iyi seçeneğin su olduğunu asla unutmayın” diyor. 

Sıcak havalarda gebelere tavsiyeler
Hamilelik, anne adayları için heyecanlı ve bir o kadar da zor bir süreç anlamına geliyor. Bu zor sürecin yaz aylarında geçmesi, sıcaklığın olumsuz etkilerini de beraberinde getiriyor. Sıcak yaz günlerinde hamilelerin bol sıvı alması ve beslenmesine özen göstermesi gerekiyor.    

Hamilelere yaz önerileri  


Sıcak yaz günlerinde bol sıvı almak doğru olur. En iyi seçenek; su. Ancak portakal suyu, süt ve terleme ile kaybedilen elektrolitleri de yerine koymak için sporcu içecekleri de tercih edilebilir. Aşırı sıvı alımının da su zehirlenmesine sebep olabileceğini unutmayın. Kıyafet tercihinizi terletmeyen, serin tutan bol ve rahat kıyafetlerden yana kullanın. Havanın serin olduğu saatlerde yürüyüş ve egzersiz yapın. Nefes alıp verme de ısıyı düzenlemede önemli bir faktör. Çok hızlı olmayan düzenli bir tempoda nefes alıp vermeye çalışın. Yüzme, sadece serinletmekle kalmaz, aynı zamanda tüm vücudu çalıştıran güzel bir egzersiz.  

Hamilelikte şişlik olmaması için  



Yaz gebeliklerinin en büyük sıkıntılarından biri de bacaklarda şişme olması. Bu rahatsızlığa karşı;  
  • Tuz kullanımını makul seviyelere indirin. 
  • Gün içinde özellikle iş sonrası veya yemekten sonra 30-60 dakika uzanın. 
  • Ayaklarınızın altına bir havlu veya ufak bir yastık koyarak hafifçe yükseltin. 
  • Ayaklarınıza rahat hatta mümkünse biraz büyük ayakkabılar giyin. 
  • Haftada 2-3 kere yürüyüş yapın. Uzun süre aynı yerde ayakta kalmayın.
  • Yüzüklerinizi elleriniz şişmeden çıkarın.

Lekelere karşı güneşten korunun  


Yaz gebelerinin dikkat etmesi gereken tek nokta sıcak hava değil. Gebelikte melanin hormonunun artışı nedeniyle özellikle yüzde, gebelik maskesi denen renk koyulaşmaları ve lekeler ortaya çıkabiliyor. Yaz aylarında mutlaka 30-45 koruma faktörlü güneş kremi kullanılması tavsiye ediliyor. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play