Hemen Arayın

Sigara bırakmanın yolları

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez tiryakilere sigaradan kurtulmanın imkansız olmadığını hatırlatarak, sigara bırakmanın püf noktalarını anlattı.

Sigara bırakmanın yolları
Yapılan araştırmalar her sekiz saniyede bir kişinin sigaradan hayatını kaybettiğini ortaya koyarken kaç yaşında olursanız olun sigarayı bırakmanın ömrünüze ömür katacağı da belirtiliyor. New England Journal Tıp dergisinde 24 Ocak 2013 tarihinde yayınlanan araştırmaya göre; kadın sigara tüketicilerinde tütün kullanımına bağlı ölüm oranları erkek sigara tüketicilerinin ölüm oranlarını yakaladı. Her iki cinsiyette de özellikle 40 yaş öncesi sigarayı bırakmanın sigaraya bağlı gelişen hastalıklardan ölüm riskinin ciddi derece azalttığı gösterildi. Tütün kullanımının zararlarını ispatlayan onlarca bilimsel araştırmaya ve sigara bırakma kampanyalarına rağmen her 8 saniyede bir kişi sigara kullanımına bağlı nedenlerden hayatını kaybediyor. Akciğer kanserinden kalp hastalıkları ve inme gibi çok ciddi birçok hastalığa da zemin hazırlayan sigara, Türkiye’de ise yılda 100 bine yakın kişinin ölümüne neden oluyor.  

Sigarayı bıraktıktan sonra olanlar  

Tiryakilere imkansızmış gibi gelse de dünyada milyonlarca insan başarılı oluyor. Kişi, sigarayı bıraktığı ilk günden itibaren olumlu etkileri hissetmeye başlıyor. Kalp hızı ve kan basıncı sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren normale dönmeye başlıyor, dolaşım ve akciğer fonksiyonları birkaç haftada düzelme gösteriyor. Kalp krizi riski ise ilk iki yıl içinde göreceli olarak azalıyor.  

10 adımda sigarayı bırakın  


1-     
Nedenleri yazın
 

Sigarayı bırakmak için en önemli kişisel nedenlerinizi yazın. Kişisel motivasyonun sigarayı başarılı bir şekilde bırakmak için en önemli etken olduğunu unutmayın. Sigara içme isteği duyduğunuz zamanların kaydını tutun. Böylece tetikleyen unsurları tespit eder, önlemlerinizi alabilirsiniz.  

2-     
Tarih belirleyin
 

Sigarayı bırakmak için takviminizden bir tarih işaretleyin ve bu günü değiştirmeyin.    

3-     
Sizi nelerin beklediğini bilin
 

Tüm sigara tiryakileri bırakma sürecinde farklı düzeylerde yoksunluk yaşar. Nikotin yoksunluğuna karşı hissedilen fiziksel belirtiler (gerginlik, konsantrasyon bozukluğu, vb) yaklaşık 2-8 hafta sürer. Şiddetli yoksunluk durumlarında şikayetler 3 aya kadar devam edebilir.  

4-     
Tetikleyicilerden uzak durun
 

Diğer arkadaşlarınızın sigara içtiği sosyal ortamlar gibi sigara içme isteğinizi tetikleyen durumlardan uzak durun. Normalde sigara molası için aldığınız zamanlarda kısa bir yürüyüşe çıkın.  

5-     
Planlı, programlı olun
 

Sigarayı bırakma programlarının ideali dört hafta ile sekiz hafta uzunluğunda olanlardır. İyi programlar konu hakkında uzmanlaşmış hekim ve psikologlarla birebir görüşmeler de içerir.  

6-     
Kilonuz için üzülmeyin
 

Sigara içenlerin üçte biri bıraktıklarında kilo alır. Bununla birlikte, bu kişilerin yüzde 90’ı bu kiloyu bir ile iki yıl içinde verir.  

7-     
Yardımcı ilaçları konusunda bilgi alın
 

Sigara bırakma tedavisinde etkinliği kanıtlanmış ilaçları kullanmak için bir göğüs hastalıkları uzmanından görüş ve yardım alın.  

8-     
Nikotin terapisi
 

Sakız veya bant şeklinde nikotin tedavisi bırakmanıza yardımcı olabilir.  

9-     
Bıraktığınızı duyurun
 

Aile ve arkadaşlarınızın sigarayı bırakmaya çalıştığınızı bilmelerini sağlayın. Sigara içme isteğinizi önlemek için desteklerini isteyin.  

10- 
Cesaretinizi kırmayın
 

Sigarayı bırakmakta başarılı olanların birçoğu bu alışkanlıktan kurtulmak için uzun yıllar boyunca ortalama dört kez sigarayı bırakmayı denediklerini itiraf ediyorlar. Bir önceki denemedeki başarısızlık bir sonraki denemede başaramayacağınız anlamına gelmez. Bırakma kararlılığından asla vazgeçmeyin.  
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dr. Esra Sönmez
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Esra Sönmez 1973 yılında İstanbul’da doğdu. 1992’de Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu.1999 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlayarak 2005 yılında göğüs hastalıkları uzmanı unvanını aldı. 2009’dan beri American College of Chest Physician (ACCP) fellowu olan Dr. Sönmez 2012’de Johns Hopkins Hospital Interventional Bronchoscopy Observership yapmıştır. 2006 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Sönmez, halen göğüs hastalıkları uzmanı olarak görevine devam ediyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.