Hemen Arayın

Sigarayı bırakmak için 10 kilit adım

okuyabilirsiniz.

Sigaranın sağlığa zararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Milyonlarca kişi bıraktıysa, siz de yapabilirsiniz. Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, bu önemli kararı hayata geçirmek için izleyeceğiniz 10 kilit adımı sıraladı.

Sigarayı bırakmak için 10 kilit adım

Tütün kullanımının zararlarını ispatlayan birçok bilimsel araştırmaya kulaklarınızı tıkayarak, belirtilen tüm kötü senaryolardan kaçabileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Gelin bu kez, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde kendiniz ve sevdikleriniz için bir karar alın ve sigarayı bırakın.  

Sigaranın zararları

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Sigaranın akciğer kanserine yol açtığı, akciğer dokusunun ve havayollarının harap olmasına sebep olduğu bilinen bilimsel bir gerçek. Ayrıca kalp hastalıkları ve inme gibi çok ciddi birçok hastalığa da zemin hazırlıyor. Kalp ritmini hızlandıran sigara, kırmızı kan hücrelerine yüksek oranda karbonmonoksit bağlanmasına sebep olarak dokulara oksijen gitmesini engelliyor ve vücuttaki damar duvarlarının zarar görmesine neden oluyor. Öte yandan sigara, kandaki yararlı HDL kolesterolünü de düşürüyor. Araştırmalar, ülkemizde yılda 100 bine yakın kişinin sigaraya bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybettiğini gösteriyor.  

Kalp krizi riski  

İyi haber;  milyonlarca sigara tiryakisi bu alışkanlığı yenebildiyse siz de yapabilirsiniz! Sigaranın bırakıldığı ilk günden itibaren olumlu etkileri görülmeye başlıyor. Kalp hızınız ve kan basıncınız sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren normale dönmeye başlıyor. Dolaşım ve akciğer fonksiyonlarınızın birkaç haftada düzelme göstereceğini biliyor musunuz? Kalp krizi riski ise ilk 2 yıl içinde göreceli olarak azalıyor.  

Sigarayı bırakmak için izleyeceğiniz 10 kilit adım  

Nedenleri yazın: Sigarayı bırakmak için en önemli kişisel nedenlerinizi yazın. Kişisel motivasyonun sigarayı başarılı bir şekilde bırakmak için en önemli etken olduğunu unutmayın. Sigara içme isteği duyduğunuz zamanların kaydını tutun. Böylece tetikleyen unsurları tespit eder, önlemlerinizi alabilirsiniz.  

Tarih belirleyin: Sigarayı bırakmak için takviminizden bir tarih işaretleyin ve bu günü değiştirmeyin.  

Sizi bırakma sürecinde nelerin beklediğini bilin: Tüm sigara tiryakileri bırakma sürecinde farklı düzeylerde yoksunluk yaşar. Nikotin yoksunluğuna karşı hissedilen fiziksel belirtiler (gerginlik, konsantrasyon bozukluğu gibi) yaklaşık 2 hafta sürer. Şiddetli yoksunluk durumlarında şikayetler 3 aya kadar devam edebilir.  

Tetikleyicilerden uzak durun: Diğer arkadaşlarınızın sigara içtiği sosyal ortamlar gibi sigara içme isteğinizi tetikleyen durumlardan uzak durun. Normalde sigara molası için aldığınız zamanlarda kısa bir yürüyüşe çıkın.  

Planlı, programlı olun: Sigarayı bırakma programlarının ideali 4 hafta ile 8 hafta uzunluğunda olanlardır. İyi programlar konu hakkında uzmanlaşmış hekim ve psikologlarla birebir görüşmeler de içerir.  

Kilonuz için üzülmeyin: Sigara içenlerin üçte biri bıraktıklarında kilo alır. Bununla birlikte, bu kişilerin yüzde 90’ı bu kiloyu 1-2 yıl içinde verir.  

Sigarayı bırakmaya yardımcı ilaçları konusunda bilgi alın: Sigara bırakma tedavisinde etkinliği kanıtlanmış ilaçları kullanmak için bir Göğüs Hastalıkları uzmanından görüş ve yardım alın.  

Nikotin terapisi: Sakız veya bant şeklinde nikotin tedavisi bırakmanıza yardımcı olabilir.  

Bıraktığınızı duyurun: Aile ve arkadaşlarınızın sigarayı bırakmaya çalıştığınızı bilmelerini sağlayın. Sigara içme isteğinizi önlemek için desteklerini isteyin.  

Cesaretinizi kırmayın: Sigarayı bırakmakta başarılı olanların birçoğu bu alışkanlıktan kurtulmak için uzun yıllar boyunca ortalama 4 kez sigarayı bırakmayı denediklerini itiraf ediyorlar. Bir önceki denemedeki başarısızlık bir sonraki denemede başaramayacağınız anlamına gelmez. Bırakma kararlılığından asla vazgeçmeyin.  

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play