Hemen Arayın

Sırt ağrıları nedenleri ve tedavisi

okuyabilirsiniz.

Genellikle kaslarda meydana gelen rahatsızlıklara bağlı olarak gelişen sırt ağrıları boyun, bel ve omuz bölgesinde görülebilen; hayat kalitesini ve hareket özgürlüğünü büyük oranda azaltan bir kas iskelet sistemi şikayetidir. Bir arada veya ayrı şekilde görülebilen bu şikayetlerin büyük çoğunluğu mekanik kaynaklı nedenlere yani kas iskelet sisteminin yapısal veya işlevsel bozukluğuna bağlı olarak gelişir. Çeşitli eklem rahatsızlıkları omurilik ağrısı olarak da tanımlanan sırt ağrılarına neden olurken travma veya hareketsizlik sonucunda gelişen kas problemleri bel ve sırt ağrısı gibi şikayetlerle birlikte gözlenir. 

Sırt ağrılarına neden olan etmenin doğru şekilde belirlenmesi etkili tedavinin uygulanabilmesi açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla sırt ağrısı şikayeti yaşayan kişilerin uzman hekim tarafından detaylı şekilde muayene edilmesi ve rahatsızlığın en uygun tedavi yöntemi ile iyileştirilmesi gerekir. 

Sırt ağrıları nedenleri ve tedavisi

Sırt ağrısı neden olur? 

  • Yetişkinlik döneminde görülen sırt ağrısı şikayetlerinin en yaygın nedenlerinden biri fiziksel aktivitenin minimum düzeyde olduğu hareketsiz yaşam tarzının benimsenmesidir. Düzenli spor ve egzersiz yapmayan kişilerde güçsüzleşen kas sistemi çeşitli problemlere ve ağrı şikayetlerine yol açar.
  • Uygunsuz postür (duruş), sağlıksız yatak tercihi ve masa başında uzun süre çalışma gibi durumlar da kas iskelet sistemini olumsuz yönde etkiler ve bel tutulması, kas güçsüzlüğü gibi problemler gelişmesine neden olur. 
  • Omuz, kürek kemikleri ve sol sırt ağrısı gibi pek çok kas şikayetine yol açan aynı zamanda yorgunluk, uyku bozukluğu ve depresif atak gibi semptomların da görüldüğü fibromiyalji rahatsızlığı, özellikle kadınlarda sırt ağrısı şikayetinin gelişmesine neden olan bir klinik sendrom olarak tanımlanır. Kişinin yaşam kalitesini hem fiziksel hem de ruhsal açıdan bozan bu klinik tablonun uzman doktor tarafından değerlendirilmesi ve en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir. 
  • Hamilelikte bel ağrısı şikayeti de sıklıkla karşılaşılan bir kas iskelet sistemi problemidir. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde artan vücut yükü ve buna bağlı gelişen duruş bozuklukları, pek çok kas ağrısı şikayetine neden olur. Bu gibi fiziksel problemlerin önüne geçmek ve gebeliği sağlıklı bir şekilde sürdürmek için anne adayları doktor tarafından planlanan egzersiz programlarına uymalı, bel ve sırt ağrısı için egzersizler tercih etmelidir. 

Sırt ağrısı nasıl geçer? 

Yaşanan sırt ağrısı şikayetinin etkili şekilde tedavi edilebilmesi için öncelikle detaylı fiziksel muayene tercih edilmeli ve ağrıya neden olan asıl etmen saptanmalıdır. Daha sonra sırt ağrısı tedavisi altta yatan etmene uygun şekilde uzman hekim tarafından planlanır ve bu doğrultuda tedavi girişimleri uygulanır. Hekim tarafından planlanan medikal tedavi yöntemlerinin uygulandığı bu süreçte ağrıları hafifletmek için belirli yöntemlere başvurulabilir. 

  • Aralıklı olarak alınan sıcak duşlar kas sistemi üzerinde rahatlatıcı etki göstererek spazmları giderir ve sırt ağrılarının hafiflemesine neden olur. 
  • Uygun sertlikte ve ortopedik özelliğe sahip olan yatakların tercih edilmesi kasların daha etkili şekilde dinlenmesini ve bu doğrultuda ağrı şikayetlerinin azalmasını sağlar. 
  • Kas sistemi üzerindeki ağrı ve rahatsızlıkların giderilmesi ve ilerleyen dönemlerde tekrarlamaması için uygulanabilecek en etkili çözüm yolu düzenli egzersiz ile fiziksel aktiviteyi artırmaktır. Özellikle yüzme gibi su sporları kasların ideal şekilde çalışmasını sağlar ve kas travmasının gelişmesini büyük oranda önler. Hafta 1 veya 2 gün yaklaşık 40 dakika yüzerek tüm kas ağrılarının önüne geçebilir, çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.