Hemen Arayın

Skolyoz nedir ve nasıl tedavi edilir?

okuyabilirsiniz.

Skolyoz, omurganın sağa yada sola doğru eğilmesidir. Gelişim bozukluğuna bağlansa da nedeni tam olarak bilinmemektedir. Tanısı genellikle çocukluk çağında konulmaktadır. İlk belirtiler omuzların ve kalçanın simetrik durmaması ve hastanın sırtında kabarıklık olmasıdır. Bazen hastalık çekilen göğüs röntgeninde tesadüfen tespit edilebilir. Skolyoza bağlı olarak kalça, kürek kemikleri ve göğüs kafesinde de kayma meydana gelir. Skolyoz kız çocuklarında daha sık görülür. 

Skolyoz nedir ve nasıl tedavi edilir?

Skolyoz belirtileri nelerdir?

Hafif skolyoz uzun süre belirti vermeyebilir. Okul taramalarında veya röntgen filmlerinde fark edilebilir. En sık görülen belirti duruş bozukluğudur. Bir omuz diğerinden yukarıdadır. Bir kürek kemiği diğerine oranla daha belirgindir.  Kalçada asimetri olabilir. Dikkatli bakıldığında omurga eğriliği fark edilebilir. Sırt ve bel ağrısı görülebilir. 

Skolyozda omurga eğriliği yaşla birlikte ilerleyebilir, aynı kalabilir veya kendiliğinden düzelebilir. 

Omurga eğriliği, boyun, üst sırt, genel sırt veya bel bölgesinde olabilir. Skolyozun derecesi eğriliğin yaptığı açıya göre belirlenir. 10 derecenin altındaki açılar hafif skolyoz olarak değerlendirilir. Genellikle belirti vermezler. 40 derecenin üzerindeki açılar ağır skolyoz olarak değerlendirilir. 

Skolyoz neden olur?

Skolyoz  hastalarının %80’inde neden bilinmemektedir. Doğumsal skolyoz, kas hastalıklarına bağlı gelişen skolyoz, doku hastalıklarına bağlı gelişen skolyoz, çocuk felci sonrası görülen skolyoz ve bacak-kalça sorunlarına bağlı gelişen skolyoz gibi nedensel türleri bulunabilir. 

Skolyoz tanısı nasıl konur?

Skolyoz tanısı, hasta çıplakken yapılan omurga muayenesinde konulabilir. Hasta öne doğru eğildiğinde eğrilik belirginleşir ve eğriliğin olduğu tarafta kaburgalar belirginleşir. 

Hastaya direkt grafi çekilir. Grafi, skolyoz tanısı için yeterlidir. 6 ayda bir grafi ile takip yapılır. Skolyoz düzeyi ve açılarını tespit etmek için ve cerrahi müdahale gereken hastalarda MR çekilebilir. 

Skolyoz tedavisi nasıl yapılır?

Skolyoz nadiren kendiliğinden düzelir. Hastalığın tedavisi planlanırken ilerleme oranı göz önünde bulundurulur. Bazı skolyoz türlerinde tedavide başarı şansı daha düşüktür. Bunlar çift taraflı belirgin omurga eğriliği olanlar, nöromuskuler kas hastalığı olanlar ve ciddi kas kısalığı olanlardır. Başlıca tedavi yöntemleri:

  • skolyoz korsesi,
  • skolyoz egzersizleri ve fizik tedavi,
  • sürekli izlem ve takip,
  • cerrahi müdahaledir.

Skolyoz korsesinin tipi hekim tarafından belirlenir ve kontrollerde ihtiyaç halinde değiştirilir. Skolyoz egzersizleri ve fizik tedavinin skolyoz ilerlemesini durdurduğu gözlenmiştir. Tedavinin düzenli olması ve hastanın bilinçli olması önemlidir. Egzersiz programı fizik tedavi ünitelerinde yapılır. 

Skolyozda cerrahi tedavi eğrilik düzeyi 50 derecenin üzerinde olan, korse ve egzersiz programına rağmen ilerleme gösteren hastalara uygulanır. Bazı vakalarda tekrarlayan ameliyatlara ihtiyaç duyulabilir. 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.