Hemen Arayın

Spor yaparken nelere dikkat edilmeli?

okuyabilirsiniz.

Spor herkes için gerekli ve sağlıklı yaşamın en önemli şartlarından biri. Tavsiye edilen sporlar cinsiyete göre farklılık gösterebiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı babalara spor önerilerini anlatıyor. 

Spor yaparken nelere dikkat edilmeli?
Spor, çocuğuna örnek olmak isteyen bir babanın vazgeçilmezlerinden olmalı. Ancak spor yaparken uyulması gereken kuralların olduğunu unutmayın. Genç ve orta yaşlı, daha önce spor yapmamış kişiler egzersize düşük tekrar, süre ve şiddet ile başlayıp yavaş yavaş artırmalı. Yapılan spor, zemin ve hava koşullarına uygun ayakkabı ve kıyafet seçimi sakatlık riskini azaltıyor. Çalışan erkeklerin basketbol, futbol, voleybol gibi takım sporlarını hem bir sosyal aktivite hem de spor amaçlı tercih ettiklerini biliyoruz. Ancak düzensiz yapılan bu tip spor aktivitelerinde sakatlık riski fazla oluyor. Bu tip takım sporlarının öncesinde ve sonrasında ısınma ve soğuma egzersizlerinin yapılması, ayrıca uygun zemin seçimi sakatlık riskini azaltıyor.  

Doğru zeminde spor yapın  


Futbol için toprak veya çim gibi doğal zeminler, basketbol ve voleybol için ise parke zeminler öneriliyor. Karşılaşmaların yapıldığı ortamda sakatlıklara erken müdahale için buz veya soğutucu sprey bulundurulmalı; Kaza anında uygulanması sağlık merkezine gidene kadar yapılacak en basit ve etkili ilkyardım. Tenis ve golf gibi sporların tercih edilmesi, solunum, dolaşım ve kas iskelet sistemlerini olumlu etkilemesinin yanı sıra sosyal ilişkileri de geliştiriyor. Açık havada yapılan sportif aktivitelerin ağrı eşiğini yükselttiği ve stres kontrolünde olumlu etkileri olduğu da biliniyor. Antrenmansız ve doğru teknik kullanılmadan yapılan sporlarda kas iskelet sistemi sakatlıklarına sıklıkla rastlanıyor.  


Spor bazı hastalıklarda tedavinin bir parçası  


Kalp hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları, obezite, diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, depresyon, bel, boyun ağrıları ve osteoporoz gibi hastalıkların tedavisinde spor ve egzersiz tedavinin bir parçası olarak görülüyor. Spor, kan basıncı ve şekerinin düzenlenmesi, kan yağları ve kolesterol seviyesinin düzenlenmesi, kemik tendon ve kas dayanıklılığının artmasında rol oynuyor. Dokulara oksijen ulaşmasını ve dokuların oksijen kullanımını düzenleyerek oksijen kullanım kapasitesini maksimuma çıkarıyor. Kronik hastalığı olan kişilerde egzersiz programlanırken kişinin yaşı, fonksiyonel durumu, kardiyovasküler, respiratuvar fonksiyonu, nörolojik kontrol ve kapasitesi göz önünde bulundurulmalı. Birden çok kronik rahatsızlığı olan kişilerde egzersiz programı uzmanlar tarafından oluşturulmalı. Yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi aerobik egzersizler sıklıkla önerilen aktiviteler. Verilen egzersizler kuvvet, dayanıklılık, esneklik ve mobilite, gevşeme ve koordinasyonu geliştirmeye yönelik olmalı.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play