Hemen Arayın

Sünnet

okuyabilirsiniz.

Sünnet, erkek çocukları büyük oranda üriner enfeksiyondan koruması açısından önem taşıyan cerrahi bir işlemdir. 

Sünnet

Sünnet nedir?

Sünnet, erkek çocukları büyük oranda üriner enfeksiyondan koruması açısından önem taşıyan cerrahi bir işlemdir. Penisin uç kısmında idrar çıkışını engelleyen deri fazlalığının kesilerek alınmasıyla gerçekleştirilir. Bu işlemin, tüm olası riskleri minimuma indirmek için deneyimli bir cerrah tarafından yapılması daha uygundur.  

Sünnet ne zaman yapılmalıdır? 

Sünnet için ideal yaş, çocuğa yeni doğan döneminde sünnet yapılmamışsa, 2 yaşına kadar olan dönem en uygun sünnet yaşıdır. Yenidoğan döneminde yara iyileşmesi çok daha hızlı olur. Ayrıca anne sütünün içindeki maddeler, hem enfeksiyondan korunmayı hem de ağrı kesici özelliğinden dolayı bebeğin daha az acı duymasını sağlar.

Güncel rakamlara göre; üriner sistem enfeksiyon riski, yeni doğan döneminde sünnet olmayanlara oranla 10 kat daha az. Araştırmalar yine gösteriyor ki; 2-5 yaş arasında genital bölgelerinden cerrahi girişim yaşamış çocuklar ileriki yaşantılarında, o bölgeye herhangi bir cerrahi işlem yapılmamış çocuklara göre akademik ve sosyal başarılarında gerileme yaşıyorlar.

Sünnette genel anestezi yapılmalı mıdır?

Genel anestezi aileler açısından endişe verici olarak algılansa da çocuk cerrahları, dikkatleri dağılmadan ve strese girmeden ameliyatlarını gerçekleştirirken, çocuklarda travma ve ağrı yaşamadan sağlıklarına kavuşmaktadırlar. Böylece, hem psikolojik hem de fiziksel travma en alt düzeye indirgenmiş olmaktadır. Yeni doğan döneminde ise sünnet, genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan lokal anesteziyle yapılabilir.

Sünnet sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Ailelerin enfeksiyon açısından dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu konuda ailelerin ilgili uzmanlardan mutlaka bilgi almaları gerekir. İlk 24 saat içinde çok küçük kanamalar olabilir, bu endişelenecek bir durum değildir. Ancak durmayan bir kanama söz konusu ise vakit kaybetmeden hastaneye başvurulmalıdır. Banyo, aksi söylenmedikçe 5. günden itibaren ılık suyla yapılabilir. Yaranın iyileşmesi genellikle ilk haftadan sonra başlar ve tamamen iyileşmesi 4. haftada olur. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.