Hemen Arayın

Sünnet nasıl olmalı?

okuyabilirsiniz.

Yazın gelmesi ile birlikte sünnet dönemi de başladı. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Nadir Tosyalı, sünnetin çocuklarda hem psikolojik hem de fiziksel travmayı en alt düzeye indirmek için genel anestezi altında yapılması gerektiğini belirtiyor.

Sünnet nasıl olmalı?

Sünnetin önemi  


Sünnet, çocukları büyük oranda üriner enfeksiyondan koruması açısından önem taşıyor. Ancak işlemin ideal yaş döneminde ve uygun merkezlerdeki yetkin ellerde yapılması gerekiyor. Sünnet ayrıca partnerlerdeki rahim ağzı kanseri riskini yaklaşık 1,5 ile 8,5 kat arasında, penis kanseri riskini de ortalama 4 kat azaltıyor. Yeni doğan döneminde sünnet, genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan lokal anestezi ile yapılabiliyor. Yeni doğan döneminde yara iyileşmesi çok hızlı oluyor. Bu döneminin ilk günlerinde anne sütünün içindeki maddeler hem enfeksiyondan korunmayı hem de ağrı kesici özelliğinden dolayı bebeğin daha az acı duymasını sağlıyor. Bu dönemde sünnet olan çocuklarda üriner sistem enfeksiyon riski, yeni doğan döneminde sünnet olmayanlara oranla 10 kat azalıyor.  

Sünnet için ideal yaş ne zaman?  


Çocuğa yeni doğan döneminde sünnet yapılmamışsa 2 yaşına kadar olan dönem, en uygun sünnet yaşı olarak tanımlanıyor. Ayrıca yeni doğan döneminden sonra yapılan sünnet işlemleri, hem psikolojik hem de fiziksel travmayı en alt düzeye indirmek için, mutlaka genel anestezi altında yapılmalı. Genel anestezi aileler açısından endişe verici olarak algılansa da çocuk cerrahları, dikkatleri dağılmadan ve strese girmeden ameliyatlarını gerçekleştirirken, çocuklar da travma ve ağrı yaşamadan sağlıklarına kavuşuyorlar. Araştırmalar; 2-5 yaş arasında genital bölgelerinden cerrahi girişim yaşamış çocukların ileriki yaşantılarında, o bölgeye herhangi bir cerrahi işlem yapılmamış çocuklara göre akademik ve sosyal başarılarında gerileme yaşandığı gösteriliyor. 6 yaşından sonrası çocuğun artık psikososyal gelişiminin belli bir düzeye eriştiği ve biraz daha olayların farkındalığını yaşadığı dönem. Bu dönem sonrasında da sünneti geciktirmemekte fayda var. Sünnet sonrasında ailelerin enfeksiyon açısından dikkat etmesi gereken bazı kurallar var. Bu konuda ailelerin ilgili uzmanlardan bilgi alması gerekiyor. 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play