Hemen Arayın

Tamamlayıcı tedavi olarak pilates

okuyabilirsiniz.

Son yılların popüler egzersiz programı pilates; fizik tedavi ve rehabilitasyon hastalarının tedavilerinin ardından tamamlayıcı olarak kullanılıyor. Kişiye özel olarak tasarlanan program sayesinde iyileşmenin kalıcılığı sağlanıyor.

Tamamlayıcı tedavi olarak pilates
Son dönemlerde yaygınlaşan egzersiz biçimi pilates, artık fizik tedavi ve rehabilitasyon sonrası tedaviyi tamamlayıcı bir yöntem olarak da kullanılıyor. Pilateste hareketleri, fizik tedavide uygulanan yöntemler ile benzerlik gösteriyor, bu nedenle klinik uygulamalarda da kullanılıyor. Pilatesin; omurgayı sabitleyen, hem yüzeysel hem derin kasları güçlendirerek bel ve karın bölgesini destekleyen bir egzersiz olması tıp pratiğinde kendine bir yer bulmasını sağlıyor. Kronik bel, boyun ve sırt ağrısı ile duruş bozukluğu gibi durumlarda tedavinin kalıcı olması için egzersiz programı önem taşıyor. Pilates, fizik tedavi ve rehabilitasyon sonrası hastalara bu şansı veriyor. Tedavi sonrası ağrıyı azaltmaya, fonksiyonları iyileştirmeye ve kasları güçlendirmeye de yardımcı oluyor.  

Pilates hangi hastalara öneriliyor?  


Pilates; Muayene, tetkik ve tanı süreci sonrasında fayda görebilecek hastalara standart tedavi yöntemi sonrasında tedavinin tamamlayıcısı olarak uygulanıyor. Herhangi bir şikayeti olmayan ve egzersize başlamak isteyen sağlıklı bireylere de öneriliyor. Şikayeti bulunan hastalarda önce kas iskelet sistemi muayene ediliyor, omurga ve eklemler ile kas kuvvetleri ve esneklik değerlendiriliyor ve postur analizi yapılıyor. Gerekli durumlarda görüntüleme sistemlerinden yararlanılıyor ve sonrasında tedavi planlanıyor. Şikayeti olmayan bireylerde ise kişinin yine kas-iskelet sistemi değerlendiriliyor ve egzersiz programı planlanıyor. Omurganın yanlış kullanımı nedeniyle oluşan mekanik bel ağrıları ile benzer nedenlerle oluşan sırt ağrılarında klinik pilates etkili oluyor. Boyun kaslarındaki gerginlik ve düzleşmede de pilatesten yararlanılıyor ve bu grup hastaları çoğunlukla tüm günü masa başında geçiren ofis çalışanları oluşturuyor.  

Bir seans 60 dakika sürüyor  


Anadolu Sağlık Merkezi’nde klinik pilatesten yararlanmak isteyenler, pilates kliniğine iki şekilde başvurabiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nde tedavi programı tamamlanan ve tedavinin etkilerini devam ettirmek isteyen hastalar, koruyucu olarak klinikte pilatese devam edebiliyor. Başka bir yerde tedavisi tamamlanan hastalar da başvurmaları durumunda, gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra klinikte pilates programına katılabiliyor. Klinik pilateste bir seans 60 dakika sürüyor ve programın etkili olabilmesi için en az dört hafta boyunca, haftada 2-3 gün devam etmesi gerekiyor. Klinik pilates programını tamamlayanlar, sonrasında pilates stüdyolarında da çalışmaya devam edebiliyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, pilates konusunda eğitimi olan uzman kişiler ile çalışılması.  

Klinik pilates nasıl uygulanıyor?  


Klinik pilates “reformer” adı verilen özel yatak ya da zemin üzerinde yapılabiliyor. Direnç ve gerilim için yaylarının öne ve arkaya kaydığı tek kişilik yatak sistemi olan “reformer” ile tüm kaslar aynı anda dengeli bir şekilde çalıştırılıyor. Pilates programında karın, sırt, bel, kalça ve bacak kasları esnetilip güçlendiriliyor; omuz ve kalça eklemleri çalıştırılıyor; kol, göğüs ve kürek kemiği çevresi kasları güçlendiriliyor; gövde ve bel stabilizasyonu ile denge egzersizleri özel nefes teknikleri eşliğinde yapılıyor.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.