Hemen Arayın

Tatil dönüşü adaptasyon güçlüğü mü yaşıyorsunuz?

okuyabilirsiniz.

Hareketli ya da sakin nasıl geçerse geçsin, tatil bittiğinde işe veya okula dönmek zor olabiliyor. Dönüşte yaşanan bu duygu hali “tatil depresyonu” olarak adlandırılıyor. Peki, birçoğumuza tanıdık gelen bu durum nasıl tanımlanmalı ve nasıl bir yaklaşım sergilenmeli?

Tatil dönüşü adaptasyon güçlüğü mü yaşıyorsunuz?
Çalışan kişiler ve öğrenciler tatili özlemle bekler. Ne kadar yoğun bir iş veya okul yaşamımız varsa, tatile, dinlenmeye, her şeye bir ara vermeye ihtiyacımız da o kadar fazla oluyor. Nasıl vücudumuzun gün boyunca harcadığı enerjiyi geri kazanmak için, yemek yiyor ve uyuyorsak, bedenimizin ve zihnimizin aynı şekilde tatile de ihtiyacı var. Tatilde gittiğimiz yer, yaptığımız aktiviteler, hatta yediğimiz yemekler bile günlük rutinimizin dışında olduğu için bize iyi geliyor.  

Tatil depresyonu nedir?  


Tatil depresyonu, tatil dönüşü işe veya okula başlama sonrasında hissedilen olumsuz duygulardır. Eski, alışıldık düzene geri dönmek, artık heyecanlandırmayan yaşamsal gereklilikleri yerine getirmekle uğraşmak karamsar duygulara neden olabiliyor. Bu duygu halinin yaptıkları işle, yaşadıkları yerle veya ilişkileriyle zaten sıkıntıları olan kişilerde daha yoğun yaşandığını gözlemliyoruz. Tatili, tüm bu sıkıntılardan bir kaçış için seçen kişiler dönüşte bu sorunların aynı şekilde kendilerini beklediğini gördüğünde zihinsel, duygusal, hatta bedensel sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Tahammülsüzlük, konsantrasyon güçlüğü, çabuk sinirlenme veya ağlamanın yanında, uyku ve iştah düzensizliği, tanımlanamayan ağrılar, sabahları yorgun kalkma da tatil sonrası yaşanabilen sıkıntılardan bazıları.  

Tatili bir kaçış değil, dinlenme olarak görmeli  


Tatili, sıkıntılardan kaçıştan çok vücudu ve zihni dinlendirmek, yeni şeylerle tanışmak, keşfetmek için ayrılan bir zaman olarak görmek gerekiyor. Kişinin yalnız kalmaya, sessiz, sakin bir ortamda olmaya ihtiyacı varsa, bu ihtiyaca uygun bir tatil planlamak gerekli. Öte yandan, kişinin ihtiyacı, zevk, enerji aldığı şey, yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmaksa, yine bu ihtiyaca yönelik hareket etmeli.  

Tatil dönüşü yaşanan bu sıkıntının nedenini bulun  


Tatil süreci nasıl geçerse geçsin, dönüş zor geldiğinde bunun sebeplerini bulmaya çalışmak gerekiyor. Tahammülsüzlük, sinirlilik, uyku, iştah bozuklukları, dönülen iş veya ev ortamıyla mı ilgili, yoksa bedenin yeni düzene uyum sağlayabilmek için birkaç güne mi ihtiyacı var? Sorusuna cevap aramak gerekiyor. Tatil dönüşü yaşanan sıkıntılar, aslında bu problemleri yaratan nedenleri çözmek için bir fırsat olarak değerlendirilmeli. Tatil sonrası dinlenmiş zihin ve beden ile yaşanan sorunlara yeni bir bakış açısıyla yaklaşmak,  yeni çözüm yolları bulmaya çalışmak daha etkili olacaktır.
 
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.