Hemen Arayın

Tatil sonrası eski forma kavuşmanın 10 yolu

okuyabilirsiniz.

Tatil dönemlerinde rutin beslenme düzeninin değişmesi tartıda ani kilo değişikliklerine sebep olabilir. Tatil sonrasında vücutta ödemin de görülebileceğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, tatil sonrasında eski forma kavuşmak için 10 tavsiyede bulundu.

Tatil sonrası eski forma kavuşmanın 10 yolu
  1. Uyanır uyanmaz 2 bardak olmak üzere günde 2.5-3 litre su içilmeli.
  2. Her gün 2 fincan yeşil çay tüketilmeli.
  3. Haftada en az 3 gün düzenli olarak tempolu yürüyüş veya bir egzersiz yapılmalı.
  4. Tatil sonrasında dışarıda yemek yemekten, paketli ürünlerden, tatlı ve kızartmalardan uzak durulmalı.
  5. Aşırı tuzlu besinler, salamura ve turşulardan uzak durulmalı.
  6. Tatilde kızartma türevi yemekler çok kaçtıysa eğer, alınan yağ miktarını azaltmak için tatil sonrası salatalara yağ eklenmeyebilir. Kızartmadan uzak durulmalı, haşlama/fırınlama/ızgara yöntemleri tercih edilmeli.
  7. Eğer peynir çeşitleri, etli yemekler ve ızgara et çeşitleri abartıldıysa fazla miktarda protein alarak karaciğer ve böbrek yorulabileceği için tatil sonrasında bir süreliğine etsiz bir beslenme düzenine geçilebilir. Et yerine baklagiller gibi bitkisel proteinler tercih edilebilir.
  8. Eğer tatilde tatlı ve hamur işi abartıldıysa, günlük beslenmede şeker içeriği yüksek besinler, tatlılar, hamur işleri, makarna, ekmek ve meyve azaltılmalı.
  9. Aynı zamanda fazla tüketilen bu yiyecekler vücutta ödem tutulmasına da neden olarak tartıdaki değerde ani artışlara sebep olabilir. Ödemi atmak için her öğün öncesi 2 bardak su tüketerek öğünlerde ödem atıcı özelliği fazla olan roka, tere, maydanoz ve dereotu tüketilebilir. Bunlar ödemin atılması için yeterli gelmezse akşamları ekstra ısırgan otu/kiraz saplı çay gibi bitki çayları içilebilir.
  10. En az 2 hafta boyunca bu kurallara uygun olacak şekilde bir beslenme sağlanırsa kısa sürede dengeleme sağlanabilir.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Uzm. Dyt. Başak İnsel Aydın
Doktorun Biyografisini Gör

Başak İnsel Aydın, Yeditepe Üniversitesinin 5 yıllık ve Diyetetik (İngilizce) lisans eğitimini tamamlayarak ‘Diyetisyen’ ünvanını almaya hak kazanmıştır. Üniversite staj döneminde Acıbadem Hastanesi, İstinye Devlet Hastanesi, Maltepe Bölge Hastanesi, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde mesleğini deneyimleme şansı bulmuştur. Mezuniyetinden sonra Ataşehir Modern Tıp Merkezi ile iş hayatına başlayıp, sırası ile Emsey Hospital ve Anadolu Sağlık Merkezi John Hopkins Hastanelerinde diyetisyen ünvanı ile yer almıştır. Bu sırada Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Fitoterapi Bölümü yüksek lisansını tamamlamıştır. 2017 yılının başından beri kurucusu olduğu Başak Diyet kliniğinde danışan kabulüne devam etmektedir. Daha önce Teknosa A.Ş. , DHL lojiştik hiz A.Ş , Honda Türkiye gibi şirketlere kurumsal diyetisyenlik hizmeti vermiştir, günümüzde de büyük şirketlere kurumsal diyetisyenlik hizmetine devam etmektedir. Hala Maltepe Başak Diyet kliniğinde ve Ataşehir Anadolu Sağlık Merkezinde beslenme ve fitoterapi uzmanı olarak hasta kabul etmektedir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.