Hemen Arayın

Tatilde Çocuklarınız İçin Check-up’a Vakit Ayırın

okuyabilirsiniz.

İple çekilen yarıyıl tatiline çok az kaldı. Yarıyıl tatili ise çoğu zaman ihmal edilen sağlık taramaları için de aslında iyi bir fırsat. İşte çocuk check-up’ıyla ilgili bilinmesi gerekenler...

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz , çocukların anasınıfına başlangıcından itibaren her sene doktor kontrolünden geçmesi ve özellikle eksik aşılarının yapılmasının önemine dikkat çekiyor. İşte Dr. Ela Tahmaz’ın anne-babalara önerileri: 
 

Tatilde Çocuklarınız İçin Check-up’a Vakit Ayırın

•    Eksik aşıları mutlaka yaptırın
Fark edilmeyen sağlık sorunları çocukların okul başarısını ve geleceğini etkileyebiliyor. Çocukları hastalıklardan koruyan aşıların zamanında ve eksiksiz yapılması büyük önem taşıyor. Bu noktada okul öncesi muayenede aşıların yapılması önemli bir fırsat. Okul çağı çocuklarının her sene ayrıntılı bir muayeneden geçmeleri gerekiyor. Yaptığımız bu muayeneler çocuklarımızın sağlığı ve okulla ilgili ortaya çıkabilecek sorunları önceden belirleyip çözüme kavuşturmamızı sağlıyor. 

•    4 yaşında karma aşıyı unutmayın
Özellikle 4 yaşındaki karma aşı tekrarlarının yapılması önem teşkil ediyor. Difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, meningokok ve grip gibi aşıların okul öncesinde yapılması gerekiyor. Bu hastalıklar özellikle çocuklar arasında salgınlara ve büyük problemlere yol açabiliyor. Aşılar bazı bulaşıcı hastalıklar için çocuklarda bağışıklık sağlayıp hastalıkların yayılmasını önlüyor. Bahsettiğimiz tüm bu aşılar da okullardaki salgınları büyük ölçüde engelliyor. 

•    Fiziki muayeneyi ihmal etmeyin
Okul çocuklarını, özellikle de okul başlamadan önce çocuk hekimine götürüp önce detaylı bir fizik muayenelerini de yaptırmak gerekiyor. Çocukların her yıl göz, diş, kulak, burun, boğaz ve işitme muayenelerini ihmal etmeyin. Bu alanlardaki herhangi bir problem çocuğun okul başarısını ciddi oranda etkiliyor. Tahtayı görmeyen, duyma güçlüğü olan veya diş ağrısı çeken çocuk okulda başarılı olamayacaktır. Bu nedenle her yıl check-up yaptırmak sene içinde çıkacak rahatsızlıkların önemli bir kısmını önlememize yardımcı oluyor.

•    Anasınıfından itibaren her yıl check-up yaptırın
Check-up’ın özellikle de anasınıfına başlangıç yaşında yapılmasını öneriyoruz. Anasınıfına normal başlama yaşı 4 olmasına rağmen, 2-3 yaşında kreşe başlayacak olan çocuklara da aynı muayenenin yapılmasıgerekiyor. 
 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play