Hemen Arayın

Tedbir içeri, çürük dışarı

okuyabilirsiniz.

Çocukları diş çürüğünden korumak mümkün. Bunun için hem ebeveynler hem de çocuklara ağız ve diş sağlığı konusunda doğru zamanda doğru bilgiler vermek yeterli. Anadolu Sağlık Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanları, çocuklarda ağız diş sağlığı konusunda bilgi veriyor.

Tedbir içeri, çürük dışarı

Çocuklarda yüzde 95’e varan oranda diş çürüğüne rastlanıyor. Son yıllarda çocuklarda beslenme alışkanlıklarının değişmesi, ebeveynlerin ağız ve diş sağlığı konusunda yeterince bilgi sahibi olmamaları ve özellikle süt dişlenme döneminde ağız ve diş bakımına fazla özen gösterilmemesi bu yüksek oranı ortaya koyuyor. Çocukları diş çürüğünden koruyabilmek için hem ebeveynlere hem de çocuklara ağız ve diş sağlıkları hakkında doğru zamanda doğru bilgiler vermek gerekiyor. Bu nedenle ailelerin bebeklerinin ilk dişlerinin çıkması ile birlikte bir pedodontiste (çocuk ağız ve diş sağlığı uzmanına) başvurarak ilk ağız içi muayenelerini yaptırmaları büyük önem taşıyor.  
 

Biberon çürüğü önlenebilir  


Pedodontist ile bu kadar erken bir dönemde tanışma sayesinde anne-babalar, çocuklarını halk arasında biberon çürüğü olarak bilinen “erken dönem çocukluk çağı çürükleri”nden koruyabiliyor. Bu çürüklerin oluşmasındaki başlıca neden; gece beslenmeleri, sık ara öğün tüketimleri ve tüm bunlara rağmen diş fırçalamasının yapılmaması. Süt dişleri yapısal olarak sürekli dişlere göre diş çürüğüne daha yatkın. Bunun nedeni; süt dişlerinin organik yapılarının daha fazla olması ve asit ataklarına karşı savunmasızlığı. Yaklaşık 3 yaşında sürmeleri tamamlanan ve tam olarak sürekli dişlerle değişimleri 13 yaşını bulan 20 adet süt dişinin geçen bu 10 yıl içerisinde çürümelerine mümkün olduğunca engel olmak gerekiyor. Doğru beslenme ve fırçalama alışkanlıklarına rağmen süt dişlerinde yine de diş çürüğü ile karşılaşılabiliyor. Bu nedenle günümüzde diş çürüğünden korunmada etkisi, yapılan çalışmalarca kanıtlanmış koruyucu uygulamalar büyük önem kazanıyor.  

 

 

Bebeklerde ve çocuklarda diş çürüğü nasıl önlenir?  


Çocuklarda oluşan diş çürüklerinin yüzde 80'inin azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde olduğu bildiriliyor. Dişler, doğru zamanda doğru yöntemle de fırçalansa azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki derin girinti ve çukurcuklarının fissür örtücü olarak adlandırılan koruyucularla kaplanması önem arz ediyor. “Fissür Örtücü Uygulamalar” ile azı dişlerinin bu çürüğe yatkın bölgelerinde diş çürüğü oluşma riskini neredeyse tamamen ortadan kaldırılıyor. Son derece kolay olan ve kısa süren bu uygulama sayesinde hem süt hem de sürekli dişlerin çiğneyici yüzeylerinde diş çürüğü oluşma riski tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Ancak bu uygulamanın etkili olabilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli konu fissür örtücülerin dişlerin ağız içerisine sürmesinden hemen sonra yapılması. Asit ataklarına karşı en çok hassas olunan dönem ilk 3 yıl. Bu nedenle diş sürmesinden sonraki 3 yıl içerisinde bu uygulamaların yapılması gerekiyor. Fissür örtücü uygulamalarının önemli olan bir diğer avantajı da bu uygulamaların diş yüzeyine sadece 1 kez uygulanıyor olmaları ve tekrar edilmelerine gerek kalmaması.  

 

 

 

 

Yüzeye fluorid uygulamaları  


Sadece çocuklarda fizyolojik kabul edilen diş sıkma ve diş gıcırdatmalarına bağlı bazen aşınma veya eksilme söz konusu olabiliyor. Bu da rutin kontroller sırasında pedodontist tarafından tespit edilebiliyor. Bunun için pedodontistin belirleyeceği 4 ya da 6 aylık kontrollerin yapılması büyük önem taşıyor. Çocuklarda diş çürüklerinden korunmada etkili yöntemlerden bir diğeri de “yüzeyel fluorid uygulamaları”. Fluorid, diş yüzeyindeki mine tabakasının gözle görülemeyen boşluklarına yerleşerek ve diş yüzeyinde kalsiyum fluorid tabakasının oluşmasını sağlayarak daha sert ve diş çürüklerine karşı daha dirençli dişler elde ediliyor. Çocukların bu uygulamalara karşı uyumunu sağlayabilmek için çeşitli meyve tatlarında olan fluorid uygulamaların uygulama şekli ve süresi de oldukça kısa. Son yıllarda yapılan yeni birleşimleri sayesinde fluorid uygulamaları 4 dakika gibi kısa bir sürede çürükten korunmada tam bir korunma sağlayabiliyor.  

 

 

 

 

Çocukları diş çürüğünden korumak için doğru zamanda doğru yöntem  


Hem fissür örtücü hem de fluorid uygulamalarında diş yüzeyinde herhangi bir işlem yapılamıyor. Dolayısıyla dişleri çürüğe karşı korurken aynı zamanda doğal yapıları da korunabiliyor. Günümüzde anneden çocuğa bulaşabilen enfeksiyöz bir hastalık olduğu kabul edilen diş çürüklerinden bu yöntemler sayesinde ömür boyu korunabilmek mümkün. Çocuklarınızı diş çürüğünden koruyabilmek için doğru zamanda doğru önlemleri almayı ihmal etmeyin.

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.