Hemen Arayın

Tıbbi Masaj Vücut ve Ruh Sağlığını Koruyor

okuyabilirsiniz.

Vücuttaki tüm sistemleri mekanik olarak uyararak etkileşimi dengeleyen masaj, tedavi amacıyla yapıldığında vücuttaki ağrıyı azaltarak sinir sistemi üzerinde pozitif bir etki yaratıyor. Rehabilitasyon ve tıbbi tedavi uygulamalarının tamamlayıcısı olan tıbbi masajın kişinin sağlık durumuna göre ve kişiye özel teknikle yapılması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı, Kayropraktist Prof. Dr. Semih Akı, “Tıbbi masaj migren gibi kronik ağrılarda, bölgesel sırt-boyun-bel ağrılarında, stres ve kaygı bozuklukları ile ruhsal gerginlik rahatsızlıklarında destekleyici bir tedavi olarak uygulanabiliyor” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Semih Akı, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi...

Masaj, yumuşak dokuları mekanik olarak uyararak vücutta fizyolojik ve psikolojik etkiler yaratan bir tedavi yöntemidir. Vücudun kendini yenileme ve iyileştirme özelliği ise masajla harekete geçer. Tedavi amaçlı yapılan tıbbi masaj, uzman doktor ve terapist ile beraber kişinin rahatsızlığına göre planlanır. Bölgesel ağrılar ve özellikle ofis ortamında çalışanlarda görülen boyun, sırt, bel ve baş gibi kas ağrıları, kaslarda fonksiyonel yetmezlikler, aktif ve pasif zorlanmalar, eklem kireçlenmeleri, uyku bozuklukları ve stres veya kaygı bozuklukları gibi psikolojik sorunlar tıbbi masajın başlıca uygulama alanları arasında yer alıyor.

Tıbbi masaj vücut-zihin-ruh sağlığı dengesini koruyor

Tıbbi masajın, tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olmakla beraber sağlıklı bireyler üzerinde de olumlu etkileri var. Masaj sağlıklı kişilerde sağlığın korunmasını destekler, hastalıkları önler ve vücut-zihin-ruh sağlığı dengesini korumasına katkı sağlar. Sağlıklı bir birey düzenli masaj seansları aldığında oluşabilecek kas ağrılarından kendini korur, duruşunun düzgün kalmasını sağlar, sosyal hayatta daha aktif ve dinç olur.

Tıbbi masaj bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Ayak, el ve kulaklardaki spesifik noktalara basınç uygulama tekniği olan tıbbi masaj, sinir noktalarını uyararak organları etkiliyor. Bu özel teknik masajın insan vücudu üzerinde genel rahatlama, stres azaltma, enerji akışını dengeleme ve bağışıklık sistemini güçlendirme gibi olumlu etkileri bulunuyor. Bununla birlikte vücut iç dengesini düzenlediği için migren, sindirim sistemi rahatsızlıkları, genel kırgınlık, kronik yorgunluk gibi belirgin olmayan semptomlarda fayda gösterebiliyor.

Tıbbi masaj, bağışıklık sistemini de uyarıyor ve her yaştan bireyde güvenle kullanılabiliyor. Sağlıklı bireylerde genel sağlığı korumak, hastalıkları önlemek ve rahatlama amaçlarıyla da uygulanabiliyor.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Prof. Dr. Semih Akı
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Semih Akı, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi, Istanbul  Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nda 1994 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayan Prof.Dr.Semih Akı, Anabilim Dalında 1998 yılında doçent, 2005 yılında profesörlük  ünvanını alarak 2013 yılına kadar bu görevini sürdürdü. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü kurarak,halen bu bölümde  görevini sürdürmektedir.  2019 yılından beri Kayropraktist olarak hizmet vermektedir.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.