Hemen Arayın

Tüberküloz hastalığı

okuyabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkan tüberküloz, vücuda giren tüberküloz mikroplarının çeşitli nedenlerle aktifleşip çoğalarak tuttuğu organda tahribata yol açmasıdır. 

Tüberküloz hastalığı

Tüberküloz nedir?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkan tüberküloz, vücuda giren tüberküloz mikroplarının çeşitli nedenlerle aktifleşip çoğalarak tuttuğu organda tahribata yol açmasıdır. Tüberkülozdan korunmanın en etkili yolu; hastalığın kaynağını kurutmaktır.  

Tüberküloz bulaşıcı mıdır?

Tüberkülozlu bir hasta konuşmak, gülmek ve öksürük gibi hareketlerle tüberküloz basillerini havaya yaymaktadır. Bu mikropların uzun süre havada asılı kalıp sağlıklı bireyler tarafından solunması ile hastalık kolaylıkla bulaşmaktadır.  

Tüberkülozun belirtileri nelerdir?

Üç haftadan uzun süren öksürük, tüberkülozu akla getirmeli. Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, terleme, balgamla karışık kan tükürme, hastalığın diğer belirtileridir. Belirtiler genelde hafif başlayıp yavaş ilerlediği için hastalığın erkenden teşhis edilip tedavisinde gecikme olabilmektedir. Bu anlamda yukarıda bahsedilen belirtileri başka sebeplere bağlamadan bir uzmana başvurmakta fayda vardır.  

Tüberküloz nasıl tedavi edilir?

Uygun ve doğru tedaviler ile hastalığı tedavi etmek mümkün. Ancak ilaçların gözetim altında altı ay süre ile uygulanması gerekir. Düzensiz ilaç tedavisi hekimlerin çok tehlikeli buldukları “Çok İlaca Dirençli Tüberküloz”u ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle artık ülkemizde de tüberküloz ilaçları hastalara bir sağlık çalışanı gözetimi altında verilmektedir. Bu sistem “Doğrudan Gözetim Altında Tedavi” stratejisi olarak isimlendirilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2011 Verem Raporu’na göre; 2010 yılında 290 bin civarında “Çok İlaca Dirençli” tüberküloz hastasının sadece 53 bininin kayıt altına alındığı ve tedavi edilebildiği belirtilmiştir.
Doğru tedavi, hem hastaları kurtarır hem de hastalığın yayılmasının önüne geçer. Bu durum tüberkülozu birçok başka enfeksiyon hastalığından farklı kılmaktadır. Bebeklerde ise tüberkülozdan ölümün önüne geçmek için tüberküloz aşısının önemi çok büyük. Mutlaka aşı yaptırılmalıdır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.