Hemen Arayın

Tükenmişlik sendromu

okuyabilirsiniz.

Tükenmişlik sendromu, genellikle depresyonla karıştırılsa da aynı şey değil. Anadolu Sağlık Merkezi, Psikolojik Danışman Necmiye Doğruer tükenmişlik sendromunu anlatıyor.

Tükenmişlik sendromu

Tükenmişlik sendromu nedir?  


Tükenmişlik sendromu ruhsal bir bozukluk değil, ancak bazı kişilik yapılarında daha kolay ortaya çıkabiliyor. Belirtilerdeki benzerlik nedeniyle sıklıkla depresyonla karıştırılıyor. Tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerde depresif duygulanım da görülüyor ancak tükenmişlik sendromunda depresyondan farklı olarak, kişi "bu durumu yaşadığı ortamdan uzaklaşıp farklı bir ortama geçtiğinde" duygulanımı değişebiliyor, sıkıntıya düşen yaşamsal fonksiyonları normale dönebiliyor.
 

Tükenmişlik sendromunu insan doğasına aykırı yaşam tetikliyor  


İnsan ruhu ve bedeninin yalan söylemediği durumlardan biri olarak karşımıza çıkan bu sendrom, "insanoğlu doğasına uygun yaşamayı" reddedip, çok büyük idealler ve hedeflerle temel insani ihtiyaçları arasında sıkışıp kaldığında kendini gösteriyor. Tükenmişlik, genel anlamda bir insanın iş yaşamında ihtiyacı olan doyuma sahip olamaması nedeniyle tüm yaşamına yayılabilen bir yaşam enerjisinde tükenme hâli olarak tanımlanıyor. Tüm yaşam enerjisini iş hayatından karşılayan, başka alanlarda beslenmeyi göz ardı eden, sosyal yaşamı güçlü olmayan, aşırı hırslı ve başarı odaklı kişilerde daha sıklıkla görülüyor. Ağırlıklı olarak iş yaşamında sözü edilse de yaşamın tüm düzlemlerinde kendisini gösterebiliyor.  

Tükenmişlik sendromundan kurtulmak  


Kişinin iş yaşamında, çalıştığı kuruma verdikleri ve aldıklarının birbiriyle dengeli olmadığı durumlarda, bir süre sonra karşısına bu tükenmişliğe varabilecek zorluklar çıkabiliyor. Örneğin büyük fedakarlıklarda ve uzun mesailerle çalışan bir kişi, bunun karşılığında çalıştığı kurumdan maddi-manevi bir takdir alamadığında, bir süre sonra tükenmişlik yaşama ihtimali beliriyor. Tükenmişlik sendromundan uzak kalabilmek için, öncelikle yaşama bakışın güçlü ve yaşamdan keyif almanın öncelikli olduğu bir bakış açısı gerekiyor. Ruhsal ihtiyaçları karşılamayı ihmal etmemek, yaşamla kavga halinde olmamak, sosyal ilişkileri canlı tutmak, çevremizdeki kişilerden destek almayı ihmal etmemek bu noktada önemli. 
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Psk. Dan. Necmiye Doğruer
Doktorun Biyografisini Gör

Psikolojik Danışman Necmiye Doğruer, 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Klinik stajlarını Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi Psikiyatri kliniklerinde tamamladı. 20 yıldır psikolojik danışman olarak çalışan Doğruer, uzun yıllar çeşitli özel eğitim kurumlarında ailelerle çalıştı ve danışmanlık merkezlerinde yetişkin ve çiftlere yönelik psikolojik danışmanlık verdi.

Travma, depresyon, kaygı bozuklukları, fobiler, psikosomatik rahatsızlıklar, kayıp-yas süreci, ilişki problemleri,  bağlanma bozuklukları ve yakın ilişkilerde yaşanan güçlükler gibi birçok alanda danışmanlık veren Psikolog Doğruer, çalışmalarında Sistem Dizim Terapisi, Sistemik Pragmatik Experiential Terapi, Kısa Süreli Psikodinamik Terapi ve EMDR yöntemlerinden faydalanmakta.

Sistem Dizim Terapisi (TSDE, Psikoterapist Dr. Mehmet Zararsızoğlu), EMDR (Göz Hareketleri ile Yeniden İşleme ve Duyarsızlaştırma, Davranış Bilimleri Enstitüsü), Psikanalitik Terapide Teknik ve Pratik, Psikanalizden Dinamik Terapilere (İÇGÖRÜ, Klinik Psikolog Yavuz Erten), Aile ve Çift Terapisi  (IFTI, Psikiyatr Murat Dokur), Nöropsikiyatrik Bozukluklar (Prof. Dr. Barış Korkmaz) isimli eğitimlere katıldı. Aldığı tüm eğitimlerin entegrasyonu ile, “kişinin ancak kendisine ve aile sistemine ait tüm gerçeklikleri kabul edip, kendi gerçekliğini inşa ederek yol alabileceğine” dair inancı anahtar noktası oldu. Bugün geldiği noktada fenomenolojik yaklaşımın büyük zenginliğini de yanına alarak psikolojik danışman kimliğini daha da geliştirmeye çalışmakta.

Birçok kurum ve kuruluşta, “Çift İlişkileri”, “Ailelerde İlişkisel Dinamikler”, “Stresle Baş etme”, “Tükenmişlik Sendromu”, “İş yaşamı ve İlişkiler” gibi başlıklarda seminerler verdi. 2011 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Psikolog Doğruer, halen psikolojik danışman/psikoterapist olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.