Hemen Arayın

Tüp bebek tedavi sürecinde hep pozitif düşündüm

okuyabilirsiniz.

Eşim ve ben tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmak için bir arayış içindeydik. 39 yaşında evlenmiştim ve böyle ileri bir yaştan sonra çocuk sahibi olmanın elbette riskleri vardı. Fakat anneliği tatmayı çok istiyordum. O dönemler gazetede Prof. Dr. Aydın Arıcı’nın bir röportajını okumuştum ve o an kararımı vermiştim. Anadolu Sağlık Merkezi’ne gittiğimde ilk muayenemden sonra tedavimiz başladı ve sonuç alamadık. Çünkü ufak bir miyom vardı. İkinci tedavimizden önce o miyomu temizlediler… Ve nihayet bu kez haberler güzeldi, hamileydim! Bir kızım oldu ve anneydim artık.

Tüp bebek tedavi sürecinde hep pozitif düşündüm
Kızım 1,5 yaşına geldiğinde, yine tüp bebek tedavisiyle ikinci bebeğimi kucağıma alma fikri belirmişti kafamda. Bebeğimin kardeşsiz büyümesini hiç istemiyordum. İlk bebeğimizde olduğu gibi eşim de beni destekliyor ve o da çok istiyordu… Ve derken biz yine Prof. Dr. Aydın Arıcı’nın kapısını çaldık.

Moralimi hep yüksek tuttum ve çok istedim

İkinci tüp bebek için ilk iki tedavi düşükle sonuçlandığında açıkçası biraz canım sıkılmıştı. Yine de moralimi yüksek tuttum. Olacağına inanıyordum çünkü. Bu arada tabii yaşım biraz daha ilerlediği için yumurta sayısı da azalıyordu. Doktorum bana, toplama yönteminden bahsetti. Ben de internette araştırmıştım, az çok bilgim vardı. Hiç vakit kaybetmeden başladık tedaviye. Üç tedavinin sonunda 10 yumurta biriktirdik. Hepsinin kromozomları incelendi, hatta ilk beş yumurta donduruldu. En son aşamada 10 yumurtadan sadece biri sağlıklı çıktı ve bu yumurta bana transfer edildi. Sonrasında Aydın Hocamıza, “sizce gebe kalabilecek miyim?” diye sorduğumda, “evet” diye cevap vermişti. Çok rahatlamıştım o an. Ve evet… Sağlıklı bir gebelikten sonra ikinci kızımı da kucağıma almıştım artık.

Artık anneliğin tadını çıkarıyorum!


Tüp bebek tedavisi gerçekten sabır isteyen bir süreç. Ancak bu süreci kolaylaştırmak bence tamamen çiftlerin elinde. Öncelikle gerçekten çok istemeleri ve ne olursa olsun pozitif düşünmeleri çok önemli. Bunların yanı sıra tedavi öncesinden itibaren ve tedavi boyunca beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Örneğin doktorlara göre; fazla kilonuz varsa, tedaviye başlamadan önce uzman kontrolünde biraz zayıflamanız bekleniyor. Çünkü fazla kilo da tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen bir faktör. Ben tedavi süresince bir de stres faktörünü minimize ettim. Tedaviye başlarken işten ayrıldım ve sadece tedaviye konsantre oldum. Çünkü işteki stresin tedaviye olumsuz etkileri olabileceğine inanıyordum. Şimdilerde rutin kontrollerime devam ediyor, anneliğin tadını çıkarıyorum...
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.