Hemen Arayın

Unutkanlık neden olur?

okuyabilirsiniz.

Günümüz modern toplumunda yaygın olarak görülen ve günlük yaşamı zorlaştıran unutkanlık durumu özellikle teknolojinin gelişimi ile birlikte artış göstermeye başlamıştır. Hafızanın kullanılmasını azaltan teknolojik cihazların aşırı kullanımı, gürültülü çevre şartları, iş yoğunlu, aşırı stres, dengesiz beslenme alışkanlıkları, kalabalık şehir hayatı gibi durumların tetiklediği unutkanlık şiddeti giderek artan sosyal bir problemdir.

Unutkanlık neden olur?

Unutkanlık hastalığı dendiğinde ilk akla gelen Alzheimer hastalığıdır. Ancak beyinde bir damarın tıkanması, sara hastalığı, beyin iltihabı, multipl sklerozis,  beyin tümörü ve bir kafa darbesi de unutkanlığa yol açabilir. Unutkanlığın en sık rastlanılan sebeplerinden biri yalancı bunama olarak bilinen psödodemanstır. Özellikle depresyon halinde görülen bu rahatsızlıkta unutkanlığa umutsuzluk, iştah artışı ya da azalması, keyifsizlik, uyku düzensizliği, dikkat eksikliği ve halsizlik eşlik eder. Bir diğer unutkanlık sebebi de B12 ve folik asit vitamini eksikliğidir. Bipolar bozukluk ve şizofreni gibi psikiyatrik hastalıklarda da unutkanlık görülebilir. Zekâ ortalamasının altındaki kişiler bir konuyu hafızalarında tutmakta zorlandıkları için unutkanlığa eğilimlidir. Ağır diyetler ve kanser gibi bağışıklık sistemini etkileyen durumlarda da unutkanlığa rastlanabilir. Unutkanlığın sıklıkla yaşandığı hastalıklardan biri de hipotiroididir. Bu hastalıkta metabolizmanın yavaşlaması depresyona neden olur ve depresyon unutkanlığa yol açabilir. Genç yaşta unutkanlık ise genel olarak stres, depresyon ve gerginlik gibi psikolojik nedenlerden dolayı oluşur.

Unutkanlık Belirtileri

Her unutkanlık hastalık belirtisi olmayabilir. Beynin bilgileri kaydetmesi sürecinde bazı bilgileri unutması normal kabul edilebilir. Kişinin unutkanlığının normal bir unutkanlık mı yoksa bir hastalık belirtisi mi olduğuna karar vermek bazı hastalıkların erken tanısı için önemlidir. Kişinin günlük yaşamının unutkanlıkları nedeniyle aksaması önemli bir unutkanlık belirtisidir. Günlük olarak yapılan rutin işleri yapmada güçlük, iş yerinde sıklıkla yapılan işlemlerin yapılmasında aksama, yakın kişilerin kim olduğunun ve adlarının hatırlanmasında güçlük, söylediklerini unutup tekrarlama gibi durumlar önemsenmesi gereken bozukluklardır. Bu durumlarda mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve kapsamlı bir inceleme ile unutkanlığın nedenleri araştırılmalıdır. Unutkanlık kişinin yaşam kalitesinde bozulmalara yol açıyorsa dikkat edilmesi gereken bir durumun göstergesidir. Unutkanlık belirtileri standart gibi dursa da depresyon için farklı demans için farklı göstergelere sahiptir. Örneğin; demans hastaları eski olayları net hatırlarken yakın geçmişi hatırlamakta güçlük çeker. Bunun nedeni beynin yeni bilgileri kaydetmekteki başarısızlığıdır. Unutkanlık belirtileri değerlendirilerek herhangi bir hastalığın nedeni olup olmadığı belirlenebilir.

Unutkanlık Tedavisi

Unutkanlık tedavisinde öncelikli olarak unutkanlığın bir hastalığa bağlı gelişip gelişmediği sorgulanır. Hastanın takibinin iyi yapılması ve hastalığa bağlı olarak geliştiyse bunun altında yatan hastalığın tedavisinin yapılması gerekir. Unutkanlığın nedeni demans ise erken teşhis büyük önem taşır. Demansta görülen unutkanlık için ilaç tedavisi ömür boyu sürer. Depresyondan dolayı oluşan unutkanlıkta tedavi süreci depresyonun ağırlığına bağlı olarak değişir. Hipotiriodi gibi fiziksel nedenlerle oluşan unutkanlık durumunda hastalığın tedavisine başlanır. B12 ve folik asit gibi vitamin eksikliklerine bağlı gelişen unutkanlık için vitamin destekleri önerilir. Ancak tüm bu durumlarda doktora danışılmadan gelişi güzel vitamin ya da ilaç kullanımının hastalığın tedavisini olumsuz etkilemesinin yanı sıra bazı organlarda hasara yol açabileceği de unutulmamalıdır. Düzenli egzersiz yapma, sağlıklı ve dengeli beslenme, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşma, yeni hobiler edinme, kitap okuma ve stresten uzak durmaya çalışma unutkanlıkla baş etmeyi kolaylaştırır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.