Hemen Arayın

Ürolojik kanser tedavisinde yeni yaklaşımlar

okuyabilirsiniz.

Her ne kadar çağımızda ürolojik kanserler giderek yaygınlaşsa da, yeni geliştirilen tanı ve tedavi yöntemleri de kanser tedavisinde başarı oranlarını artırıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı ve Üroonkoloji Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Cemil Uygur ürolojik kanserlerde yeni tanı ve tedavi yaklaşımlarından söz etti...

Ürolojik kanser tedavisinde yeni yaklaşımlar

Ürolojik kanserlerin tanı ve tedavisinde ne gibi yeni yaklaşımlar var? Örneğin 10-15 yıl önce nasıl tedavi ediliyordu, şimdi nasıl yöntemlerle tedavi ediliyor bu kanser türleri?

Bilimsel verilerdeki hızlı gelişmeye paralel olarak ürolojik kanserlerin tanı ve tedavisinde hastalara olumlu yansıyan çok ciddi gelişmeler söz konusudur. Tanı ve tedavide halen en kıymetli araçlarımız hasta hikayesi ve muayene olmakla birlikte laboratuvar testleri ve görüntüleme yöntemlerindeki ilerlemeler özellikle kanser hastalarında yüz güldürücü sonuçlar almamıza olanak sağlıyor ve yeni gelişmelerin önünü açıyor. Günümüzde ultrasonografinin yaygın kullanımı sayesinde çoğunluğu belirti vermeyen böbrek tümörleri daha erken evrede yakalanıp tedavi edilebiliyor. Böbrek, mesane ve prostat kanserleri Robot Yardımlı Laparoskopik ameliyatlarla başarıyla ameliyat edilebiliyor. Bu hastalarda kanama oranları çok daha az ve hastanede yatış süreleri oldukça kısa oluyor.

Testis tümörlü hastalar erken cerrahi ve kemoterapi yaklaşımları sonrası mükemmel tedavi şansı yakalamış durumda. Testis tümörünün, yayılmış bile olsa kanserin tam olarak tedavi edilebileceğinin tipik bir örneği olduğunu hatırlatmak isterim.

Son 10 yılda en hızlı gelişme gösteren alanların başında ise prostat kanseri yer alıyor. Prostat bezinin görüntülenmesi teknik yetersizlikler nedeni ile uzun yıllar istediğimiz başarıya ulaşamamıştı. Ancak multiparametrik Manyetik Rezonans Görüntüleme (mpMRG) yöntemi sayesinde artık prostatın da diğer organlar gibi yüksek kalitede görüntülerini alabiliyoruz. Bu kesinlik sadece sağlıklı dokuyu değil kanserli dokuyu da bize gösterebildiğinden oldukça önemli. Bu sayede muayene ve/veya Prostat Spesifik Antijen(PSA) yüksekliği nedeni ile tümör şüphesi olan hastalarda biyopsi yapmadan önce hastalığı nerede arayacağımızı daha iyi biliyoruz. mpMRG’nin aydınlattığı yolda bir diğer teknolojik gelişme prostat biyopsilerinin hedefe yönelik olarak yapılabilmesini sağlayan böylece doğru tanı oranını arttıran MR- Trans Rektal Ultrason (TRUS) Füzyon biyopsi yöntemidir. Hastanın prostatının MR görüntülerinin bir yazılım programı ile ultrason verileri ile birleştirilip 3 boyutlu görüntü elde etme ve özel bir biyopsi robotu ile biyopsi alma esasına dayanıyor.Klasik biyopsi yönteminde hastalardan prostat içinde tümör gelişiminin en sık görüldüğü standart olarak belirlenmiş noktalardan ultrason eşliğinde çoklu biyopsiler alınıyor. MR-TRUS Füzyon biyopsisi ise her hasta için özel prostat haritalaması yapmaya, yüksek tümör şüphesi olan yerleri önceden belirleyebilmeye ve doğrudan bu noktalardan biyopsi almaya olanak sağlayan bir yöntem. Yani hedefe yönelik biopsi yapılarak var olan tümörün yakalanma şansı son derece artıyor.

Bu yöntem ya da benzer yeni tedavi yaklaşımları gelecekte nasıl bir noktaya doğru gidecek? Yani üroonkoloji kanserlerinin tedavisinde gelecek için nasıl bir vizyon tahmininiz var? Örneğin önümüzdeki 10 yıl içinde ne gibi tıbbi açılımlar olabilir? Sizin öngörüleriniz neler?

MR TRUS füzyon biyopsisi prostattaki şüpheli lezyonların klinik önemlerine göre sınıflandırılabilmesinin yolunu açmıştır. Bu sayede ileride yalnızca hasta için yüksek risk oluşturan tümörlerin tedavi edilebileceği fikri doğmuştur. Bu teknolojiler klinik olarak önemi düşük olan tümörlerin takibini daha güvenli ve sağlıklı bir temele oturtacağı gibi gelecekte düşük riskli hastalarda fokal tedavilerin başarısına katkı sağlayabilir. Ürolojik kanserlerde erken ve doğru tanı, zamanında ve uygun cerrahi tedavi hayat kurtarıcıdır. Minimal invaziv cerrahi uygulamaları hızla gelişip değişmekte, bu tedavilerin başarı oranları artmaktadır.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.