Hemen Arayın

Uykusuz gecelerin nedeni huzursuz bacak sendromu olabilir

okuyabilirsiniz.

Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanları uykusuzluk nedenlerinin mutlaka araştırılmasını öneriyor. Huzursuz bacak sendromu şikayetlerinin özellikle akşam saatlerinde başladığını ve yatağa yatınca belirginleştiğini söyleyen uzmanlar, Türkiye’de huzursuz bacak sendromu görülme sıklığının yüzde 3 civarında olduğunu belirtiyor.

Uykusuz gecelerin nedeni huzursuz bacak sendromu olabilir
Bir çok kişi hekime uykusuzluk şikayeti ile başvuruyor. Hastanın neden uyuyamadığı araştırılmaz ise verilen uyku ilaçlarıyla şikayetler daha da kötü hale geliyor.  

Huzursuz bacak sendromu belirtileri  


Huzursuz bacak sendromunu kimi hasta ağrı olarak tarif eder, kimi ise gıdıklanma, yanma, kasılma, karıncalanma, şişlenme şeklinde tarif ediyor. Hastalardaki ortak nokta, bu hissin ciddi bir sıkıntı oluşturması. Bacaklar hareket edince bu sıkıntı azalıyor ya da kayboluyor ancak hareket bittiği anda tekrar başlıyor. Şikayetler akşamları başlıyor ve uyumaya engel oluyor. Hastaların uykuya dalması zorlaşıyor, rahatsızlık verici bu his nedeniyle kalkıp dolaşmaları gerekiyor. Genellikle sabaha karşı bu hissin geçmesi ile uykuya dalınsa da bu uyku da çoğunlukla kaliteli bir uyku olmuyor. Çünkü huzursuz bacak sendromu olan kişilerin hemen tamamında uykuda periyodik bacak hareketleri ortaya çıkıyor. Bu kişilerin uyku sırasında sıkça bacaklarını oynattığı gözleniyor ve bu hareketler uyku bütünlüğünü bozuyor. Bir çok hasta hekime uyuyamama şikayeti ile başvuruyor. Hasta bu yönde araştırılmaz ise çoğu zaman olduğu gibi verilen uyku ilaçları ile şikayetler daha kötü hale geliyor.  

Huzursuz bacak sendromu neden olur?  


Huzursuz bacak sendromunda, hastalığın ilerlemesi ile birlikte şikayetler günün daha erken saatlerinde başlayabiliyor ve bacaklardan vücudun diğer bölgelerine de yayılabiliyor. Gündüz saatlerinde özellikle yolculuk sırasında ya da sinema, tiyatro gibi uzun süreli oturmayı gerektirecek durumlarda şikayetler baş gösteriyor. Farklı sağlık sorunları da huzursuz bacak sendromuna neden olabiliyor. Bazı hastalarda ailesel özellik göze çarparken bazı hastalarda ise gebelik döneminde ortaya çıkabiliyor. Özellikle demir, folik asit, B12 vitamin eksikliği, böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı, guatr ve romatizmal hastalıklar huzursuz bacak sendromuna neden olabiliyor. Tanı, hastanın şikayetlerinin iyi bir şekilde sorgulanması ile konuyor, yapılan tetkikler ise buna neden olan durumları ortaya çıkarmak ve temelde yatan sorunu tedavi etmek içindir.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.