Hemen Arayın

Uykusuzluk baş ağrısı yapar mı?

okuyabilirsiniz.

Yaşanan uykusuzluk, baş ağrısına yol açabildiği gibi, baş ağrısı da uykusuzluğa neden olabiliyor. Bu nedenle baş ağrısı şikayeti olan kişilerde uyku özelliklerinin, uyku şikayeti olan kişilerde ise baş ağrısının sorgulanması gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi nöroloji uzmanları, uyku kaynaklı baş ağrıları hakkında bilgi veriyor.

Uykusuzluk baş ağrısı yapar mı?

Uyku ve baş ağrısı birçok noktada neden ve sonuç ilişkileri ile kesişiyor. Azalan ya da uzayan uyku süreleri, uykuda diş gıcırdatma ve uyku apnesi sendromu olmak üzere birçok uyku sorunu baş ağrısına neden olabiliyor. Ağrı sırasında uyumak, ağrıyı geçirebiliyor ancak baş ağrısı uykuya dalmayı ve uykuyu sürdürmeyi zorlaştırabiliyor. Yetersiz ve kalitesiz uyku, ağrının tekrar başlamasına sebep olabiliyor.

Migren ve uykusuzluk  

Birçok migren hastası hafta içi azalan, hafta sonu ise artan uyku süresi ile baş ağrısının tetiklendiğini biliyor. Beynin uyku-uyanıklık ritmini düzenleyen merkezi, migren ataklarının ritminden de sorumlu. Kronik migrende ise değiştirilebilir risk faktörleri içinde uyku da yer alıyor. Artan yaş ile birlikte migren-uyku ilişkisi daha da belirginleşiyor. 20 ile 30 yaş aralığında uyku ile ilişkili migren sıklığı yüzde 16 iken, 31 ile 40 yaş aralığında yüzde 27, 41 ile 50 yaş aralığında yüzde 38, 51 ile 60 yaş aralığında yüzde 45, 61 ile 70 yaş aralığında yüzde 58’e kadar çıkıyor.  

Küme baş ağrısı nedir?  

Küme baş ağrısı, özellikle genç erişkinlerde, erkeklerde ve sigara içenlerde daha sık görülüyor. Ağrı; tipik olarak tek taraflı, göz çevresinde ve çok şiddetli ancak kısa süreli oluyor. Baş ağrısının olduğu taraftaki gözde küçülme, yaşarma, kızarma, burunda tıkanma ve akma, yüzün yarısında şişme de eşlik edebiliyor. Bu ağrı atakları belirli dönemlerde peş peşe gelip kümeleşebileceği gibi devamlılık da gösterebiliyor. Ağrılar, sıklıkla sabah erken saatlerde - çalar saat baş ağrısı - ya da uykuya daldıktan bir saat sonra başlıyor.  

Uyku apnesi sendromu ile küme baş ağrısı paralel gelişiyor  

Küme baş ağrısı olan kişilerde uyku apnesi sendromu sıklığı, genel topluma nazaran daha fazla. Uyku apnesi sendromu ile küme baş ağrısı birbirini tetiklemesinden ziyade birbirine paralel gelişiyor. Uyku apnesi sendromunun tedavisi ile küme baş ağrıları da geriliyor. Günaydın baş ağrıları da denen sabah baş ağrılarının önemli bir nedeni, uyku apnesi sendromu. Bu nedenle sabah baş ağrısı olan kişilerin uyku özellikleri mutlaka irdelenmeli.  

Hipnik baş ağrısı

Sadece uyku sırasında başlayan hipnik baş ağrısı, genelde 50 yaş üstünde ve çok nadir görülüyor. Genellikle uykuya daldıktan bir iki saat sonra ortaya çıkıyor. Çoğunlukla tüm başta, 30 ile 60 dakika kadar oldukça şiddetli, zonklayıcı tarzda şiddetli bir ağrı hissediliyor.    

Günaydın baş ağrısı

Uyku apnesi sendromunda soluk gece boyu defalarca duruyor; kanda karbondioksit oranı yükseliyor, kan basıncı artıyor, toplardamarlardaki genişleme nedeni ile kafa içi basınç artıyor, kalp hızı değişkenlik gösteriyor. Mikro uyanıklıklarla uyku defalarca bölünüyor. Uyku süresince yaşanan bu kaotik durumun, hem uyku anına hem de uyanık olunan zamana ait etkileri oluyor. 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.