Hemen Arayın

Uykusuzluk kilo aldırır mı?

okuyabilirsiniz.

Yetersiz uykunun vücut üzerinde birçok farklı etki yarattığını, bunların da kilo almaya neden olduğunu belirten uzmanlar, yetersiz uyuyan kişilerde doyma sinyalini gönderen leptin hormonunun seviyesinin düştüğünü söyleyerek, “Bu hormonun seviyesindeki düşüklük, vücudunuzun daha fazla kaloriye ihtiyacı olmadığı durumlarda bile beyne yemek yeme sinyali göndererek daha fazla yemek yemeye neden olur” diyor. Yetersiz uykunun iştahı artıran açlık hormonunun seviyesini ise yükselttiğini belirten uzmanlar, “Uykusuzluk gibi vücutta stres yaratan bazı durumlarda kortizol hormonu seviyesinin yükselerek iştahınızın artması, uykusuzluğun bir başka olumsuz etkisidir. Az uyumanız vücudunuzdaki hormonal dengeyi alt üst ederek sizi sürekli yemek yemeye iterken, obeziteye de kapılarınızı ardına kadar açacağınızı unutmayın” diyerek uyarıda bulunuyor.

Uykusuzluk kilo aldırır mı?

Uykusuzluk tip 2 diyabete neden olabilir


Yetersiz uyumak vücudun insüline karşı daha dirençli hale gelmesine ve şeker metabolizmasının bozulmasına yol açıyor. Vücuttaki insülin direncinin artması, vücudu daha fazla insülin salgılamaya yöneltip Tip-2 diyabet hastası olmaya neden olabildiği gibi, salgılanan yüksek miktardaki insülin özellikle göbek bölgesinde yağ olarak geri dönüyor. Yapılan çalışmalar günde 5 saatten daha az uyuyanların şeker hastalığına yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.  

 

 

Kilonuz ile uyku ilişkisi


Kilolu veya obez olmak iyi bir gece uykusu uyumayı engelleyebiliyor. Kilolu kişilerde, uyku apnesi görülme riski daha yüksek oluyor. Uyku apnesi olan kişiler, uyku esnasında nefes alıp vermeyi bir gecede yüzlerce defa durdurabiliyor. Kişi, nefes alıp vermesi durduktan kısa bir süre sonra, bir havuzu bir başından bir başına suyun altından yüzerek geçmişçesine nefes nefese uyanıyor. Defalarca olan bu durum da uyku süresini ve kalitesini olumsuz etkiliyor. Bunun yanında kilolu kişilerde daha sık görülen artrit, diyabet ve kalp hastalıkları da kaliteli bir uyku uyumayı güçleştiriyor. Sağlıklı bir kilo için yeterli uyumak, yeterli uyuyabilmek için de kilo vermek gerekiyor.    

 

 

 


Kaliteli bir uyku için ne yapmalı?

 

  • Hep aynı saatte yatağınıza gidip, aynı saatte kalkın. Bir gün çok geç saatte bile uyumuş olsanız, aynı saatte kalkmaya özen gösterin. 
  • Yatağınızı sadece uyumak ve seks için kullanın. Yatağınızda televizyon izlemek ve kitap okumaktan kaçının.
  • Aç bir mide ile uyumaya çalışmayacağınız gibi yatmadan önceki öğününüzün light yoğurt, meyve gibi hafif yiyeceklerden olmasına özen gösterin. 
  • Yatak odanızın sessiz olmasını sağlayın. 
  • Uykunuzu kaçırabilecek kafeinli içeceklerden öğlen saat 3’ten itibaren uzak durun. 
  • Her zaman uyuduğunuz yerde uyuyun.
  • Midenizin üzerine yatmaktan vazgeçip, sırt üstü veya anne karnındaki gibi kıvrılma pozisyonuyla uyumaya çalışın.
  • Uyuyacağınız mekanda ışık bulundurmayın, odanın karanlık olmasını sağlayın. 
  • Yatak ve yastığınızın ortopedik olmasına özen gösterin.

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.