Hemen Arayın

Varikosel nedir, tedavisi nasıl yapılır?

okuyabilirsiniz.

Testislerde bulunan toplardamarların anormal şekilde genişlemesi ve bu bölgede varis benzeri yapılar oluşması ile ortaya çıkan varikosel, testis varisi olarak da adlandırılan ve erkeklerde kısırlığa neden olabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Anormal düzeyde genişleyen testis toplardamarları kanın testislerden kalbe geri dönüşünü engeller ve kan bu damarlarda birikir. Sperm üreten hücrelerin yeterli oksijen ile beslenememesine neden olan bu dolaşım problemi, sperm üretimi üzerinde olumsuz etki gösterir ve kısırlığa neden olur. 

Varikosel nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Kısırlık belirtileri ile doktora başvuran erkek hastaların yaklaşık %40'ında, yetişkin erkeklerin ise %10-20'sinde varikosel probleminin varlığından bahsedilebilir. Erkek üreme sağlığının sık karşılaşılan rahatsızlıklarından biri olan varikosel, her iki testiste de görülebilir. Ancak klinik araştırmalar sol testiste görülme sıklığının %85, sağ testiste görülme sıklığının ise %15 olduğunu ortaya koyar. 

Varikosel neden olur sorusunun cevabı net bir şekilde verilmemekle birlikte hastalığın ortaya çıkış nedeni ile ilgili çeşitli teorilerin varlığından söz edilebilir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre embriyolojik faktörler, anatomik farklılıklar, doğumsal ve/veya edinsel kapakçık anomalisine bağlı venöz geri dönüş ve venöz tıkanıklık problemleri varikosel gelişiminde etkili faktörlerdir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

  • Varikosel çoğu zaman kısırlık problemine neden olana dek belirti vermez. Dolayısıyla kısırlık şikayeti bir varikosel belirtisi olarak değerlendirilir.
  • Bazı hastalarda testislerde ağrı, hassasiyet, dolgunluk hissi ya da testislerde küçülme gibi şikayetler gözlenebilir.
  • Bazı olgularda ise genişlemiş toplardamarlar gözle görülebilecek ya da dokunma ile hissedilebilecek düzeye gelir. 

Kesin tanı yalnızca doktor muayenesi ile konulabilir. Varikosel genellikle fiziki muayene ile kolayca tanımlanır ancak bazı durumlarda ultrasonografi ya da doppler gibi ileri görüntüleme teknikleri tercih edilebilir. Tanı konulan hastalarda 4 günlük cinsel perhiz sonrası sperm tahlili yapılmalı; sperm sayısı, hareketliliği ve şekilleri incelenmelidir. 

Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel tedavisi için cerrahi operasyon ve perkütan embolizasyonu şeklinde tanımlanmış iki tedavi yöntemi mevcuttur. Günümüzde en sık tercih edilen yöntemin varikoselektomi olarak adlandırılan varikosel ameliyatı olduğu söylenebilir. Uygulanan cerrahi tedavinin amacı, anormal düzeyde genişlemiş olan toplardamar parçasının çıkarılması ve spermlerde bulunan iç ve dış tüm toplardamar dallarının bağlanmasıdır.

Varikosel ameliyatı sonrası hastalığın tekrarlama oranı, perkütan embolizasyon tedavisine göre çok daha azdır. Ancak tüm sonuçlar ve oranlar ameliyatı yapacak olan cerrahın deneyimine ve tercih edilecek olan cerrahi yönteme göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla tedavinin planlama noktasında doktorunuz ile iyi iletişim kurmanız ve operasyonla ilgili yeterli bilgi sahibi olmanız

gerekir.

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.