Hemen Arayın

Yarıyıl tatilini keyifli geçirmek için 22 öneri

okuyabilirsiniz.

Yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı. Tatilin aile üyeleri ile verimli vakit geçirmek, küçük molalar vererek yeni döneme daha motive şekilde devam etmek için hem ebeveynler hem de çocuklar açısından güzel bir fırsat olduğunu vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Yetişkinler olarak sosyalleşmeye, dinlenmeye, rahatlamaya ihtiyacımız olduğu bugünlerde çocukların da kaygılı, yorgun, bunalmış hissedebileceğini unutmamak gerek. Havalar soğuk olsa da parklarda, doğada vakit geçirmek hem ebeveynler hem de çocuklar için çok önemli” açıklamasında bulundu.

Yarıyıl tatilini keyifli geçirmek için 22 öneri

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, sömestir tatilini keyifli ve verimli geçirmek için önerilerde bulundu:

 • Tatillerde tüm aile üyelerinin bir arada zaman geçirmesi konusunda herkesin istekli olması önemli. Günü dolu geçirmeye çalışmak yerine herkesin ortak kararı ile yapılan planlar, etkinlikler hem çocuklar hem de ebeveynler için daha keyifli olacaktır. Yapacağınız etkinlikler hakkında aile içinde anketler yapabilirsiniz.
 • Çocukların mümkünse mesafeli bir şekilde, değilse uzaktan da (online) olsa düzenli bir şekilde akranlarıyla iletişim kurmaları için yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun akranlarıyla birlikte vakit geçirmesi sosyal ve duygusal gelişimini destekler. Tatilde arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirebileceği buluşmalar planlayabilirsiniz. Akranları ile doğa yürüyüşleri, geziler planlanabilir. İletişimde kalmak, paylaşımda bulunmak hem sosyal becerilerini geliştirir hem de bu maskeli mesafeli zor pandemi döneminde birbirlerine destek olmalarına yardımcı olur.
 • Çocuklarınızla sorumluluklar hakkında, evde yapılması gereken işler hakkında konuşabilirsiniz. Planlarınızı çocuklarla konuşmak onlara kendilerini değerli hissettirecektir. Çocuğunuzla birlikte ertesi günü veya haftayı planlamak hem planlara daha fazla uymalarını sağlar hem de karar verme ve sorumluluk alma gibi becerilerini geliştirir. 
 • Uyku, uyanma, yemek, teknoloji kullanımı, oyun saatleri değişmemeli. Çocuklar tatilde de rutin düzenlerine devam ederek düzenleri bozulmadan günü verimli geçirmeliler. Çocuk ve gençlerin yarıyıl tatilinde de okul zamanında olduğu gibi bilgisayar, televizyon ve telefon gibi ekran karşısında geçirdikleri sürelerin sınırlı olmasına dikkat edilmeli. 
 • Okula dönüşte uyum sorunu yaşamamak için düzenin devam etmesi çok önemli. Ödevler veya ek çalışmalar da tatil boyunca ihmal edilmemeli. Her gün belirli saat aralıklarında, özellikle sabah saatlerinde kısa kısa ödev veya ders çalışma, konu tekrarı gibi zamanlar planlanabilir. Çocuklar kesinlikle saatlerce ders çalışmaları için zorlanmamalılar fakat tatil boyunca akademik sorumluluklardan da uzak kalmamalılar. Tatil, özellikle sınava hazırlanan çocuk ve gençler için eksik konuları tamamlamak adına güzel bir fırsat.
 • Bazı çocuklar hastalanmayla ilgili kaygılarından dolayı evden dışarı çıkmak istemeyebilir. Bu gibi durumlarda çocuklara tedbirleri hatırlatıp güvenli ortamlarda sosyalleşmelerine yardımcı olabilirsiniz. Açık havada sosyal mesafeye dikkat edilerek planlanan buluşmalar hem ebeveynlerin kaygısını azaltacak hem de çocukların özgürce sosyalleşmelerine fırsat sağlayacaktır. Hava soğuk da olsa, açık havada geçirilen vakit çocuklar için çok değerli. 
 • Tüm aile üyeleri bir arada olmak isteyebilir fakat yeni varyantların da etkisiyle vakaların artması bizi tedirgin edebilir. Ailecek yapılan etkinliklerde gruplara bölünerek bir araya gelmek daha sağlıklı olabilir. Tatilde akraba ziyaretleri, tatiller, arkadaş buluşmaları veya yeni yerler görmek elbette çocukların isteyebileceği aktiviteler ama yarınımızı düşünmek zorundayız. Pandemiyle mücadele ederken her birimizin sorumluluklarını unutmaması hayati önem taşıyor. Birkaç saat önemsemeyerek tedbirlerden uzak kalabalık toplantılar, sonrasında daha fazla kısıtlama ve tedbire sebep olabilir. Bu nedenle önce kendimiz sonra diğer insanların sağlığı için dikkatli olmalıyız. Konser, sinema, tiyatro gibi birçok insanın bir araya geldiği etkinliklere giderken yeterli önlemin alınıp alınmadığına dikkat edilmeli.
 • Yapacağınız etkinliklere karar verirken çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olan hem eğlenebileceği hem de öğrenebileceği etkinliklerle bilgilerini pekiştirirken keyifli zamanlar yaratabilirsiniz. Çocuğun ne yapacağını bilemediği ve evde sıkıldığı durumlarda ebeveynlerin aktivite önerilerinde bulunması faydalı olabilir.
 • Üretmek, keşfetmek ve bunu paylaşmak çocukların gelişimi için oldukça önemlidir. Çocuklarınızla birlikte sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilir veya yeni tarifler deneyebilirsiniz. Birlikte film izleyebilir, eğitici kutu oyunları oynayabilir, kısa da olsa kitap okuma saati planlayabilirsiniz.
 • Tüm aile üyelerinin katıldığı beceri veya yaratıcılık temelli etkinlikler planlanabilir.
 • Zaman zaman ailece çocukların gelişimine uygun olarak seçilen filmler veya belgeseller izlenip sonrasında izlenen şey değerlendirilebilir.
 • Ailece kitap okuma etkinlikleri planlanabilir. Daha sonra okunan kitabın resmi yapılabilir veya sorularla pekiştirilebilir.
 • Yarışma ve rekabetin ön planda olmadığı tüm aile üyelerinin katılabileceği oyunlar oynanabilir.
 • Puzzle, bulmaca, bilgi kartlarıyla keyifli ve aynı zamanda verimli vakit geçirilebilir.
 • Tatil boyunca çocukların eğitimden uzak kalmaması için her gün ortalama 30-40 dakikalık çocukları çok yormayacak çalışmalar veya konu tekrarı faydalı olacaktır. Ders çalışmaları konusunda baskı yapmamak, zorlamamak, sert ve suçlayıcı uyarılardan, onlara değersiz hissettirecek tutumlardan kaçınmak önemli. 
 • Tatilde de ekran süresi ve sınırlar mutlaka hatırlatılmalı ve bu sınır her gün aynı olmalı. Anne ve babalar bu kuralları sürdürürken mutlaka tutarlı ve istikrarlı olmalı.
 • Evde yapacak bir şey bulamadığını ve sıkıldığını söyleyen çocuklara ebeveynler, evde de olsa neler yapabileceği, vaktini nasıl verimli ve aynı zamanda eğlenceli geçirebileceği konusunda tavsiyeler vermeli. 
 • Çocuklar tatil boyunca ekranlardan mümkün olduğunca uzaklaşmalı. Sadece tatillerde değil okul süresi boyunca da çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri için ders saatleri dışında tablet veya bilgisayarla geçirilen süre sınırlandırılmalı, fazlaysa azaltılmalı.
 • Tatilde de aynı okul sürecinde olduğu gibi yemekler tablet veya televizyon izlerken yenmemeli. Tüm aile üyelerinin bir araya gelip aynı saatte yemek yiyeceği bir düzen oluşturulmalı. Yemek sırasında sakin sohbetlerle yemek daha keyifli hale getirilebilir. Yemek saati bittiğinde masadan kalkılmalı. Masa tüm aile üyelerinin desteği ile kurulmalı ve toplanmalı.
 • Ebeveynler tatil boyunca çocukları arkadaşlarıyla bir araya getirmek adına online buluşmalar düzenleyebilirler. Bu buluşmalarda çok yorucu olmayan kısa süren etkinlikler, egzersizler, hatta ebeveynlerin de katılacağı keyifli etkinlikler yapılabilir. 
 • Çocukları sınırlandırmadan, kontrolü hayal güçlerine bırakarak keyifli vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Onlara sürekli yönlendirmeler yapmanız, ne yapacaklarını söylemeniz, oynadıkları oyuna gereğinden fazla müdahale etmeniz bireysel geçirdikleri vakitte üretkenliklerini ve yaratıcılıklarını kısıtlayacaktır. 
 • Çocuklara tatilin kaç gün süreceği, tatil bittikten sonra okula tekrar eski düzeninde devam edeceği hatırlatılmalı. Küçük yaştaki çocukların daha kolay anlamaları için resimlerle konuşulanlar ve anlatılanlar somutlaştırılabilir.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Psk. Ezgi Dokuzlu
Doktorun Biyografisini Gör

Uzm. Klinik Psikolog Ezgi Dokuzlu Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini Üsküdar Üniversitesinde tamamladı. Yeditepe Üniversitesi Sinirbilim doktora eğitimine devam etmektedir. Eğitimi sırasında Np İstanbul Beyin Hastanesi, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Uzm.Dr. Meltem Uzun Nöroloji Kliniği, Hayat Hastanesi, Kadıköy Bahariye Anaokulu, Bursa Birey Koleji, Özel Mavi Penguen Anaokulunda çalışmıştır. Çeşitli kurumlara ve okullara danışmanlık yapmakta, çocuk, ergen ve yetişkinlere psikoterapi hizmeti vermekte olan Ezgi Dokuzlu, Ekim 2019 tarihinden bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde psikolog olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.