Hemen Arayın

Yaz aylarında her yiyecek masum değil

okuyabilirsiniz.

Yaz aylarıyla birlikte ortaya çıkabilecek hastalıklar hakkında açıklama yapan Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, sıcak havada toplu besin zehirlenmelerine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Yaz aylarında her yiyecek masum değil
Yaz aylarında yiyecek alternatiflerimiz artıyor; meyveler, sebzeler, salatalarımızı zenginleştirecek çok sayıda yeşillikler ve dahası. Her şey bollaşırken, hijyen ve sağlıklı gıda konusundaki hassasiyetin de artması gerekiyor. Açıkta satılan veya sergilenen yiyecekler ulaşılması kolay ve uygun fiyatlı olduğu için çok sık tercih ediliyor. Ancak, pratik ve masum görünen yiyecek ve içecekler, beklenmedik sonuçlara neden olabiliyor. Yaz aylarıyla birlikte toplu besin zehirlenmesi haberleri de artıyor. Genellikle okul ve otellerde gerçekleşen bu zehirlenmelere, uygunsuz koşullarda saklanan yiyecekler neden oluyor. Uygunsuz koşullarda saklanan yiyeceklerde zehirlenmeye neden olan “stafilokok” isimli mikroplar oluşuyor.  

Besin zehirlenmelerine dikkat  


Stafilokok mikroplarının ürettiği toksin, aynı yemekten yiyen kişilerin bir kısmında ilk saatlerde kusma ve ishale yol açıyor; bazı kişiler durumu daha kolay ve çabuk, hatta ishal bile olmadan atlatırken, bazıları da kusma ve ishal nedeniyle şoka girebiliyor. Özellikle yaz aylarında açıkta satılan veya sergilenen yenmeye hazır pişmiş ya da çiğ yiyecekler, buzdolabında saklanmayan kıyma, süt, yoğurt, kaymak, krema gibi yiyecekler, hastalıklara neden oluyor.  

Taze, paketlenmiş gıda alın  


Besin zehirlenmelerinden korunmak için; yiyeceklerin taze olmasına ve paketlenmiş olarak satılan yiyeceklerin son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmek gerekiyor. Elektrik kesintisi nedeniyle, soğukta saklanması gereken yiyeceklerin bir süre ‘ısınması’ içlerinde bulunan ve sayıca az olduğu için sağlığa zarar vermeyecek olan mikropların çoğalmasına ve hastalık yapmasına yol açabiliyor. Özellikle hazır dondurmalarda bu noktaya çok dikkat edilmesi gerekiyor.  

El hijyeni önemli  


Açıkta satılan veya sergilenen yiyeceklerin en önemli tehlikelerinden biri de yiyeceği hazırlayan kişilerin el hijyeninden emin olunamaması. Personelin temizliğinden emin olmadığınız yerlerde, sırf ‘tatmak’ amacıyla birşeyler yemek dahi ishale neden olabiliyor. Hangi sudan yapıldığı ve ne şekilde saklandığı belli olmayan buzlar da zehirlenmelere neden olabiliyor. Bu nedenle, yaz aylarında serinletici bir şeyler içmek istediğimizde, içine buz atmak yerine, ağzı kapalı olarak soğutulmuş içecekleri tercih etmek daha doğru olur.  
Paylaş WhatsApp
Randevu Al 44 44 276
Doç. Dr. Elif Hakko
Doktorun Biyografisini Gör

Dr. Elif Hakko, eğitimini Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Uzmanlık eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda yaptı. 2005 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Dr. Hakko, halen enfeksiyon hastalıkları uzmanı olarak görevini sürdürüyor.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.