Hemen Arayın

Yaz mevsimiyle birlikte sağlıklı kilo vermek isteyenlere 12 öneri

okuyabilirsiniz.

Pandemi süreci kilo artışı ve obezite oranını arttırdı. Gerçekleştirilen araştırmalara göre insanların yüzde 60’ının kilosunun arttığını ve bir kişinin ortalama olarak 6 kilo aldığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Evde geçirilen pandemi süreci, fiziksel aktivite azlığı ve evde dengesiz ve aşırı beslenme kilo artışlarına neden oldu. Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber başlayan kilo verme telaşı nedeniyle hızlı sonuç almak için sağlıksız veya uygun olup olmadığını bilmeden diyet yapılıyor. Bu doğru değil. Bilinçsiz yapılan diyetler metabolizmanın dengesini bozarak tekrar kilo alınmasını kolaylaştırabilir” açıklamasında bulundu. İşte Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek’in sağlıklı kilo vermek isteyenlere önerileri...

Yaz mevsimiyle birlikte sağlıklı kilo vermek isteyenlere 12 öneri

Herkesin metabolizması farklı. Doğru diyet veya sağlıklı bir beslenme programı ise kişiye uygun olması gerekiyor. Doktorunuzun önerdiği tetkikler ve diyetisyeninizin değerlendirmesiyle size uygun beslenme şeklini tespit edebilirsiniz. Glutensiz diyetler, ketojenik diyetler gibi özel durumlara uygun programlar diyetisyen kontrolü altında çok iyi sonuç verir. Özel diyetler mutlaka diyetisyen kontrolünde uygulanmalı...

Spesifik bir durumu olmayanlar için genel öneriler vermek gerekirse; en sağlıklı bulunan ve beslenme rehberlerinde önerilen diyet, Akdeniz diyetidir. Kilo verme sürecinde ise mevsimlik değil kalıcı çözümlere odaklanılması gerekiyor. Tuba Örnek, yaz dönemine girdiğimiz bu günlerde sağlıklı kilo vermek isteyenlere şu önerilerde bulundu:

 • Renkli, çeşitli ve bol miktarda sebze tüketilmeli.
 • Yaz meyveleri ölçüleri fazla kaçırılabilir, porsiyon miktarlarına dikkat edilmeli.
 • Lifli beslenilmeli. Sebze, meyvenin yanı sıra bakliyatlar ve tam tahıllı, kabuklu, rafine edilmemiş unlar ile yapılmış yiyecekler tüketilebilir. 
 • Kırmızı et azaltılmalı, haftada 2 porsiyon tüketilebilir. 
 • Balık tüketimi arttırılmalı, katı ve hayvansal yağlar azaltılmalı, zeytinyağı tüketilmeli. 
 • Ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidrat değeri yüksek yiyecek tüketimi azaltılmalı.
 • Süt ve süt ürünleri günde 1-2 porsiyon ile sınırlandırılmalı.
 • Probiyotikli ve fermente yiyecekler tercih edilmeli.
 • Akşam yemekleri hafif tutulmalı. 
 • Günde 2 litre su içilmeli. Su, metabolizmayı canlandırmak, hücreleri yenilemek ve toksinleri atmak için çok önemli. Su içine nane, tarçın gibi ürünler eklenerek su içmeyi sevmeyenler için aroma sağlanabilir. Su, yağ yakıcı bir iksir olarak değerlendirilmemeli.
 • Fazla vücut yağlarının yanması en iyi, sağlıklı ve size uygun olan beslenme ve fiziksel aktivite ile birlikte gerçekleşir. Haftada 0,5-1,5 kilo verilmesi tercih edilir. Spor olarak sevdiğiniz ve sürdürebileceğiniz sporu seçin. Her gün 45 dakikalık yürüyüş kilo vermeye destek olabilir.
 • “Uzun açlık” dediğimiz yöntem, metabolizmayı canlandırmak uygunsa denenebilir. Örneğin akşam 20.00’den ertesi gün saat 12.00’ye kadar su, çay, kahvenin dışında yemek kesilebilir.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Dyt. Tuba Örnek
Doktorun Biyografisini Gör

Dyt. Tuba Örnek, 1980 yılında Sakarya’da doğdu. Üniversite öğrenimini 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde tamamladı. Daha sonra Kocaeli Üniversitesi’nde iki yıl diyetisyen olarak Nutrisyon Ekibi’nde çalışmalar yürütürken klinik ve poliklinik deneyimleri de oldu. Özel Kocaeli Akademi Hastanesi’nde yaklaşık dört yıl poliklinik ağırlıklı deneyiminden sonra 2011 yılında İstanbul’a yerleşerek Bayındır ve Medistate olmak üzere iki özel hastanede çalıştı. Evli ve bir oğlu olan Dyt. Örnek, 2016’dan bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde Tamamlayıcı Tıp Merkezi Koordinatörlüğü görevinin yanı sıra Beslenme ve Diyet Bölümü’nde diyetisyen olarak da görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.