Hemen Arayın

Yaz tatiliyle birlikte çocukların diş fırçaları da tatile girmesin

okuyabilirsiniz.

Yaz tatilinin başlaması ile evdeki düzen ve alışkanlıklar da değişiyor. Her sabah düzenli yapılan diş fırçalamaları yaz aylarında ihmal edilip, çürüğe neden olan gıda tüketimi artıyor. Sonuçta çürük oluşumu için zemin oluşturuyor. Ancak alınacak önlemlerle bu durumun önüne geçmek mümkün.

 

 

Yaz tatiliyle birlikte çocukların diş fırçaları da tatile girmesin

Okulların kapanması ile birlikte tatile giren çocukların diş fırçaları da tatile girebiliyor. Yaz tatili evdeki düzenle birlikte birçok alışkanlığı da değiştirebiliyor ki bunların başında diş fırçalama geliyor. Her gün aynı saatte kalkıp kahvaltısını yaptıktan sonra dişlerini fırçalayarak okula giden çocuk, tatilde ya bu alışkanlığını bozuyor ya da tamamen ortadan kaldırıyor. Geç saatte uyanıp, uzun süren kahvaltı sonrasında oyuna ya da televizyona dalarak diş fırçalama ihmal edilebiliyor. Bu ihmalin devam etmesi de çocuklarda çürük diş oluşumuna zemin hazırlıyor. Çürükten koruyucu uygulamalar ile çocuğunuzun dişlerinin zarar görmesini önleyebilirsiniz. En önemli diş fırçalama zamanının kahvaltı sonrası olduğunu unutmayın. Kahvaltı sonrasında dişler fırçalanmadığında, tüketilen bal, pekmez, reçel, çikolatalı süt gibi çürük yapıcı gıdalar tüm gün diş yüzeyinde kalabiliyor ve bu nedenle de dişlerde çürük gelişimi riski de artıyor.

En etkili diş koruma yöntemi düzenli fırçalama:

Çürüğe neden olan gıda tüketiminin fazlalaştığı dönemlerde çürükten koruyucu uygulamalarla çocuğun dişleri korunmalı. Yapılan araştırmalara göre; çocuklarda çürük sıklığının, özellikle karışık dişlenme döneminde (7 ile 12 yaş arası) yüzde 90’lara ulaştığı görülüyor. Bu nedenle, çocuğun gelecekteki ağız ve diş sağlığını ve en önemlisi genel sağlığını da koruyabilmek için çürükten koruyucu yöntemlerin uygulanması öneriliyor. Çocukları çürükten korumada en etkin yöntem, dişlerin düzenli ve doğru bir şekilde günde en az iki kez fırçalanması. Bunun dışında çürük gelişiminin önlenmesinde etkili olan bazı koruyucu uygulamalar bulunuyor. Bu koruyucu uygulamalar, çocukların seveceği meyveli tatlarda (çilekli, muzlu, üzümlü vb) yüzeysel fluorid ve fissür örtücü (dişler üzerindeki çukurcukların fluoridli preparatlarla kapatılması) uygulamaları.

Fissür örtücü:

Genç süt ve sürekli dişlerin asit ataklarına karşı daha duyarlı olduğunu belirten uzmanlar, bu dişlerin yapısının erişkin dişlerdekine göre daha geçirgen olduğunu, bu nedenle çocuklarda diş çürüğünün daha kolay oluşup, daha hızlı ilerlediğini söylüyor. Yapılan araştırmalar, oluşan her beş çürük lezyonundan dördünün arka azı dişlerin çiğneyici yüzeylerinde oluştuğunu gösteriyor. En büyük nedeni bu dişlerin yüzeylerindeki derin girintiler. Fırça kıllarının bu derin girintilerin tabanına kadar ulaşıp bu bölgeleri temizlemesi güç. Özellikle büyük yüzeylere ve derin çukurcuklara sahip olan ve en önemlisi 6 yaşında sürüp ömür boyu ağızda kalan 6 yaş dişlerine fissür örtücü uygulanması büyük yarar sağlar. Çünkü o yaştaki bir çocuk, en arkada bulunan bu büyük dişleri iyi ve özenli fırçalayamaz. Anne ve baba da bu dişlere fırçalama sırasında özen göstermezse, derin çukurcuklar içerisinde biriken yiyecek artıkları kısa zamanda, hatta dişler dizideki yerlerini tam almadan bile çürüyebilir. Bu nedenle çocuklarda çürüğün en çok oluştuğu azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki girintiler halk arasında “diş ojesi” olarak bilinen “fissür örtücü” uygulamaları ile örtülerek çürük oluşumundan korunmuş oluyor.

Fissür örtücü ne demek?

Fissür örtücüler, azı dişlerin çukurcuklarını kapatarak asit ve plaktan koruyor ve bu sayede dişlerin çürükten korunmasına yardımcı oluyor. Fissür örtücüler bir kez uygulanıyor, tekrarlanmasına gerek olmuyor. Ancak düzenli olarak  (6 ayda 1) kontrol edilmeleri gerekiyor. 

Yüzeyel fluorid uygulamaları: 

Çürükten korunmada önemli rol oynayan bir diğer uygulama da dişlerin tüm yüzeylerine uygulanan “yüzeyel fluorid uygulamaları”. 4 dakikalık bir uygulama ile fluorid ağız içerisinde diş minesine, varsa dolgulara ve yumuşak dokulara tutunarak, ağızda yaptığı fluorid salınımı ile çürükten korunmaya yardımcı oluyor. 4 ile 6 ayda bir tekrar edilen bu uygulamalar sayesinde asit ataklarının önüne geçilebiliyor ve ağız ortamında sürekli bir fluorid salınımının olması sağlanıyor. 3,5 yaşından sonra çürükten koruyucu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bu uygulamaların yapılması ve düzenli aralıklarla kontrol edilmeleri sayesinde çocuğun diş çürüğü oluşumundan sürekli olarak korunması mümkün oluyor. Tüm bu koruyucu uygulamaların, ancak düzenli diş fırçalamayla birlikte fayda sağladığı unutulmamalıdır.
 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.