Hemen Arayın

Yazın saç ve cilt bakımı

okuyabilirsiniz.

Güneş ve deniz, tüm güzelliğine rağmen cildimizi ve saçlarımızı olumsuz etkileyebiliyor. Bunu önlemek için güzel bir tatil gününün sonrasında hangi bakımları yapmalısınız? Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanları, yaz aylarında saç bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Yazın saç ve cilt bakımı

Güneş ve deniz, tüm güzelliğine rağmen cildimizi ve saçlarımızı olumsuz etkileyebiliyor. Bunu önlemek için güzel bir tatil gününün sonrasında hangi bakımları yapmalısınız?  
 

Saçlarımızı ve cildimizi güneşten nasıl koruruz?  


Ultraviyole, yüzde 80 oranında cildin erken yaşlanmasından sorumlu en önemli etken. Cildi güneş ışığının zararlı etkenlerinden koruyabilmek için en az 30 koruma faktörlü güneş koruyucu kremler güneşe çıkmadan 15 ile 20 dakika önce, güneş gören alanlarda kullanılmalı, su ile her temas sonrası ve gün içerisinde 2 ile 3 saatte bir yenilenmeli. Su tüketimi (günde en az 6 ile 8 bardak) artırılmalı. Ayrıca yaşlanmayı önleyici (anti-aging) A, E ve C vitaminlerinden zengin yeşil sebze ve meyveler bol tüketilmeli. Güneş ışığından doğal koruyucu özelliği olan karoten (havuçta bulunur) ve saç için gerekli bir vitamin olan biotin (yumurta, süt, tahıl ezmeleri gibi besinlerde bulunur) tüketiminin de artırılması yaz döneminde cilt ve saç sağlığının korunması için oldukça gerekli.  

 

 

Yazın özellikle hangi faktörler cildi ve saçı bozar?  


Yaz döneminde cildi ve saçı bozan en önemli etken güneş ışığı. Güneş ışığı ile doğrudan temas, saç ve derinin temel hücreleri olan keratinositlerin ölümüne, kollajenin parçalanmasına, bunun sonucunda ciltte lekelenmelere, kırışıklıkların artmasına ve erken yaşlanmaya neden oluyor. Deniz ve havuz suyu ile uzun süreli temas ise deriden su kaybına neden olarak cildin ve saçın kurumasına yol açıyor. Ayrıca havuz suyunda bulunan klor, saç ve ciltte meydana gelen kuruluğu ve zararı artırıyor.  

 

 

 

 

Yıpranmış saç ve cilt nasıl olur? Yıprandığını nasıl anlarız?  


Yıpranmış olan cilt, esnekliğini ve parlak görünümünü kaybeder. Çünkü güneş ışığı cildin esnekliğini veren kollajeni parçalar. Ciltte güneş ışığına bağlı olarak kahverengi lekelenmeler, dudak üzeri, göz etrafı gibi cildin ince ve hassas olduğu alanlarda ince çizgilenmeler oluşur. Ayrıca güneş ışığı cildin yağlanmasına neden olur. Saçlarda ise mat bir görünüm, kırılganlıkta artış gözlenir.  

 

 

 

 

Yıpranmış saç ve cildin sağlık açısından zararları neler?  


Yıpranmış saç ve cilt insanların en fazla ruhsal sağlığını etkiliyor. Sağlıksız saç ve cilt bireylerin mutsuz olmasına, kendilerine güvenlerinin azalmasına ve toplumsal ilişkilerinin zayıflamasına neden oluyor. Ayrıca ciltte güneş ışığının meydana getirdiği yıpranma alanlarında ve lekelerin üzerinde bazı deri kanserleri (melanom, bazal hücreli karsinom vb.) gelişebiliyor. Güneş ışığı benlerin sayısında artışa ve bazı benlerin kanserleşmesine (melanom) neden olabiliyor. Ayrıca bazı kronik deri hastalıkları (sedef, vitiligo vb.) aşırı güneş ışığına maruziyet sonrası şiddetlenebiliyor. Saçlarda meydana gelen yıpranma da dökülmeyi artırabiliyor.  

 

 

 

 

Güneş ve denizden yıpranmış saçlara bakım nasıl olmalı?  


Deniz ve havuz suyu saçta kuruluğa neden oluyor. Ayrıca saça uygulanan bazı kimyasallar (özel saç boyaları), fönler, perma işlemleri, renk açıcılar saçtaki yıpranmışlığı artırıyor. Şampuanların esas amacı saçı temizlemek olmakla birlikte, yağlanmanın neden olduğu mat ve kaba görünümde azalmayı da sağlıyor. Yaz döneminde su ve güneş ışığı ile aşırı temas, saçlarda kuruluğu sertliği ve matlığı artırdığı için saçlara şampuan sonrası uygulanacak kremler kuruluğu azaltacağı için mat görünümü ortadan kaldırır ve kolay taranmasını sağlar. Ayrıca kırılmayı da önler. Banyo sonrası ıslak saça uygulanacak silikon tarzında onarıcılar da saç gövdesinin bütünlüğünü destekliyor, parlak bir görünüm sağlayarak kırılmayı azaltıyor.  

 

 

 

 

Güneş ve deniz sonrası bakım önerileri  


Güneş ve deniz sonrası cildin kaybettiği suyun ve nemin yerine konması gerekiyor. Bu nedenle cilde mineral içeriği yüksek tonikler ve arkasından yüksek hidrasyon içeriği olan nemlendiriciler kullanılmalı. Vücudumuza ise, hemen banyo sonrası cildin tuttuğu suyu sabitlemek için mutlaka cildin kuruluk derecesine göre su veya yağ bazlı nemlendiriciler kullanılmalı. En önemlisi, günlük su tüketimi artırmak.  

 

 

 

 

Günlük ve haftalık bakım diye ayırabilir miyiz?  


Cilt bakımını günlük ve haftalık bakım diye ayırabiliriz. Günlük bakımda cilt her gün cilde uygun bir temizleme kremi veya jeli ile temizlenmeli, arkasından bir tonik ve en önemlisi mutlaka nemlendirici uygulanmalı. Haftalık bakımda ise yaz döneminde nem maskeleri veya kırışıklık önleyici antioksidan maskeler temiz cilde tercihen banyo sonrası, 15 ile 20 dakika ciltte kalacak şekilde uygulanmalı. Eğer ciltte aşırı bir hassasiyet ve kızarıklık yoksa maske öncesi cildin ölü hücre tabakasını gidermek için cilde uygun peelingler uygulanabilir. Bu işlemler güneş hassasiyeti yapabileceği için akşamları uygulanmalı ve gündüz mutlaka güneş koruyucular kullanılmalı.

 

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.