Hemen Arayın

Yazın spor yapmak

okuyabilirsiniz.

Yaz aylarında spor yapanlara öneriler

Düzenli egzersiz, çocukluktan başlayarak bir yaşam tarzı haline getirilmesi gerekiyor. Ancak spor yaparken bazı kurallara uymak önemli. Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sadi Kayıran özellikle de yaz aylarında spor yapanlara bazı önerilerde bulunuyor...

Yazın spor yapmak

Spor,  spor yapan kişi için hem sağlıklı hem de yorucu bir iştir. Yapılan spor aktivite sırasında normal yaşam anına göre vücut yaklaşık 10 kat strese maruz kalır ve aşırı enerji tüketimi olur. Yaz aylarında hava sıcaklığı fazla olduğu için spor sırasında stres normalden daha fazla olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca günün erken saatlerinde, daha serin zamanlarda spor yapılmalı veya bulunduğumuz ortam havasının yapacağımız aktiviteye uygun olduğu (salon, kompleks spor merkezleri vs) spor yapılması tercih edilmelidir.

Yaz aylarında spor yaparken beslenme ve su tüketimine özellikle dikkat edilmelidir. Sıcak havalarda terleme daha fazla olmakta ve ortalama 1-1,5 lt arası su kaybı olmaktadır. Spora başlamadan yaklaşık 30 dakika önce yoğun sıvı alımına başlayın. Spor sırasında verilen her arada ise mutlaka sıvı alımına devam edilmeli. Spor öncesi en az 1,5- 2 saat önce yemek yeme sonlandırılmalı ve rahat bir mide ile sorun yaşamadan spora başlanmalıdır.

Yaz aylarında sağlık verilerimize uygun sporu yapmayı tercih etmeliyiz. Spor öncesi yapılacak vücut analizi ile yağ kütlesi ve su oranı da belirlenmelidir. Bu sayede daha uygun bir program ve planlama yapılabilir.

Uygun ayakkabı çok önemli

Yapılacak spora özgü uygun donanım ve ayakkabı ile antrenman yapılmalı ve bu sayede daha az enerji tüketimi daha yüksek verimlilik sağlanmalıdır. Spora başlamadan önce ısınma ve esneme/germe programları planlanmalı ve başlangıçta kaslar aşırı yorulmamalıdır.

Sadece saha sporlarında değil, su sporlarında da benzer sorunlar ile karşılaşılabilir. Bu nedenle yaz aylarında yapılan tüm sporlarda her zaman dikkat edilmeli, kontrolsüz aşırı zorlayıcı spor ve antrenmanlar mümkün olduğunca yapılmamalıdır.

Yapılan spor aktivite sonrası muhakkak soğuma antrenmanları yapılmalıdır. Bu süre en az 15 dakika olmalı ve sonrasında sıvı alımı muhakkak yapılmalıdır. Spor sonrası hemen yemek yenmemelidir. Spor sonrası tercih protein tüketimi olmalı ve kas kaybı yaşanmamalıdır.

Kaslar aşırı yüklenmelerde veya hazır olmadıklarında çabuk yorulur ve sık krampa maruz kalır. Bu nedenle olası kramp anında spora son verilmelidir. Ayrıca şiddetli çarpıntı, bulantı, halsizlik veya huzursuzluk durumlarında da spor yapılmamalı ve çalışma sonlandırılmalıdır.

 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.