Hemen Arayın

Yeni babaya öneriler

okuyabilirsiniz.

Hem anne hem de dünyaya yeni gelen bebek için, baba en anlamlı destektir. Peki, bu yeni süreç, bir erkeğin yaşamdaki duruşuna hangi görevleri ve anlamları ekler? Anadolu Sağlık Merkezi Psikolojik Danışmanı Necmiye Doğruer, bu önemli süreci başarıyla yürütmeleri için babalara bazı önerilerde bulunuyor.

Yeni babaya öneriler
Bebeğin dünyaya gelişinin ilk zamanlarında babaların varlığının çok da etkisinin olmadığı düşünülür. Belki bebek babanın varlığını direkt hissedemez, anneyle bir bütün olma halindedir. Ancak baba, anne üzerinden bir ilişki ve güçlü bir etki sahibidir bebek üzerinde. Babanın desteğini alabilen, baba tarafından sakin ve dingin tutulabilen anne, bebeğine ve bebeğinin dünyaya gelişiyle kendi yaşamında oluşan değişimlere tolerasyonunu yüksek tutabilir.  

Doğum sonrası depresyon  


Doğum sonrası depresyon yeni annelerde, etkileri farklı olmak üzere sık karşılaşılabilen bir durum. Sadece anne değil, tüm aile sistemi üzerinde büyük etkisi olan bu durum bazen ilişkilerde zorlayıcı bir hale gelebiliyor.  

Doğum sonrası depresyonda babanın desteği çok önemli  


Doğum sonrası depresyonun yarattığı etkiyle, anne ve baba rolüne alışmaya çalışan çiftin arasında bir yarık oluşabiliyor. Bu süreçte erkeğin de zorlandığını unutmamakla birlikte kadının zorlandığı koşulların daha sarsıcı olduğu bir gerçek. Eşi tarafından verilen duygusal destek ve kollayıcı, kapsayıcı duruş, kadının annelik serüvenindeki bu zorlu etabı kolaylıkla aşmasında en büyük yardımcısıdır. Babanın destekleyici tavrı hem anne için hem de bebek için oldukça kıymetli. Eşiyle sakinleşen ve duygusal olarak kollanan anne, doğum sonrası depresyonunu daha kolaylıkla atlatabiliyor, bebek için daha duyarlı ve tamamlayıcı bir anne olabiliyor. Bu anlamda babanın varlığı daha da anlam kazanıyor.  

Hem eş hem baba olmak…  


Hamilelik sürecinin ardından gelen doğum, bebek ve annenin birlikte gerçekleştirdikleri çok kıymetli bir iş. Hamilelik ve doğum süreçlerinde, hatta doğum sonrası süreçlerde babaların varlığını, desteğinin önemini dışarıda bırakmamak gerek. Oluşan üçgeni iyi tanımak ve hassas dengeleri kollamak bu koşullarda hem kadının hem de erkeğin işi. Ancak gerek doğum ve gerekse doğumun ardından bebeğin bakımında daha büyük yük doğal olarak kadına ait olduğu için, erkeğe de hem eş hem de baba olarak daha destekleyici bir pozisyon alma işi kalıyor. Bebeğin babası ve kadının eşi olma göreviyle, bir erkek daha da büyür ve güçlenir. Yaşamdaki duruşuna yeni anlamlar ekler. Kişisel kıymeti azalmamış aksine artmıştır. Aile sisteminin lokomotifi olma işi hızlanmıştır.  

Yeni babalara öneriler;

  • Eşinizle birlikte yaşama getirdiğiniz bebeğinizle zaman geçirmekten kaçınmayın.
  • Yaşamdaki yeni rolü olan anneliğe alışmaya çalışan eşinizin duygu durumunu yakından takip edin. 
  • Anne olarak eşinizin, baba olarak sizin yaşadığınız duygusal karmaşaların doğal olduğunu bilmekte fayda var.
  • Sizin baba olarak duyduğunuz kaygıların doğal olduğunu bilin ve sizin duygularınızdaki değişimleri korkmadan yaşayın. Doğal seyrinde yaşanabilen duygular zorlu durumlarla daha rahat baş etmenizi sağlar. 
  • Eş olma rolünüzü babalık rolünüzün önünde tutun. 
  • Ara sıra yeni oluşan üçgenin dışına çıkın ve eşinizle vakit geçirin. 
  • Anne olarak doğum sonrası her türlü etkiyle farklı bir duygulanım hattına geçen eşinizin sizden bir parça daha desteğe ihtiyacı olduğunu göz ardı etmeyin. 
  • İlk başta oldukça zorlayıcı koşullar yaşansa da yaşamda oldukça güçlü ve kıymetli bir değişim yaşadığınızı bilin. 
  • Baş edemediğiniz düzeyde bir durum yaşanıyorsa eşinizle birlikte destek almaktan çekinmeyin.  

Doğuma babanın girmesi  


Son yıllarda eşiyle birlikte doğuma giren babaların varlığına çok fazla tanık oluyoruz. Eşlerden bu konuda oldukça farklı görüşler geliyor. Yaşamsal olaylarda kurallaştırmadan yaşanan şeylerin gücü var. Eğer bir baba adayına eşiyle birlikte doğuma girmek ve bu olaya tanık olup, eşlik etmek iyi gelecekse bundan kaçınmamak iyidir. Elbette bu anne adayına da iyi gelecek bir eylemse. Doğum sürecini paylaşmak büyük oranda duygusal bir şeydir. Erkek, eşinin destek alma ihtiyacına elinden geldiğince verdiği destekle varlığını hissettirebilir. Eğer hem anne adayı hem de baba adayı için kabul gören bir durumsa doğuma girebilir, doğum öncesi destek çalışmaları ve egzersizlerine katılabilir. Bir anne için, hem kendisi hem de bebeği için destek alabileceği en kıymetli kişi eşidir. Yarı ebeveyn olan baba, hem dünyaya gelen bebeği hem de eşi için en anlamlı kaynak.
Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Psk. Dan. Necmiye Doğruer
Doktorun Biyografisini Gör

Psikolojik Danışman Necmiye Doğruer, 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Klinik stajlarını Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi Psikiyatri kliniklerinde tamamladı. 20 yıldır psikolojik danışman olarak çalışan Doğruer, uzun yıllar çeşitli özel eğitim kurumlarında ailelerle çalıştı ve danışmanlık merkezlerinde yetişkin ve çiftlere yönelik psikolojik danışmanlık verdi.

Travma, depresyon, kaygı bozuklukları, fobiler, psikosomatik rahatsızlıklar, kayıp-yas süreci, ilişki problemleri,  bağlanma bozuklukları ve yakın ilişkilerde yaşanan güçlükler gibi birçok alanda danışmanlık veren Psikolog Doğruer, çalışmalarında Sistem Dizim Terapisi, Sistemik Pragmatik Experiential Terapi, Kısa Süreli Psikodinamik Terapi ve EMDR yöntemlerinden faydalanmakta.

Sistem Dizim Terapisi (TSDE, Psikoterapist Dr. Mehmet Zararsızoğlu), EMDR (Göz Hareketleri ile Yeniden İşleme ve Duyarsızlaştırma, Davranış Bilimleri Enstitüsü), Psikanalitik Terapide Teknik ve Pratik, Psikanalizden Dinamik Terapilere (İÇGÖRÜ, Klinik Psikolog Yavuz Erten), Aile ve Çift Terapisi  (IFTI, Psikiyatr Murat Dokur), Nöropsikiyatrik Bozukluklar (Prof. Dr. Barış Korkmaz) isimli eğitimlere katıldı. Aldığı tüm eğitimlerin entegrasyonu ile, “kişinin ancak kendisine ve aile sistemine ait tüm gerçeklikleri kabul edip, kendi gerçekliğini inşa ederek yol alabileceğine” dair inancı anahtar noktası oldu. Bugün geldiği noktada fenomenolojik yaklaşımın büyük zenginliğini de yanına alarak psikolojik danışman kimliğini daha da geliştirmeye çalışmakta.

Birçok kurum ve kuruluşta, “Çift İlişkileri”, “Ailelerde İlişkisel Dinamikler”, “Stresle Baş etme”, “Tükenmişlik Sendromu”, “İş yaşamı ve İlişkiler” gibi başlıklarda seminerler verdi. 2011 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayan Psikolog Doğruer, halen psikolojik danışman/psikoterapist olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.