Hemen Arayın

Yeni Yıl; Hedef, Duygu Ve Düşüncelerinizi Gözden Geçirmek İçin Fırsat Olsun

okuyabilirsiniz.

Yeni yıl, yeni yaşantıları, yeni başlangıçları, yeni umutları, hevesleri ve umudu barındırıyor. Aslında yeni yılda sıfırdan bambaşka bir hayatın olmayacağını, yaşamın devam ettiğini ancak yeni dönemin yeni umutlar beslemek için insanları motive eden bir başlangıç anlamı taşıdığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Hedeflerin tekrar gözden geçirilmesi, geçmişte deneyimlenen olayları değerlendirmek, duygu ve düşüncelerimizin sesini dinleyip onları yeni yaşantılarla beslemek yeni farkındalıkları da beraberinde getiriyor. Bu da yeni ve bambaşka bakış açılarına sahip olmamızı sağlıyor. O nedenle yeni yıla geçiş aşaması gözden geçirmemiz gereken hedef, duygu ve düşüncelerimizi incelememize vesile oluyor” açıklamasında bulundu.

Yeni Yıl; Hedef, Duygu Ve Düşüncelerinizi Gözden Geçirmek İçin Fırsat Olsun

Yaşamda olaylardan ziyade olaylara verilen anlamların büyük önem taşıdığını hatırlatan Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Hepimiz yaşadığımız olaylara farklı anlamlar yükler, farklı duygular hissederiz. Her birimizin hedefi, hissettikleri kendine özgü ve kendi hayatımızın içinde değerli anlamlar taşır. Ne istediğimizi ve ne hissettiğimizi bilmek, duygularımızı sorgulamak, farkındalığımızı arttırmak, kendimizi hayatımızın merkezine koyup buna uygun yaşamak her zaman önceliğimiz olmalı” dedi.

Ezgi Dokuzlu, yeni yıl ile ilgili 10 önemli tavsiyede bulundu:

  • Her yeni yıla girmeden önce bir iç değerlendirme yapıyoruz. Bu değerlendirmeyi yaparken isteklerimizi duygularımızla beraber oluşturmak ve kendimize şefkatle yaklaşmak gerekiyor. Çevremize sabırla yaklaşırken kendimize iyi davranmayı ve sabretmeyi bazen unutabiliyoruz.
  • Hedeflerimizi neden seçtiğimizi bilmek onlara giden yolu güçlendirir ve motivasyonu arttırır. Birçok kişi başarılı, güçlü, saygı duyulan bir insan olmayı ve iyi bir işe, gelire sahip olmak ister. Ancak bu isteklerin kaynağını inceleyip, bu hedeflere neden ulaşmak istediğimizi netleştirirsek hedefe doğru yoldan ve sağlam adımlarla ilerleyebiliriz.
  • Hedeflerinizi belirlerken ulaşılabilir hedefler koymaya gayret edin. Ulaşılabilir seviyede olmayan hedefler, motivasyonunuzun düşmesine neden olur ve uzun vadede hayal kırıklığı yaşatabilir. Aynı zamanda ilgi ve yeteneklerinize uygun hedefler belirlemeniz başarıya ulaşırken bu yolculuktan keyif almanızı sağlayacak ve başarı ihtimalinizi arttıracaktır.
  • Yeni bir yıla hazırlık için önce yaşadığımız son dönemi değerlendirmek, farkındalık oluşturacaktır. Son zamanlarda hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı, neler yaptığınızı, kazanç ve kayıplarınızı gözden geçirin.
  • Mükemmeli hedeflemeyin. Hata yapmanın normal olduğunu, hiçbir şeyin mükemmel olmadığını kendinize hatırlatın. Unutmayın en mükemmel hedef en çok istediğiniz şeydir.
  • İsteklerinizi gerçekleştirirken duygularınızı da unutmayın. Hayatınızı istediğiniz noktaya ulaştırırken kendinize bulunduğunuz konumdan mutlu olup olmadığınızı mutlaka sorun. Zamanla amaçlarımız, hissettiklerimiz değişebilir. Değişimi kabul ederek yolculuğa devam edin.
  • Herkesten önce kendinizi memnun etmelisiniz. Kendi isteklerinizin farkında olup her zaman hayatınızın merkezinde kendiniz olmanız gerektiğini unutmamalısınız.
  • Yaşanan hızlı ve yoğun hayat akışı iç sesinizi duymanıza engel olabilir. Durup dinlenmeye ve bazen ara vermeye ihtiyacınız olabilir. Ruh sağlığını korumak ve başarıya ulaşmak için kendinize düzenli vakit ayırmak çok önemli.
  • Yeni dönemde de her zaman olduğu gibi olumlu, güzel olaylar bazen de olumsuz olaylar olacaktır. Her zaman hatalarınızdan ders çıkarın ve yeni yaşantılara deneyimlere karşı cesur olun.
  • Gelecekte ne olacağını belirleyen şey bugün yaptıklarınızdır. Hayatta maddi manevi zorluklar, olumsuzluklar, hatalar, kayıplar olabilir ama her yeni gün kendimize iyi davranmak ve hayatımızı hak ettiğimiz gibi yaşamak için yeni bir şans. O nedenle ne olursa olsun bugünü kendinize değer vererek geçirmeye, olumlu yaşantılara odaklanmaya, umut beslemeye gayret edin.

Umut belirli kesin bir sonuca bağlı olmasa da yine de yol göstericidir. Umutla kurduğumuz gelecek hayallerinde başarılı olma ihtimalimiz ve motivasyonumuz artar.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Uzm. Psk. Ezgi Dokuzlu
Doktorun Biyografisini Gör

Uzm. Klinik Psikolog Ezgi Dokuzlu Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini Üsküdar Üniversitesinde tamamladı. Yeditepe Üniversitesi Sinirbilim doktora eğitimine devam etmektedir. Eğitimi sırasında Np İstanbul Beyin Hastanesi, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Uzm.Dr. Meltem Uzun Nöroloji Kliniği, Hayat Hastanesi, Kadıköy Bahariye Anaokulu, Bursa Birey Koleji, Özel Mavi Penguen Anaokulunda çalışmıştır. Çeşitli kurumlara ve okullara danışmanlık yapmakta, çocuk, ergen ve yetişkinlere psikoterapi hizmeti vermekte olan Ezgi Dokuzlu, Ekim 2019 tarihinden bu yana Anadolu Sağlık Merkezi’nde psikolog olarak görevini sürdürüyor. 


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.