Hemen Arayın

Yeni yıl hedeflerine ulaşmak İçin...

okuyabilirsiniz.

Kimileri geçen yılda neler yaptığını, kimileri ise gelecek yılda neler yapacağını düşünerek yeni yıla giriyor. Peki yeni yılda hedeflerinde başarıya ulaşmanın anahtarını biliyor muyuz? Her sonda olduğu gibi, yılın sonu da beraberinde pişmanlıkları, heyecanı, rahatlamayı, hüznü, kazanılan zaferlerin gururunu getiriyor. Dolayısıyla yılın sonunda, o yıl için planlananların ne kadarının gerçekleştirilmiş olduğu kişi için önemli hale geliyor.

Yeni yıl hedeflerine ulaşmak İçin...
Yıl sonu muhasebesi beraberinde yeni kararları getiriyor. Yeni yıla, ulaşabilecek hedefler ve bu hedefler için planlar oluşturarak girmek, kişiye onları uygulamada motivasyon sağlıyor.

Gerçekleştirilemeyen hedefler başarısızlık hissi yaratır

Geçen yıl alınan kararların gerçekleştirilememiş olması başarısızlık hissine neden oluyor. Bu his ise çaresizlik, mutsuzluk ve umutsuzluk gibi duyguları beraberinde getiriyor. Başarılamayan her planla yeni yıl mutsuz ve umutsuz karşılanıyor. Hedefleri ve istekleri gerçekleştirmek, kişinin kendine güvenini artırıyor. İnsanlar kendilerine ulaşılabilir hedefler koyduğunda ve bu hedeflere ulaştığında öz güveni yükseliyor. Kendine duyduğu güveni hisseden kişi, yeni hedefler koymak için de daha hevesli oluyor.

Ulaşılabilir hedeflerle yaşamınızı yönetin

Geçen yılda gerçekleştirilemeyen hedeflerin tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Ulaşılabilir hedef belirlemek, aslında kişinin kendini ne kadar tanıdığıyla ilgilidir. Kişinin ihtiyaçlarının ve isteklerinin farkında olarak, bu hedefleri yaşam planının bir parçası haline getirmesi elzemdir. Bunun için ise önce kendinin güçlü ve güçsüz yanlarını belirlemesi önem taşır.  Kişinin kendini,  ihtiyaçlarını ve kaynaklarını ne kadar tanıdığı doğru hedef koymakla doğrudan ilişkilidir. Doğru hedef koymak ve o hedefe ulaşmak kişi için tatmin edici bir deneyim olacaktır. Bu süreçte eksik ve güçsüz yanlarını keşfeden kişi, bunları geliştirmeye çalışacak ve kendini geliştirdikçe de hedeflerini yükseltebildiğini fark edecektir.  

Doğru hedef ve plan başarıya götürür

Yeni yıl ile yeni kararlar alıp, bu kararları uygulayamamanın sebebi kişinin kendini iyi tanımamasıyla ilgilidir. Bu noktada, hedefleri gözden geçirmek gerekir. “Ben ne istiyorum?”, “Neye ihtiyacım var?”, “Neyi yapacak beceri/zaman/maddi kaynak/ manevi desteğim var?” sorularını sormak kişinin hedeflerini daha gerçekçi bir şekilde tekrar değerlendirmesine yardımcı olmasını sağlar.  Önemli olan aktif olmak, plan yapmak ve bu plan doğrultusunda ilerlemektir. Plan yaparken de, küçük adımlarla başlamak anlamlı olandır. Küçük de olsa kazanılan başarılar, kişileri devam etme konusunda motive edecektir.
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.