Hemen Arayın

Yeniden rahatça solumak harika

okuyabilirsiniz.

Sağlık sorunlarım geçen yıl Nisan ayında ağır bir soğuk algınlığıyla başladı. Yüksek ateşim vardı. Ben de gribe yakalandığımızda yaptığımız gibi ilaç aldım ancak ateşim bir türlü düşmedi. Bir süre sonra ateşim düştü ve soğuk algınlığı geçti ama bu kez nefes alırken boğazımda hırıltı oluşmaya başladı. Öyle ki uyurken uykumdan uyandıracak kadar güçlü bir ses çıkıyordu. Boğazımda bir şey hissediyordum. İnternetten araştırdım, belirtiler astım gibi görünüyordu. Haziran ayında doktora gittim, tomografi ve CT çekildi. Astım ya da herhangi bir şey çıkmadı. Her şey normaldi. Doktor astım tedavisine başladı ama tedavi etkili değildi. İlaçlarımın dozajı günden güne artırıldı ve çok güçlü kortizon aldım. Bu sefer büyük sorunlar yaşamaya başladım. Çok çabuk yoruluyordum, çok kısa mesafe yürüsem bile sanki çok uzun bir yol koşmuş gibi oluyordum, merdiven çıkamıyordum. Nefes almamda zorluk vardı ve bir süre sonra yine ateşim 39-40 derecelere çıktı. Bu süreçte çok güçlü antibiyotikler kullandım. 

Ateşim bir süre sonra yine düştü ben de klimaların neden olduğunu düşünmüştüm. Ama bir hafta sonra yine ateşim çıktı bu sefer sırtımda aşırı bir ağrı vardı ve ağrı gittikçe arttı. Hiçbir pozisyonda oturamaz, yatamaz oldum. Sadece cenin pozisyonunda yatabiliyordum. Yine hastaneye başvurdum ve orada çekilen röntgende sağ ciğerimin söndüğü ortaya çıktı. Araştırmalar sonucunda orada bir tümör belirlendi ve tümörün hemen alınması gerektiği söylendi. Kasım ayında bir ameliyat geçirdim. Ameliyattan sonra kendimi iyi hissetmeye başladım ancak doktorum tedavime kemoterapiyle devam etmem gerektiğini söyledi. Romanya’da aldığım 6 kemoterapinin ardından doktorum bu kez kemoterapiyi her hafta almam gerektiğini belirtti. Bunu duyunca yan etkilerinden çok korktum. Çünkü 3-4 haftada bir alırken bile çok zorlanıyordum, her hafta olduğunda yaşayacaklarımı düşünmek bile istemiyordum.

Romanya’daki doktorum haftalık kemoterapiyi önerdikten sonra annem internette bir araştırma yapmaya başladı ve CyberKnife’ı buldu. CyberKnife her yerde yoktu. Ben de fiyatı en uygun olan ve ülkeme en yakın olan Anadolu Sağlık Merkezi’ni seçtim ve ASM Uluslararası Hizmetler Departmanı’yla iletişime geçtim. Uluslararası Hizmetler Departmanı benim için her türlü randevuyu ayarladı, uçak ve otel organizasyonumu yaptı. 

Tedavi için yeterli param yoktu. Babamı küçük yaşta kaybettim, annem de öğretmenlik yapıyor. Arkadaşlarım benim adıma yardımseverlerden para topladı. Bu amaçla bir blog oluşturdum. Blogumda hastalığımdan bahsettim ve Türkiye’deki Anadolu Sağlık Merkezi’nde tedavi görebileceğimi yazdım. Blog sayesinde çok fazla insana ulaşabildim. Yahoo üzerindeki iletişim gruplarımızdan, Kızılhaç’tan ve arkadaşlarımdan da destek geldi. Telefon görüşmeleriyle birlikte kısa sürede istediğimizden fazla para topladık. 

ASM’ye 4 Mayıs’ta geldim. Ancak burada yapılan kontrolde tümörün tekrarladığı ortaya çıktı. Buradaki doktorum öncelikle kemoterepi almam gerektiğini ardından IMRT tedavisinin daha uygun olacağını söyledi. Tedavim 24 Haziran’a kadar sürdü. Hastanedeki tüm hizmetler çok iyiydi. Hastaneye gelir gelmez bebekleri gördüm ve buranın ne kadar hayat dolu bir yer olduğunu fark ettim. Bu da benim karamsar havamı değiştirdi. Daha sonra Romanya’ya geri döndüm. 13 Temmuz’da kontrol için geldim ve tarama sonucu negatif çıktı. Şimdi tümörün yok olmasını bekliyoruz. 13 rakamı uğursuz olarak kabul edilir ama benim için değil. Çünkü ayın 13’ünde yeniden doğduğumu söyleyebilirim.

Burada çok güçlü hale geldim ve eve öyle dönüyorum. Doktorum durumumun çok iyi olduğunu söylüyor. Doğumgünümde buradaydım ve arkadaşlarımla Büyükada’ya gittik. Vapurda giderken bir anda yeniden rahatlıkla soluyabilmeye başladığımı fark ettim. 

Denizin tuzlu kokusunu rahatlıkla duyabiliyordum. O an yaşadığım mutluluğu anlatmam mümkün değil. 

Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.