Hemen Arayın

Zika virüsü yaz aylarında Türkiye’de artabilir

okuyabilirsiniz.

Brezilya’da başlayan ve hamile kadınlara bulaşması sonucunda kusurlu bebekler doğmasına neden olan Zika virüsü ile ilgili endişe her geçen gün artıyor. Hızla yayılması ve tedavi edici ilacının olmaması üzerine Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO),  küresel çapta acil durum ilan ettiği Zika virüsü ile ilgili açıklamalar yapan Anadolu Sağlık Merkezi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, virüs için bulaştırıcı olan Aedes cinsi sivrisineklerin Türkiye’de de bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Türkoğlu, “Sivrisinek aktivitesinin bulunmadığı kış mevsiminde ülkemizde bir salgın tablosunun çıkması beklenmese de yaz aylarında salgından etkilenmemek için önlemler alınmalı” diye konuştu. Sivrisinekler aracılığı ile bulaşan Zika virüsü tüm dünya tarafından endişe ile takip ediliyor. 
Brezilya’da 2015 yılında başlayan salgın sırasında enfekte olan gebelerde düşük, ölü doğum ve mikrosefali (beyin gelişim bozukluğu sonucu kafanın küçük olması) sonuçlarında ciddi bir artış gözlemlenmesi ile dünyanın gündemine oturan Zika virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. Düşük, ölü doğum ve mikrosefali sorunlarında Zika bağlantısının kesin olarak anlaşılamadığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, “Yine de gebelerin enfeksiyondan kaçınmaları ve eğer enfekte oldularsa sık gebe takipleriyle anne sağlığı ve bebek gelişiminin izlenmesinin önemli olduğunu” ifade ediyor.

Zika virüsü nasıl bulaşır? 

ABD’deki “Hastalık Kontrol Merkezi (CDC)’nin de takipçisi olan Prof. Dr. Türkoğlu, Aedes cinsi sivrisinek aracılığı ile bulaşan virüs ya da mikropların “kendi sinekleri” ile yayıldığını belirterek, “Örneğin, sıtmayı bulaştıran sivrisinek başkadır, bu başka. Her sivrisinek de, her bölgede bulunmaz, yaşayamaz. Böyle bakınca, sivrisinekleri barındırma potansiyeli olan bölgelerin sivrisinek savaşı önem kazanıyor” diyor. Zika’nın, cinsel yollarla da bulaştığının açıklanması ile endişenin arttığını belirten Prof. Dr. Türkoğlu, “Şu anda tehlike uzak gibi görünse de uluslararası yolculukların günümüzde çok kolaylaştığı da akılda tutulmalı” diyor.

Zika virüsünü bulaştıran sinek türü Türkiye’de de var

Zika virüsünü bulaştıran Aedes cinsi sivrisineklerin Türkiye’de de olduğunu belirten Prof. Dr. Türkoğlu, “Yapılan bilimsel araştırmalarda ülkemizde bulunan Aedes sivrisineklerinde Zika virüsü bulunduğuna dair bir kanıt elde edilmemiştir” diyor.  
Sivrisinek aktivitesinin bulunmadığı kış mevsiminde Türkiye’de bir salgın tablosunun ortaya çıkmasının beklenmediğini hatırlatan Prof. Dr. Türkoğlu, “Salgın bulunan ülke ve bölgelere gebelerin seyahat etmemesi ve bu bölgelere seyahat etmiş tüm kişilerin seyahatleri sırasında sivrisinek temasına karşı duyarlı olması, enfekte olduğu belirlenmiş bireylerin ülkemizde sivrisineklerle temasının engellenmesi gibi önlemler ülkemizde yaz aylarında da salgın gelişmesinin önüne geçeceğini” ifade ediyor. 

Zika virüsüne karşı bu belirtilere dikkat 

Hastalık tablosu oluşan kişilerde en sık görülen belirtileri ateş, döküntü, eklem ağrıları ve konjuktivit (gözlerin kızarması, sulanması, yanması) olarak sıralayan Prof. Dr. Türkoğlu, kas ve baş ağrısının da belirtiler arasında sayılabileceğini söylüyor. 

Zika virüsü ölümcül müdür?

Hastalığın genellikle hafif seyrettiğini ve birkaç gün içinde kendi kendine iyileştiğini belirten Prof. Dr. Türkoğlu, enfeksiyonun şu ana kadar ölüme yol açmadığını dile getiriyor. 

Zika virüsünün aşısı var mıdır?

Zika virüsü için şu anda kullanılan bir tedavi ya da aşı olmadığını belirten Prof. Dr. Türkoğlu, en önemli noktaların sivrisineklerle savaş ve sivrisinek ısırmasına karşı alınacak tedbirler olduğunu söylüyor.  

Zika virüsü nerelerde yaygın?

Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD) tarafından yapılan açıklamalara göre Mayıs 2015’de Brezilya’da ilk Zika virüsle enfekte kişi bildirildiğini söyleyen Prof. Dr. Salih Türkoğlu,  “ilk vaka sonrasında enfekte kişi sayısı hızla artış gösterdi” diyor. KLİMUD rakamlarına göre Aralık 2015 itibariyle Brezilya’da 440 bin ile 1 milyon 300 bin olası enfekte kişinin raporlandığını hatırlatan Prof. Dr. Türkoğlu virüsün El Salvador, Venezuela, Kolombiya, Surinam, Fransız Guyanası, Honduras, Meksika, Panama ve Martinik’de hızla ilerlediğini söylüyor. Araştırmalara göre ABD’de saptanan tüm enfekte kişilerin ülkeye dışardan geldiğini belirten Prof. Dr. Türkoğlu, “Riskli bölgelere seyahat öyküsü olan kişilerde 2015 yılının sonlarında İngiltere ve Hollanda’da ve Ocak itibariyle de Danimarka ve İsviçre’de etkenin ülke dışında virüsü alan kişiler olduğu belirlendi” diyor. 
Zika virüsü yaz aylarında Türkiye’de artabilir
Paylaş WhatsApp

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.