Gebze
İsmail Ergül
Dt.

İsmail Ergül

2024 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi'nde endodonti uzmanı olarak görevini sürdürüyor

Uzmanlık

Endodonti

Eğitim

Üniversite:

Hacettepe üniversitesi diş hekimliği fakültesi 2005-2010

Uzmanlık:

Cicle üniversitesi diş hekimliği fakültesi endodonti anabilim dalı 2013-2016

Çalıştığı kurumlar

Cide devlet hastanesi diş hekimliği 2010- 2013

Gölcük ağız ve diş sağlığı merkezi endodonti 2017 - 2021

Derince diş polikiliniği

Türk Diş Hekimleri Birliği

Diş hekimliğinde biomedical malzemelerin kullanılması eğitimi

İleri harap dişlerde restoratif yaklaşımlar eğitimi

Lokal anestezi teknikleri uygulamaları avantaj ve dezavantajları eğitimi

İleri derece peridontal dişlerde tedavi yöntemleri eğitimi

Endo-perio kollektif yaklaşımı ile diş tedavileri eğitimi

İleri cardiovasküler yaşam desteği eğitimi

I. Faruk Öztekin, Özkan Adıgüzel, İsmail Ergül, Periapikal lezyonlu bir dişteki iyileşmenin periapikal radyografi ve Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi ile izlenmesi, Türk Endodonti Derneği 12. Uluslararası Kongresi Kitabı, PB39, s: 164, İstanbul, 15 – 17 Mayıs 2014.

II. İsmail Ergül, Sadullah Kaya, Celalettin Topbaş, Kök ucu distale eğimli bir dişin Flexmaster eğe sistemi ile endodontik tedavisi: Olgu sunumu, Türk Endodonti Derneği 12. Uluslararası Kongresi Kitabı, PB42, s: 167, İstanbul, 15 – 17 Mayıs 2014. (Poster).

III. İsmail Ergül, Sadullah Kaya, Faruk Öztekin, Celalettin Topbaş, Açık apeksli dişte revaskülarizasyon : Olgu sunumu, Türk Endodonti Derneği 12. Uluslararası Kongresi Kitabı, PB43, s: 168, İstanbul, 15 – 17 Mayıs 2014.

IV. İsmail Ergül, Sadullah Kaya, Faruk Öztekin, Üç köklü mandibular birinci molar dişlerde kanal tedavisi: İki olgu sunumu, Türk Endodonti Derneği 12. Uluslararası Kongresi Kitabı, PB44, s: 169, İstanbul, 15 – 17 Mayıs 2014.

V. İsmail Ergül, Sadullah Kaya, Faruk Öztekin, Meryem Bayam, Seda Falakaloğlu, Devital bleaching : Beş olgu sunumu, Türk Endodonti Derneği 12. Uluslararası Kongresi Kitabı, PB45, s: 170, İstanbul, 15 – 17 Mayıs 2014.

VI. Celalettin Topbaş, Sadullah Kaya, İsmail Ergül, Geniş periapikal lezyonlu bir dişin kalsiyumhidroksit ile tedavisi: Olgu sunumu, Türk Endodonti Derneği 12. Uluslararası Kongresi Kitabı, PB50, s: 175, İstanbul, 15 – 17 Mayıs 2014.

VII. İsmail Ergül, Sadullah Kaya, 3 farklı nikel-titanyum eğe sisteminin paslanmaz çelik bloklar üzerinde kullanılmasıyla oluşan yıpranmalarının tarayıcılı elektron mikroskobu (sem) ile değerlendirilmesi, Türk Endodonti Derneği 13. Uluslararası Kongresi Kitabı, SS02, s: 46, Kapadokya / NEVŞEHİR, 26 – 29 Mayıs 2016.

VIII. Alaz Şimşek, Sadullah Kaya, İsmail Ergül, Dört kanallı alt 2. küçük azı dişin endodontik tedavisi: olgu sunumu, Türk Endodonti Derneği 13. Uluslararası Kongresi Kitabı, PP23, s: 140, Kapadokya / NEVŞEHİR, 26 – 29 Mayıs 2016.

IX. İsmail Ergül, Sadullah Kaya, Alaz Şimşek, Travma sonrası oluşan kırık restorasyonu olgu sunumu, Türk Endodonti Derneği 13. Uluslararası Kongresi Kitabı, PP11, s: 128, Kapadokya / NEVŞEHİR, 26 – 29 Mayıs 2016.

İlgi Alanları

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir? Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu tıp literatüründe halitosis olarak bilinen kişinin kendisine ve çevresindeki kişilere rahatsızlık yaratan ciddiye alınması gereken bir problemdir. Ağız kokusundan şikayetçi olan bir kişi sakız çiğneme, gargara yapma veya naneli ürünlerden yararlanma gibi davranışlarda bulunabilir. Bu tarz ürünler ile ağız kokusu yalnızca geçici süreliğine önlenebilir. Ağız kokusuna neden olan ana problemin bulunmadığı ve tedavi edilmediği durumlarda ağız kokusu sürekli karşılaşılan gündelik bir problem haline dönüşebilir. Bu durum, tüketilen bazı gıdalar, diş ve dil hijyenine yeteri miktarda dikkat edilmemesi gibi sebepler sonucunda açığa çıkabilirken bazı gastrointestinal hastalıklar da ağız kokusuna neden oluyor olabilir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalıkları, diş etlerini etkileyen ve genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan bir dizi rahatsızlıktır. Diş eti hastalıkları, çoğunlukla yetersiz ağız hijyenine, düzensiz diş fırçalama ve diş ipi alışkanlığının olmamasına bağlı olarak gelişir. Plak ve tartarlar, bakterilerin diş yüzeyinde birikmesine ve zamanla diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olurlar. Diş eti hastalıklarının önlenmesi için düzenli diş temizliği, diş hekimi kontrolü ve sağlıklı bir ağız hijyenine özen göstermek önemlidir. Ayrıca, dengeli bir beslenme alışkanlığı, sigara kullanımından kaçınma ve stresten uzak durma gibi yaşam tarzı değişikleri de diş eti sağlığını olumlu yönde etkileyebilirler.

Diş Beyazlatma Nedir? Türleri Nelerdir?

Diş beyazlatma, kişilerin dişlerini görsel açıdan geliştirmek için uygulanan kozmetik diş hekimliği tedavilerinden biridir. Çeşitli nedenlere bağlı, dişlerde beyaz rengini kaybederek kısmı ya da tamamen renk kaybı gelişir. Diş hekimleri tarafından profesyonel şekilde gerçekleştirilebileceği gibi evde beyazlatma yöntemleri ile de bu işlem gerçekleştirilebilir. Kozmetik olarak uygulanan bu yöntem güvenli kabul edilse de kullanılan maddelerin korozif (aşındırıcı) etkileri nedeniyle risklere de sahip olabilir. Aynı zamanda etkileri kişiden kişiye değişiklik göstereceğinden herkese uygulanmayabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı, diş üzerinde veya çevresinde hissedilen rahatsızlık hissi olarak tanımlanabilir. Bu durum genellikle bir diş veya diş eti probleminin habercisi olabileceği için bilinçli olunmalıdır. Dolayısıyla diş ağrısı asla ihmal edilmemesi gereken bir problem olarak değerlendirilebilir. Çürük gibi tedavi edilebilir nedenlerin ihmali sonucunda diş ağrılarının daha ağır bir seyir izleyebilmesi söz konusu olabilir.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ağız ve diş sağlığı, estetik ve genel sağlık açısından önemlidir. Ağız içindeki yaralar, konuşma ve yeme gibi günlük fonksiyonları etkileyebilir. Bu yaralar kısa sürede iyileşen küçük kesikler ya da ağrılı aftlar şeklinde olabilir. Tedavide doğal gargaralar kullanılsa da, tekrarlayan yaralar ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için dikkat gerektirir. Bu tür yaralar için kulak burun boğaz uzmanlarına veya diş hekimlerine başvurmak önemlidir.