Gebze
Melis Güldalı
Dt.

Melis Güldalı

2024 yılından bu yana Anadolu Sağlık Merkezi'nde çocuk diş hekimi olarak görevini sürdürüyor

Uzmanlık

Çocuk Diş Hekimliğinde İleri Radyolojik Görüntüleme Yöntemleri

Çocuklarda Davranış Yönlendirme Teknikleri

Çocuklarda Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları ve Hasta Takibi

Çocuklarda Koruyucu ve Önleyici Ortodontik Tedavi

Çocuklarda Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

Süt Dişi Restoratif Tedavileri ile Kanal Tedavisi Uygulamaları

Genel Anestezi ve Sedasyon Altında Dental Tedaviler

İşitme Engelli ve Cihazlı Çocuklarda Diş Hekimliği Uygulamaları ve İşaret Dili

Eğitim

  • Üniversite:
  • Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 2013
  •  
  • Uzmanlık:
  • Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 2021
  •  
  • Master:
  • Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 2024

Çalıştığınız kurumlar

TC Sağlık Bakanlığı Çankırı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Özel Pendiş Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Dentgroup Kids

Medical Park İstinye Üniversitesi Hastanesi

İşaret Dili

Holistik Diş Hekimliği Yetkinlik Kurs ve Sertifikası

SMART Tekniği ile Amalgam Uzaklaştırılması Yetkinliği Kurs ve Sertifikası

Çocuklarda Koruyucu ve Önleyici Ortodontik Uygulamalar

Ön Bölge Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları

MTA Kullanımı ve Zirkon Kuronlar

İlgi Alanları

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir? Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu tıp literatüründe halitosis olarak bilinen kişinin kendisine ve çevresindeki kişilere rahatsızlık yaratan ciddiye alınması gereken bir problemdir. Ağız kokusundan şikayetçi olan bir kişi sakız çiğneme, gargara yapma veya naneli ürünlerden yararlanma gibi davranışlarda bulunabilir. Bu tarz ürünler ile ağız kokusu yalnızca geçici süreliğine önlenebilir. Ağız kokusuna neden olan ana problemin bulunmadığı ve tedavi edilmediği durumlarda ağız kokusu sürekli karşılaşılan gündelik bir problem haline dönüşebilir. Bu durum, tüketilen bazı gıdalar, diş ve dil hijyenine yeteri miktarda dikkat edilmemesi gibi sebepler sonucunda açığa çıkabilirken bazı gastrointestinal hastalıklar da ağız kokusuna neden oluyor olabilir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalıkları, diş etlerini etkileyen ve genellikle bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan bir dizi rahatsızlıktır. Diş eti hastalıkları, çoğunlukla yetersiz ağız hijyenine, düzensiz diş fırçalama ve diş ipi alışkanlığının olmamasına bağlı olarak gelişir. Plak ve tartarlar, bakterilerin diş yüzeyinde birikmesine ve zamanla diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olurlar. Diş eti hastalıklarının önlenmesi için düzenli diş temizliği, diş hekimi kontrolü ve sağlıklı bir ağız hijyenine özen göstermek önemlidir. Ayrıca, dengeli bir beslenme alışkanlığı, sigara kullanımından kaçınma ve stresten uzak durma gibi yaşam tarzı değişikleri de diş eti sağlığını olumlu yönde etkileyebilirler.

Diş Beyazlatma Nedir? Türleri Nelerdir?

Diş beyazlatma, kişilerin dişlerini görsel açıdan geliştirmek için uygulanan kozmetik diş hekimliği tedavilerinden biridir. Çeşitli nedenlere bağlı, dişlerde beyaz rengini kaybederek kısmı ya da tamamen renk kaybı gelişir. Diş hekimleri tarafından profesyonel şekilde gerçekleştirilebileceği gibi evde beyazlatma yöntemleri ile de bu işlem gerçekleştirilebilir. Kozmetik olarak uygulanan bu yöntem güvenli kabul edilse de kullanılan maddelerin korozif (aşındırıcı) etkileri nedeniyle risklere de sahip olabilir. Aynı zamanda etkileri kişiden kişiye değişiklik göstereceğinden herkese uygulanmayabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı, diş üzerinde veya çevresinde hissedilen rahatsızlık hissi olarak tanımlanabilir. Bu durum genellikle bir diş veya diş eti probleminin habercisi olabileceği için bilinçli olunmalıdır. Dolayısıyla diş ağrısı asla ihmal edilmemesi gereken bir problem olarak değerlendirilebilir. Çürük gibi tedavi edilebilir nedenlerin ihmali sonucunda diş ağrılarının daha ağır bir seyir izleyebilmesi söz konusu olabilir.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ağız ve diş sağlığı, estetik ve genel sağlık açısından önemlidir. Ağız içindeki yaralar, konuşma ve yeme gibi günlük fonksiyonları etkileyebilir. Bu yaralar kısa sürede iyileşen küçük kesikler ya da ağrılı aftlar şeklinde olabilir. Tedavide doğal gargaralar kullanılsa da, tekrarlayan yaralar ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için dikkat gerektirir. Bu tür yaralar için kulak burun boğaz uzmanlarına veya diş hekimlerine başvurmak önemlidir.