Hemen Arayın
Türkan Özdaş

Türkan Özdaş

Hematolojik Onkoloji
Kemik İliği Nakli Vaka Yöneticisi

İletişime Geç

2007 yılında Anadolu Sağlık Merkezi’nde çalışmaya başlayıp, 2011 yılından bu yana kemik iliği nakli vaka yönetişi olarak görevini sürdürüyor.

12
YIL TECRÜBE
 • Biyografi

  Türkan Özdaş, 2003 yılında girdiği Trakya Üniversitesi Tekirdağ Sağlık Yüksekokulu’ndan 2007 yılında mezun olup aynı yıl Anadolu Sağlık Merkezi’nde VIP servis hemşiresi olarak çalışmaya başladı ve dört yıl çalıştığı bu görevinin son üç yılında rehber hemşirelik görevini de üstlendi. 2011 yılında ise kemik iliği nakli vaka yöneticisi görevine atanan Özdaş, halen bu görevi sürdürüyor. Ayrıca 2012 yılında Acıbadem Üniversitesi Dahili Hastalıklar Hemşireliği yüksek lisans eğitimine başlayıp 2014 yılında mezun oldu. Aynı yıl John Hopkins Hastanesi’nde özel bir program eşliğinde vaka yönetimi ve KİT bölümü üzerine gözlem deneyimi oldu.

  Evli ve bir çocuk annesi olan Özdaş’ın, kemik iliği nakli hemşireliği, akraba dışı donör tarama süreçleri ana ilgi konularını oluşturuyor.

 • Rehberlik

  Kemik iliği transplantasyonu vaka yönetimi süreci, kemik iliği nakli kararı ile başlayarak hastanın nakil öncesi değerlendirilmesi, servise yatışı ve taburcu edilmesi ve sonrası süreçlerini kapsamaktadır. Kemik iliği nakli vaka yöneticisi hemşiremiz Türkan Özdaş bu kapsamda, kemik iliği nakil kararı alınan tüm hastalara hizmet veriyor.

  Nakil kararı verilen hastamıza, donörüne ve yakınlarına otolog, allojenik, haploidentik ya da akraba dışı kök hücre nakil süreci eğitimi, kök hücre nakli için hastaya ve donöre periferal veya kemik iliğinden kök hücre toplama işlemi, kemik iliği nakli için hastaneye yatış öncesi yapılması gereken hazırlıklar, nakil öncesi yapılması gereken tetkikler konusunda gerekli koordinasyonu ve takibi sağlıyor. Yeterli kök hücre toplanan hastaya nakil takvim planı oluşturulması, hastanın nakil için hazırlıklarının kontrol edilmesi, ilgili kişilere (nakil katı hemşireleri, eczane, ilgili biyologlar, hasta kabul kayıt danışmanları ve ilgili hekimler) hastanın yatış gününü ve nakil gününü bildirerek gerekli hazırlıkların yapılması süreçlerini takip ederek yürütüyor.

  Hastamıza kök hücre mobilizasyon kemoterapisi ve nakil öncesi aldığı kemoterapi tedavisi için standart eğitim planı rehberliğinde kemoterapi eğitimi veriyor. Acil durumlarda ve ihtiyaç duydukları her an(24 saat) vaka yöneticisi hemşirelerimizehastalarımız telefon ile ulaşarak danışma hizmeti alabiliyorlar. Kemoterapi tedavisi alan hastalarımızı kemoterapi sonrası 4.,5. ve 12.-14. günlerinde telefon ile takip ederek semptom kontrolünü yapıyor. Taburculuğu planlanan hastamıza evde uyması gereken kurallar ve diyet listesi konusunda bilgi veriyor. Hastamızın nakil sonrası taburculuğundan üç gün sonra ise telefon ile takibini yaparak hastanın klinik olarak problemi olup olmadığı saptıyor. Klinik olarak problemi olan hastalarımızı ilgili hekim ile görüşerek sorunun çözümü için yönlendiriyor. Yapılan telefon görüşmelerindeki takip ile eğitim ihtiyaçları olan hastalarımızı tespit ederek, tekrar eğitim veriyor.

Eğitim

Üniversite


Trakya Üniversitesi Tekirdağ Sağlık Yüksekokulu, Tekirdağ 2007

Uzmanlık Eğitimi


Acıbadem Üniversitesi Dahili Hastalıklar Hemşireliği, İstanbul 2014

Eğitim Programları


Liderlik Eğitimi, Anadolu Sağlık Merkezi, 10-12-13 Ocak 2009

EBMT Kök Hücre Nakli Hemşirelik Kursu

7. Ulusal Kemik İliği Transplantasyonu ve Kök Hücre Tedavileri Kongresi, Antalya, 10 Mart 2012  

Kemik İliği Nakli Vaka Yönetimi Eğitimi, John Hopkins Medicine, Baltimore/Amerika, 8-12 Temmuz 2013

EBMT Educational Day of Nurses, EBMT, İstanbul, 22 Mart 2015  

Kadın Sağlığı Hemşireliği Eğitimi, Anadolu Sağlık Merkezi, 17- 21 Kasım 2008

Onkoloji Hemşireliği Eğitimi, Anadolu Sağlık Merkezi, 24 Kasım - 5 Aralık 2008

Liderlik Eğitimi, Anadolu Sağlık Merkezi, 10-12-13 Ocak 2009

Sistem Eğitimi, Anadolu Sağlık Merkezi, 23-25-27Şubat2009

Geriatri Eğitimi, Anadolu Sağlık Merkezi, 3-4Mart2009

Pediatri Hemşireliği Eğitimi, Anadolu Sağlık Merkezi, 25-29 Ocak 2010 

Eğitim Hemşireliği Kursu, Anadolu Sağlık Merkezi, 21 Nisan -31 Mart 2012

Geriatrik Hematolojik Onkoloji Hemşireliği Kursu

2. Ulusal Geriatrik Hematoloji Kongresi, Ankara, 27 Eylül 2013

Hematopoetik Kök Hücre Nakli Hemşireliği Kursu, Ankara 14-16 Kasım 2013

Yayınlar


11 ulusal, 2 uluslararası yayın

Genç Katılımcılar Ödülü, 8. Ulusal Aferez Kongresi (Sözel bildiri)Tümünü İncele

Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play