Nioli Yağı Nedir? Nioli Yağının Faydaları Nedir?

Bitkilerden elde edilen esansiyel yağlar, çok eski dönemlerden beri halk sağlığında kullanılan konsantre ürünlerdir. Kendine özgü koku ve aromaya sahip olan bitki kök, yaprak, gövde ve çiçeklerinin sıvılaştırılmış formu olarak tanımlanabilen esansiyel yağlar; günümüzde kozmetik, ilaç ve gıda sanayinde kullanılır. Portakal çiçeği yağı olarak da bilinen nioli yağı, en çok kullanılan esansiyel yağlardan biridir. Nioli yağı ve sağlık üzerindeki etkileri hakkında daha detaylı bilgileri sizler için derledik.

Nioli Yağı Nedir?

Nioli yağı Latince adı citrus aurantium olan acı portakal ağacının çiçeklerinden damıtma yöntemi ile elde edilen bir esansiyel yağ çeşididir. Narenciye renk tonlarına sahip olan yağ; parfüm, sabun, nemlendirici gibi cilt ve saç ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Ruh hali üzerindeki rahatlatıcı etkileri ile ön plana çıkan acı portakal ağacının kökeni Güneydoğu Asya’dır. Nioli yağında, protoalkolidler olarak adlandırılan fenolik bileşenler bulunur ve bu bileşenler güçlü antioksidan aktiviteye sahiptir. Sinefrin, limonen, octopamine gibi antioksidanlara sahip olan nioli yağı, iltihap ve enfeksiyon önleyici etki sağlayabilir.  

Aynı zamanda kilo kaybı, spor performansında artış, cilt sağlığının korunması, iştah kontrolünün sağlanması ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesi gibi pek çok vücut fonksiyonuna katkıda bulunabilir. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından da zengin nioli yağı, serbest radikallerin vücut hücrelerine hasar vermesini engelleyebilir. Serbest radikaller, kararsız moleküllerdir ve sağlıklı vücut hücrelerini oksidasyona uğratarak iltihaplanmayı ve enfeksiyonlara yakalanma riskini artırabilir. Vücutta oksidatif stresi artırarak diyabet, kalp damar hastalıkları ve metabolik sendrom gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini yükseltebilir.  

Nioli Yağının Faydaları Nedir?

Nioli yağının sağlık üzerindeki etkilerine dair kapsamlı bilimsel çalışmalar oldukça azdır. Ancak aşağıdaki bazı koşullar üzerinde nioli yağının faydaları olabilir: 

Kas Kasılmaları ve Nöbetleri Azaltabilir 

Nioli yağı hakkında yapılan araştırmalar; yağdaki linalool, linalyl asetat, nerolidol, farnesol, limonen ve a-terpineol gibi fenolik bileşenlerin nöbetler ve kasılmalar üzerinde faydalı etkiler yarattığı yönündedir. Doğum sırasında yağı solumanın, kaygıyı azaltarak kasılmaları ve ağrıyı azalttığına dair bilgiler de mevcuttur. 

Menopoz Semptomlarını Hafifletebilir 

Menopoz döneminde tansiyon yüksekliği, libido düşüklüğü, stres artışı gibi semptomlar yaygın olarak görülür. Nioli yağının menopozla ilgili semptomların hafiflemesine yardım edebileceği yönünde çalışmalar mevcuttur. Aynı zamanda adet döneminde sık yaşanan ağrı, şişkinlik ve depresif ruh hali üzerinde de olumlu etkiler sağlayabilir. 

Kan Basıncının Düşürülmesine Yardımcı Olabilir 

Nioli yağı, stres altında yükselen kortizon hormonu seviyelerini düşürebilir. Kan basıncının artmasında etkili olan kortizol hormonundaki düşüklük tansiyon yüksekliğinin önlenmesine yardımcı olabilir. Buna ek olarak yağdaki limonen bileşeni, otonom sinir sisteminin düzenlenmesini destekleyerek kalp atış hızının normale dönmesine katkıda bulunabilir. 

İltihaplanmayı Azaltabilir 

Nioli yağındaki fenolik bileşenlerin iltihap önleyici aktivitesi sayesinde hem cilt üzerine topikal olarak uygulanan hem de oral yolla alınan yağ genel vücut sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. 

Stres ve Kaygının Azalmasına Yardımcı Olabilir 

Nioli yağındaki bitki bileşenleri teneffüs edildiğinde beyinden seratonin hormonu salgılanmasını uyarabilir. Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin stres sırasında artan kortizol hormonu seviyelerini düşürmeyi destekleyebilir. Stres ve kaygı nedeniyle gelişen depresyon semptomlarının önlenmesinde faydalarından söz edilebilir. 

Kilo Vermeyi Destekleyebilir 

Nioli yağında bulunan sinefrin bileşeninin yağ yakımını artırdığı, metabolizma hızın artırdığı ve iştahı baskıladığına dair çalışmalar vardır. Ancak kilo üzerindeki bu etkilerine dair insan çalışmaları yetersizdir ve güvenli doz üzerinde bilimsel fikir birliğinden söz edilemez. 

Nioli Yağının Kullanım Alanları Nelerdir? 

Nioli yağı genellikle aromaterapi uygulamalarında teneffüs yoluyla ya da cilt üzerine doğrudan kullanılır. Tek başına ya da diğer esansiyel yağlar ile birlikte uygulanabilir. Fenolik bileşenler açısından oldukça yüksek konsantrasyonlara sahip olması nedeniyle oral yolla tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Banyo suyuna ya da buhar makinesine eklenerek teneffüs edilebilir.  

Bir pamuğun üzerine nioli yağı ekleyerek gece yatmadan önce yastığınızın altına koyabilir ve gece boyunca rahat bir uykunun keyfini çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda mendilin üzerine birkaç damla yağ döküp belirli aralıklarla gün boyu koklayabilirsiniz. 

Nioli yağı antibakteriyel ve iltihap önleyici bileşikleri sayesinde ağız ve cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Kozmetik ve ilaç sektöründe, ağız gargaraları, diş macunu gibi ürünlerin yanı sıra kolajen sentezi üzerindeki etkileri sayesinde yara, yanık merhemlerine eklenebilir. Bunlara ek olarak hazır gıda sektöründe tatlandırıcı ya da katkı maddesi olarak kullanılabilir. 

Nioli Yağının Cilde Faydaları

Nioli yağındaki antioksidan, antibakteriyel ve iltihap önleyici bileşenler cilt sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Yüksek C vitamini içeriği, cilt hücrelerinin önemli bir bileşeni olan kollajen sentezini uyarır ve yara, yanık iyileşmesini hızlandırabilir. Cilt dokusundaki nem kaybını önleyerek cildin nemlendirilmesine katkıda bulunabilir. Antioksidan bileşenleri sayesinde cilt hücrelerine zarar veren serbest radikalleri etkisizleştirir ve ince çizgi, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin gecikmesine yardımcı olabilir.  

Cilt hücrelerinde iltihaplanmayı önleyerek iltihaplanmaya bağlı sivilce ve akne oluşumunun önüne geçilmesini destekleyebilir. Yüksek fenolik bileşenleri nedeniyle ciltte tahriş yaratabileceği için diğer esansiyel yağlarla birlikte seyreltilerek cilt üzerine uygulanması önerilir. Nemlendirici, merhem ya da cilt maskelerinin içine birkaç damla nioli yağı ekleyerek cilt üzerine uygulayabilirsiniz. 

Nioli Yağının Yan Etkileri

Nioli yağındaki etkin bileşenlerden biri olan sinefrin, epinefrin ve norepinefrin gibi metabolizmayı ve kalp atış hızını artıran hormonlara benzer şekilde çalışır. Önerilen miktarların üzerinde oral yolla alınması ya da kafein içeriği yüksek bileşenlerle birlikte tüketilmesi tansiyon yüksekliği, bayılma, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Aynı zamanda yapılan bazı çalışmalar bu yağ tüketiminin baş ağrısını tetikleyebileceği yönündedir.  

Alerjik bünyeye sahip olanlarda ise nioli yağı, solunum yollarında tıkanmaya neden olabilir; mide bulantısı, ishal, kusma gibi sindirim bozuklukları yaratabilir. Cilt üzerine uygulandığında ise kaşıntı, acı, şişme, dökülme gibi semptomlara yol açabilir. Hassas cilt dokusuna sahip bebeklerde kullanmak sakıncalı olabilir, bebek cildini tahriş ederek yaralar meydana getirebilir. 

Nioli Yağı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm esansiyel yağlarda olduğu gibi nioli yağını oral yolla almadan önce mutlaka doktora danışmanız önerilir. Özellikle gebelik, hamilelik, diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları gibi durumlar söz konusu ise kullanımı ciddi yan etkilere neden olabilir. Cilt üzerine uygulamadan önce zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi yağlarla seyreltilmelidir. Alerjik bir cilt yapısına sahipseniz yağı öncelikle küçük bir cilt bölgesine uygulamalı ve 24 saat bekletip etkilerini gözlemlemelisiniz. Eğer uygulanan bölgede kaşıntı, yanma, döküntü, kızarıklık gibi belirtiler yaşarsanız yağlı bölgeyi bol su ile yıkamalı, ve yağ kullanımını  

Nioli yağı, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından etkilenebilir. Cilt yüzeyine uygulamasını geceleri yapmanız daha uygun olabilir. Gündüz uygulamadan sonra mutlaka koruma faktörü yüksek güneş kremi kullanmalısınız. Antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olan yağ, vajina mantarı tedavisinde sıklıkla kullanılır. Ancak vajinaya doğrudan uygulanması tahrişe neden olarak kızarıklık ve kaşıntıya yol açabilir. İç çamaşırına ya da iç çamaşırı yıkanırken çamaşır deterjanına birkaç damla yağ damlatmak vajina mantarı tedavisini destekleyebilir. 

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Deri Hastalıkları

Deri Hastalıkları

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Merve Genç

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Eylem Emel Arıkan

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Mehmet Coşkun Acay

Gebze

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Merve Genç

Ataşehir

Deri Hastalıkları

Uzm. Dr. Tülin Uygur

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Ergenlikte lazer epilasyon yapılmalı mı?

Vücuttaki kahverengi lekeler nasıl geçirilir?

Vücuttaki kahverengi lekeler nasıl geçirilir?

Ayak Mantarı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Ayak Mantarı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Cilt Çatlağı

Cilt Çatlağı

Egzama Nedir? Egzama Neden Olur? Egzama Nasıl Geçer?

Egzama Nedir? Egzama Neden Olur? Egzama Nasıl Geçer?

Güneş Alerjisi Nedir: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Güneş Alerjisi Nedir: Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Kurdeşen: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Lazer Epilasyon Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer Epilasyon Nedir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Liken Planus Nedir: Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Liken Planus Nedir: Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Mantar enfeksiyonunun önüne geçme yolları

Mantar enfeksiyonunun önüne geçme yolları

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Pişik nasıl oluşur, nasıl geçer?

Rozase Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Rozase Hastalığı: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak Mantarı : Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Tırnak Mantarı : Nedir, Belirtileri, Teşhis ve Tedavisi

Uyuz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Uyuz: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Vitiligo: Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Vitiligo: Türleri, Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri

Vücutta Kaşıntı: Nedir, Teşhis ve Tedavisi

Vücutta Kaşıntı: Nedir, Teşhis ve Tedavisi

Zona: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Zona: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Akne (Sivilce) Nedir? Akne Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Akne (Sivilce) Nedir? Akne Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Bölgesel İncelme ve Selülit Tedavisi

Botoks

Botoks

BTL Exilis Elite (Saten Yüz Germe)

BTL Exilis Elite (Saten Yüz Germe)

BTL Vanquish Me (Temassız Estetik)

BTL Vanquish Me (Temassız Estetik)

Cilt Bakımında Hydrafacial MD Power ve Aquapeel Cilt Bakımı

Cilt Bakımında Hydrafacial MD Power ve Aquapeel Cilt Bakımı

Annelik Estetiği Nedir, Türleri ve Uygulama Teknikleri

Annelik Estetiği Nedir, Türleri ve Uygulama Teknikleri

Dolgu

Dolgu

DUAL (HIFU)

DUAL (HIFU)

Exilis Elite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Exilis Elite Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer

Göz Çevresi (Light Eyes)

Göz Çevresi (Light Eyes)

Hydrafacial Cilt Bakımı

Hydrafacial Cilt Bakımı

Kalıcı Makyaj

Kalıcı Makyaj

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling

Lazer Epilasyon ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer Epilasyon ve Lazerle Kılcal Damar Tedavisi

Lazer Liposuction

Lazer Liposuction

Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Mezolift

Mezolift

PRP ile Yüz Gençleştirme

PRP ile Yüz Gençleştirme

Saç Dökülmesi ve Saç Canlandırma Tedavileri

Saç Dökülmesi ve Saç Canlandırma Tedavileri

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Somon DNA Aşısı

Somon DNA Aşısı

Yaz aylarında aşırı terleme ve tedavisi

Yaz aylarında aşırı terleme ve tedavisi

Yüz PRP

Yüz PRP

Yüz ve Dudak Dolgusu Nedir? Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Yüz ve Dudak Dolgusu Nedir? Dolgu İşlemi Nasıl Yapılır?

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

Ayaklarda sık görülen 4 cilt hastalığı

Kıl Kökü İltihabı

Kıl Kökü İltihabı

Cüzzam Hastalığı

Cüzzam Hastalığı

Anti-Aging | Mezolifting / Yüz Mezoterapisi

Anti-Aging | Mezolifting / Yüz Mezoterapisi

Cilt Lekeleri Neden Olur? Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri Neden Olur? Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanık Dereceleri Nelerdir?

Yanığa Ne İyi Gelir? Yanık Dereceleri Nelerdir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Ayak Kokusu Nasıl Geçer?

Dil Yarasına Ne İyi Gelir? Dil Yarası Neden Olur?

Dil Yarasına Ne İyi Gelir? Dil Yarası Neden Olur?

Nasıra Ne İyi Gelir? Nasır Nasıl Geçer?

Nasıra Ne İyi Gelir? Nasır Nasıl Geçer?

Pişiğe Ne İyi Gelir? Pişik Neden Olur? Pişik Nasıl Önlenir?

Pişiğe Ne İyi Gelir? Pişik Neden Olur? Pişik Nasıl Önlenir?

Uçuğa Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Neden Olur?

Uçuğa Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer? Uçuk Neden Olur?

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Mezoterapi Nedir? Mezoterapi Ne İşe Yarar?

Tümünü göster