Hemen Arayın

Yutulabilir Mide Balonu: Nedir, Nasıl Yapılır, Uygulama Süreci

okuyabilirsiniz.

Başta yanlış beslenme alışkanlıkları olmak üzere çeşitli faktörlerin etkisiyle her geçen gün dünya genelinde obez insanların sayısında artış yaşanmıştır. Bu durum obezite tedavisinde yenilikleri ve gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Obezitenin ameliyatsız tedavi seçeneklerinden bir tanesi de yeni nesil mide balonlarıdır. Yutulabilir mide balonu nedir? Kimlere uygulanır? Avantajları nelerdir? gibi soruların cevaplarını almak isterseniz yazının devamını okuyabilirsiniz.

Yutulabilir Mide Balonu: Nedir, Nasıl Yapılır, Uygulama Süreci

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Obezite, günümüzde sağlık profesyonellerini endişelendiren küresel bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre obezite vücutta olması gerekenden fazla yağ birikmesidir. Bu bağlamda beden kitle endeksi 30’un üzerinde olan kişiler, obezite hastası olarak değerlendirilir. Obezitenin kendisi önemli bir sağlık sorunu olduğu gibi başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere farklı hastalıklar obezite ile ilişkilidir. Bu nedenle hastaların yaşam kalitesini artırmak ve daha ciddi sağlık sorunları oluşmasını önleyebilmek için obezitenin vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Diyet ve egzersizle kilo veremeyen hastalarda öncelikle obeziteye neden olan faktörün iyi belirlenmesi önemlidir.

Obezite tedavisinde uzun yıllardan bu yana cerrahi ve cerrahi olmayan çeşitli tedavi yöntemleri kullanılır. Bu yöntemlerden hangisinin tercih edileceğine hastanın genel sağlık durumuna, boyuna, kilosuna, yaşına ve cinsiyetine bakılarak karar verilir. Mide balonu, obezitenin ameliyatsız tedavisine imkan sağlayan bir medikal cihazdır. Mide balonu tedavisi ile mide hacmi küçülen hasta, tek öğünde daha az besin tüketir; ancak tokluk hissi daha uzun süre devam eder. Mide balonu uygulaması sırasında içerisinde sıvı bulunan, silikondan yapılan özel bir cihaz endoskop yardımıyla mideye yerleştirilir. Endoskopi tekniği ile uygulanan bu tedavi sırasında hastaya hafif bir anestezi (sedasyon) verilir.

Günümüzde gelişen teknolojinin de yardımıyla yutulabilir mide balonu sayesinde endoskopi ve anesteziye gerek olmadan obezite tedavisi yapmak mümkündür. Yutulabilir mide balonu da endoskopik yöntemle uygulanan mide balonunda olduğu gibi midenin hacmini küçültmeyi böylece hastaların daha az besinle daha kısa sürede tokluk hissetmesine yardımcı olur. Yutulabilir mide balonu su ile yutulabilen bir medikal cihazdır. Herhangi bir cerrahi müdahale olmadığından hasta kısa süre içerisinde günlük hayatına geri dönebilir.

Mide Balonu İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Obezite hastalarında tedavi yöntemine karar verirken doktorlar öncelikle hastanın vücut kitle endeksini dikkate alırlar. Vücut kitle endeksi 30’un altında olan kişilerde öncelikle diyet ve egzersizle hastanın kilo vermesi beklenir. Ancak fazla kilolu olmanın risk taşıdığı sağlık sorunları gibi hastanın hızlı bir biçimde kilo vermesini gerektiren durumlarda doktorlar, mide balonuna uygunluk için hastayı tekrar değerlendirilebilir. Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişilerde mide balonu uygun olmayabilir ve genellikle obezitenin cerrahi yöntemlerle tedavisi düşünülür. Bunların yanı sıra Tip 2 diyabetuyku apnesi, kalp hastalığı gibi sağlık sorunları bulunan kişilerde de mide balonu uygulanmasına karar verilebilir.

Mide Balonu Uygulama Süreci Nasıldır?

Mide balonu uygulama sürecinde öncelikle hastanın detaylı tıbbi öyküsü alınır. İşlem öncesinde alanında uzman doktor hastaya mide balonu uygulaması hakkında detaylı bilgi verir. Hastanın mide balonuna uyum sağlaması ve mide bulantısı gibi şikâyetlerin önüne geçmek için hastaya ilaç önerilebilir. Endoskopik mide balonu uygulaması sırasında hastanın rahatlamasını sağlamak için hastaya sedasyon verilir. Ardından hastada ülser gibi sağlık sorunlarının olmadığından emin olmak için işlemi gerçekleştiren doktor mide ve yemek borusunu endoskop yardımıyla detaylı bir biçimde inceler. Hastada herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması halinde endoskopa ucunda şişirilmemiş balon bulunan katater takılır. Endoskopi cihazı yardımıyla kateter mideye doğru hareket ettirilir. Ardından yine endoskopi cihazı yardımıyla balon salin adı verilen bir maddeyle şişirilir.

Yutulabilir mide balonu uygulamasını endoskopik mide balonundan ayıran en önemli özelliği ise; işlem sırasında sedasyona ve endoskopi ünitesine gerek olmamasıdır. Hasta kapsül şeklindeki balonu bir miktar su ile birlikte yutar. Hastanın balonu yutmasının ardından uzman doktor röntgen cihazı yardımıyla balonun konumunu görüntüler. Kapsülün ucunda ince ipe benzer kapsülle bağlantıyı sağlayan bir aparat bulunur. Kapsül midede doğru yere konumlandığında bu aparat yardımıyla doktor balonu yaklaşık 550 cc sıvı ile şişirir. Ardından tekrar röntgen çekilir, herhangi bir sorun yoksa balonun ucundaki aparat çıkarılır.

Mide Balonu Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Endoskopik mide balonu uygulaması, endoskopi ünitesinde ve hastayı rahatlatabilmek için sedasyon uygulanarak gerçekleştirilir. Bu nedenle işlemin süresi 20 dakika ile 1 saat arasında değişir. Yutulabilir mide balonu işlemi sırasında ise hastaya anestezik özelliği olan bir ilaç uygulanmadığı ve işlemin endoskopi ünitesinde yapılması gerekmediği için uygulama, ortalama 15-20 dakika içinde tamamlanır ve sonrasında hasta günlük hayatına geri dönebilir.

Yutulabilir Mide Balonu Yöntemiyle Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Yutulabilir mide balonu midenin hacmini küçülterek daha az besinle daha kısa sürede doymaya yardımcı olur. Aynı zamanda yapılan bazı araştırmalar balonun iştahı kontrol eden hormon seviyelerinin de düzenlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Uygulama sonrasında hastaların beslenmesine dikkat etmesi ve düzenli egzersiz yapması daha kısa sürede sonuç almaya yardımcı olur. Bununla birlikte yutulabilir mide balonu yerleştirilmesinin ardından ilk 3-4 ay içerisinde hastaların büyük çoğunluğu vücut ağırlıklarının %10 ila %15'i kadarını kaybeder.

İşlem Sonrasına Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yutulabilir mide balonu işleminde hastaya sedasyon uygulanmadığı için hasta klinikten çıktıktan sonra normal hayatına geri dönebilir. Yüzme, uçağa binme, egzersiz yapma gibi aktivitelerine devam edebilir. Hastanın ilk birkaç günlük sürede mide rahatsızlığı yaşamasının önüne geçebilmek için doktorlar tarafından hastaya bazı ilaçlar reçete edilebilir. Nadiren de olsa bazı hastalarda mide, balona uyum sağlayana kadar birkaç gün mide bulantısı ve kusma şikâyeti görülebilir. Bu şikayetlerin uzun süre devam etmesi halinde mutlaka doktora bilgi verilmelidir. İşlemden sonraki ilk 1-2 hafta hastanın sıvı gıdalarla beslenmesi önerilir. 2 haftadan sonra diyet listesine yumuşak gıdalar eklenebilir. Yaklaşık olarak 3 hafta sonra hasta normal beslenmesine başlayabilir. İşlem sonrasında bir diyetisyen yardımıyla hastanın beslenme biçiminin düzenlenmesi kilo verme sürecine yardımcı olur.

Mide Balonu Midede Ömür Boyu Kalır Mı?

Endoskopik olarak mideye yerleştirilen mide balonları yaklaşık 6 ay kadar midede bırakılır. Ardından yine endoskopi cihazı yardımıyla mideden çıkarılır. Yutulabilir mide balonunun ise ucunda balonu şişirmeye yardımcı olan bir valf bulunur. Bu valf eriyebilir özelliğe sahiptir. Bu nedenle yutulabilir mide balonunu çıkarmak için başka bir müdahaleye gerek olmaz. Ortalama 4 ila 6 ay içerisinde balonun üzerinde bulunan valf erir ve balonun içerisindeki sıvı boşalır. Bu sıvının insan vücuduna herhangi bir zararı yoktur. İçerisindeki sıvının boşalması ile birlikte balon küçülür ve bağırsaklardan geçebilecek hale gelir. Böylece küçülen balon dışkı ile birlikte kendiliğinden vücuttan atılır.

Obezite, tüm dünyada yaygın olarak görülen ve tedavi edilmediği takdirde önemli sağlık sorunlarına neden olabilen ciddi bir halk sağlığı problemidir. Hem estetik açıdan kişinin kendisini iyi hissetmesi hem de sağlıklı bir yaşam için ideal kiloda olması önemlidir. Siz de obezite tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için alanında uzman bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Paylaş WhatsApp
Randevu Al
Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu
Doktorun Biyografisini Gör

Prof. Dr. Cengiz Erenoğlı, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nden 1989 yılında mezun olduktan sonra 1992 – 1996 yılları arasında Genel Cerrahi uzmanlık eğitimini GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde tamamlamıştır.
1996 -1998 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanı olarak çalışmıştır.
1999 yılında European Institute of Telesurgery’de Laparoskopik Cerrahi Kursu’na katılmıştır.
2000 –2001 yılları arasında Virginia Üniversitesi’nde Laparoskopik Araştırma Görevlisi (Laparoscopic Research Fellow) olarak çalışmıştır.
1998-2004 yılları arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde yardımcı doçent unvanını almıştır.
2004 -2009 yılları arasında Adana Askeri Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı, 2009- 2013 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği yapmıştır.
2010 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör unvanını almıştır.
2014-2015 yılları arasında Kolan International Hospital’da, 2015-2019 yıllarında Özel Dr. Sadık Ahmet Hastanesi Başhekim ve Genel Cerrahi Uzmanı olarak, 2019-2022 yılları arasında Özel Gebze Merkez ve Merkez Prime Hastanesi’nde çalışmıştır. Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu aynı zamanda evli ve 2 çocuk babasıdır.


Randevu almak artık daha da kolay!

Apple Store ve Google Play Store’dan indireceğiniz Anadolu Sağlık Online Servisler uygulamasıyla işlemlerinizi çok daha hızlı yapabileceksiniz.

Uygulamamızı şimdi indirirseniz anında dilediğiniz doktordan online randevu alabilir, test ve görüntüleme sonuçlarınıza kolayca ulaşabilir ve geçmiş doktor ziyaretlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

app store
google play

Öncelikle Anadolu Sağlık Merkezi olarak birinci önceliğimizin hasta/hasta yakınlarımızın ve çalışanlarımızın sağlığı olduğunu belirtmek isteriz. Bu doğrultuda, dünyadan sonra Türkiye’de de Coronavirus (COVID–19) vakası görülmesinin ardından hastalarımızı ve refakatçilerimizi korumak ve güvenliklerini en üst seviyede tutmak amacıyla hastane yönetiminin aldığı önlemler çerçevesinde hasta ziyaretlerine bir süreliğine izin verilmeyeceğini paylaşmak isteriz.

Hastanemizde yatan hastalarımıza yalnızca bir refakatçinin eşlik etmesini önemle rica ederiz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.