Anadolu Sağlık Merkezi, sağlık turizminde dünyanın en iyi ikinci hastanesi seçildi

Anadolu Sağlık Merkezi, MTQUA (Medical Travel Quality Alliance) tarafından sağlık turizminde dünyanın en iyi ikinci hastanesi seçildi. Bağımsız bir Amerikan kuruluşu olan MTQUA’in dünyada sağlık turizmi yapan hastaneleri belirli kriterlere göre değerlendirdiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Uluslararası Hasta Hizmetleri Direktörü Aslı Akyavaş, “Dünyanın dört bir yanından hastaneler denetleniyor. En iyi 10 hastane içerisinde Anadolu Sağlık Merkezi olarak ikinci olduk. Türkiye’den başka bir hastane yok” açıklamasında bulundu.

MTQUA firmasının, kriterleri denetlemeye gelmeden önce oldukça detaylı sorular yolladıklarını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Uluslararası Hasta Hizmetleri Direktörü Aslı Akyavaş, “Hastanenin sağlık turizmine yönelik yaptığı yenilikler, yeni tedaviler uluslararası hizmetler özelinde sorgulanıyor. Yabancı hastaya nasıl yaklaşıldığına ve hizmetlere bakılıyor. Bizim beyan ettiğimiz tıbbi ikinci görüş yazılımımız çok beğenildi. Kalite konusunda hassasiyet gösteriyorlar, biz de bu konuda çok başarılıyız. Enfeksiyon oranlarımız çok düşük. Özetle sağlık turistine yönelik hizmetin ne kadar iyi olduğunu sorguluyorlar” dedi.

Yabancı hastalar gelirimizin yüzde 40’ını oluşturuyor
Onkoloji başta olmak üzere kardiyovasküler cerrahi, kemik iliği nakli, nöroşirurji, üroloji, ortopedi, kadın sağlığı alanlarında tedavi sağladıklarını vurgulayan Aslı Akyavaş, “Şimdiye kadar 25 ülkeden gelen hastalarımıza kemik iliği nakli yaptık. Kanser vakalarında tanıyı 2-3 günde koyup, aynı hafta tedaviye başlıyoruz. Yabancı hastalar gelirimizin yüzde 40’ını oluşturuyor. Hastanemizde 17 farklı dil konuşan 40 kişilik bir tercüman kadromuz bulunuyor” açıklamasında bulundu.

Hastanın multidisipliner yaklaşımı hissetmesi çok önemli
Anadolu Sağlık Merkezi’nin uluslararası hasta anlamında hastane kültürü olarak gerçek anlamda hasta odaklı olduğunun altını çizen Aslı Akyavaş, “Uluslararası Hizmetler Departmanı çok önemli. Tıbbi kadronun desteği, tercüman ekibi, satış ekibinin performansı, hızlı hizmet alıyor olmaları çok önemli. Yabancı hastanın ihtiyaçlarını en iyi anlayıp ona hem medikal hem de operasyonel bazda en doğru hizmetin sunulabilmesini önemsiyoruz. Paskalya günlerinden, Noel kutlamalarına, hatta yabancı hastaların kendi yemeklerini özel hasta mutfağımızda yapabilmelerine kadar hastalarımızın her şeyiyle ilgileniyoruz. Kaliteyi düşürmeden hızlı olmak da fark yaratıyor. Multidisipliner çalışmayı zorluyoruz. Hastanın algısı açısından da multidisipliner yaklaşımı hissetmesi çok önemli. Yabancı hastalar burada kendilerini birinci sınıf hissediyorlar” dedi. 

Tıbbi ekip hastayı kendi dilinde bilgilendiriyor
Hastanın sağlığı ile ilgili kaygısı yüksek olduğu için tıbbi ekibin de çok önemli olduğuna değinen Anadolu Sağlık Merkezi Uluslararası Hasta Hizmetleri Departmanı Direktörü Aslı Akyavaş, “Ekibimiz Romence, Rusça, Fransızca, İngilizce ve Türkçe gibi pek çok dilde hastaya hizmet ediyor. Ayrıca hastanın ailesiyle birlikte toplanıp tedaviye dair bilgilendirmeler yaptığımız, hastanın tüm sorularını yanıtladığımız bir sistem geliştirdik. Böyle bir sistem Türkiye’de başka hastanede yok. Sadece bizim departmanızda çalışan  ve bu hastalarımızla ilgilenen 4 doktorumuz var. Bu önemli ve sistemi zorlayan bir şey. Tıbbi konseylerde mutlaka tartışılıyor hastalarımızın durumu. Türkiye’de bizim dışımızda hastayı Türkiye’ye yönlendiren hekimin bilgilendirilmesi gibi bir yapı yok” şeklinde konuştu. 

Sağlık Bakanlığı gerekli yapıyı çok iyi oturttuğumuzu belirtti
Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı’ndan (USAŞ) da Anadolu Sağlık Merkezi’ne geldiklerini anlatan Aslı Akyavaş, “Böyle bir yapıyı görünce çok şaşırdılar. Doktor ekibi, medikal müdürlük, iş geliştirme ve pazarlama ve operasyonlarını anlattık. Bu yapıyı çok iyi oturttuğumuzu söylediler. Biz Türk hastamıza da bu bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Bunun gibi hastalara yaklaşan bir sistem yok. Yıllar önce bunu anlattığımızda bunlar hayaldi ancak şu an gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Önce hayal kurmak gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi hasta güvenliğini yöneterek bugünlere geldi. Bu, hastane kültürünü de olumlu etkiliyor” şeklinde konuştu. 

Uluslararası Hasta Hizmetleri Departmanı Direktörü Aslı Akyavaş

 

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Acil Tıp