Hemşirelik Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlandı

Hasta Bakım ve Hemşirelik Hizmetleri Direktörlüğü, 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen etkinlikler arasında “Hemşirelikte Güçlendirme Ve Güncel Yaklaşımlar” konulu bilimsel etkinlik büyük ilgi gördü. Bilimsel program 15 Mayıs tarihinde Anadolu Sağlık Merkezi çalışanları, akademisyenler ve çeşitli hastanelerden klinisyen hemşirelerin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Anadolu Sağlık Merkezi Hasta Bakım ve Hemşirelik Hizmetleri Direktöru Elif Akbal  tüm meslekdaşlarının hemşirelik haftasını kutlayarak başladığı açılış konuşmasında, “Dünya Sağlık Örgütü 1978 Alma-Ata’da yayınlanan bildirgede ‘2000 yılında herkes için sağlık’ sloganı altında bazı hedefler belirlenmiştir. Bu hedefler ışığında Uluslararası Hemşirelik Örgütü (ICN) de hemşirelerin bazı rollerini öne çıkarmayı hedeflemiştir. Hemşirelerin kronik hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde, enfeksiyonların önlenmesi, bulaşıcı hastalıklarla mücadelede, anne ve çocuk sağlığını korumada, çevre sağlığı ve beslenme bilinci oluşturmada eğitimci, rehberlik ve  rehabilite edici rollerini kullanarak gücünü ortaya koymayı teşvik etmektedir. ICN her yıl bir tema yayınlamakta ve bu yıl yayınladığı temada doğumdan-ölüme, yaşamın her döneminde hemşirelerin öncülüğüne ihtiyaç olduğunu vurgulamıştır. Hemşirenin eğitim ve rehberlik fonksiyonları için iyi bir okul eğitimi almış olması ve uygulama alanında da sürekli eğitim ve gelişimine devam etmesi gerekir. Hemşirenin bakım gücünü kullanabilmesi için sadece bilgiye ulaşması yetmez, psikolojik yönden de güçlenmesi gerekir. Hemşire bilgisini bakıma yansıttığı sürece güçlüdür. Kanser hastalarının giderek artması, kronik hastalıklardaki artış, kaliteli sağlık hizmeti için kurumlarındaki hemşirelerin sayısal ve niteliksel yönden yeterliliğini gerektirmektedir. Bugün sizlere hemşirelerin güçlendirilmesi ve hastanemizde faaliyet gösteren farklı rollerine yönelik bir program hazırladık” dedi.

Tıbbı Hizmetler Direktörü Prof. Dr. Yalçın İlker açılış konuşmasında tüm hemşirelerin hemşirelik haftasını kutlayarak, hemşirelerin sağlık ordusu içindeki yerinin çok önemli olduğunu, tüm hastane süreçlerinin işleyişinde önemli roller üstlendiklerini belirtmiş ve kaliteli bir sağlık hizmeti için yeterli sayıda ve donanımlı bir hemşire kadrosuna ihtiyaç olduğunu vurgulamış ve katkıları için de Anadolu Sağlık Merkezi hemşirelerine teşekkür etmiştir.

Anadolu Sağlık Merkezi Genel Direktöru Türkan Özilhan Tacir’in ise hemşirelik hizmetlerinin önemine değindiği mesajı katılımcılarla paylaşıldı. Türkan Özilhan Tacir, “Hasta Bakımı ve Hemşirelik Hizmetleri, verdiğimiz sağlık hizmetinin çok önemli bir paydaşı. Özellikle değişim yaratmada ve süreklilik sağlamada hemşireliğin gücü yadsınamaz. JCI denetçilerinin de ifade ettiği gibi Hemşirelik hizmetlerimizle de gurur duymalıyız...” ifadelerinin yer aldığı mesajı ile hemşireliğe güç kattı. 

Prof. Dr. Ayşe Okanlı “Gücümüzün Farkında mıyız?” konulu sunumunda hemşirelerin gücünden bahsetti. Sahip olduğumuz gücün içimizde olduğunu, bunu ortaya çıkarmak için çaba göstermemiz ve kendimize güvenmemiz gerektiğini vurgulayarak; hemşirenin güçlü olması için bilgi, umut, disiplin, beceri, cesaret, azim, zorluklar karşısında pes etmemek, doğru savunabilmek gibi kavramları açarak, hemşireliğin gücünü kullanması ile bir farkındalık yarattı; ayrıca katılımcılarla interaktif ortamda paylaşım gerçekleştirdi.

Bilimsel toplantıda Anadolu Sağlık Merkezi’nin çeşitli alanlarından uzman klinisyenler, farklı alanlardaki hemşirelik uygulamalarını katılımcılarla paylaştı.

Uzman Hemşire Çiğdem Patan “Bilinçli Gebelik Ve Güvenli  Annelik İçin Gebe Okulu” konulu sunumuyla bilinçli gebeliğin faydalarından bahsederken, Anadolu Sağlık Merkezi’nde bulununan “Gebe Okulu”nda ebeveynlerin aldıkları eğitim, gebelik sürecini ve Gebe Okulu verilerini paylaştı.

Uzman Hemşire Havva Gül Ergül, “Anadolu Sağlık Merkezi’nde Konsültasyon Liyezon Hemşireliği”ni anlatırken, Uzman Hemşire Esra Bayrak “Onkolojide kanıt temelli uygulamalar” ile ilgili bilgi verdi.

Yazar Egemen Demircioğlu ise “Ressam ve Arkeolog Osman Hamdi Bey” konulu sunumuylu bilimsel etkinliğe ayrı bir renk kattı. Gebze ve İstanbul çevresi ile ilgili bu tarihi sunumuyla sanatın, yaşamın her alanında ne kadar önemli olduğunu vurgulamış oldu.

Hemşirelik Haftası kapsamında Anadolu Sağlık Merkezi’nde açılan ve sanatçı Ferhat Deniz’in öğrencilerinin eserlerinden oluşan “Nepenthe Resim Atölyesi” adlı resim sergisi de büyük ilgi gördü. Sergiden elde edilen gelir ise Kardeş Eğitim Projesi’ne (KEP) bağışlandı.

Hemşirelerin yapmış olduğu araştırma ve başarılı çalışmaları için teşekkür belgeleri dağıtıldı ve pasta kesimi gerçekleştirildi. Hemşirelik Haftası kapsamında ayrıca üniversiteler buluşması da gerçekleştirildi. Haftanın son iki günü ise Doç. Dr. Selmin Şenol tarafından “Akedemik Okur-Yazarlık Kursu” gerçekleştirilerek, hemşirelerin bilimsel çalışmalarını yayınlama konusunda güçlenmelerine katkı sağlandı.

Titanic Business Kartal’da organize edilen Hemşirelik Balosu’nda ise hemşireler doyasıya eğlenerek yılın yorgunluğunu attılar.