Klinik basamaklandırma ile hemşireler kariyer basamaklarını çıkıyor!

Anadolu Sağlık Merkezi tarafından Türkiye’de ilk defa uygulanan “Klinik Basamaklandırma” çalışması, hemşirelerin kariyer hedefine ulaşmasını sağlıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi, hasta odaklı bakım anlayışına katkı sağlayacak ve hizmet kalitesini ileriye taşıyacak “Klinik Basamaklandırma” uygulamasıyla Türkiye’de bir ilke daha imza atıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Hasta Bakım ve Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Elif Akbal, “Türkiye’de ilk defa uygulanan Klinik Basamaklandırma çalışması ile hemşirelerimizin kariyer hedefine ulaşmasını sağlıyoruz” diyor. Klinik Basamaklandırma’nın hemşireleri yukarıya taşıyacak bir sistem olduğunu vurgulayan Akbal, bu sistemin hemşirelere hem mesleki hem de kişisel birçok gelişim sağladığının altını çiziyor.
 

Gelişim süreci seviyelerle belirleniyor

Klinik Basamaklandırma kapsamında hemşirelerin Seviye 1, Seviye 2 ve Seviye 3 olarak değerlendirildiğini söyleyen Akbal, “Temel hemşirelik becerilerine sahipve tek başına hastasına bakabilen hemşireler Seviye 1 olarak nitelendiriliyor. Seviye 2 ve Seviye 3’e atanmaları içinse belirli şartlar gerekiyor ve kurul olarak gelişim süreci için değerlendirmeler yapıyoruz. Seviye belirleme sürecini çok dikkatli yönetmeye özen gösteriyoruz. Ödüller ve atama törenlerinin motivasyon artırıcı olması da çok büyük önem taşıyor. Atama töreninde hemşirelerin seviyelerini belirten bir sertifika veriyoruz ve bir yıl sonra tekrar değerlendirme yapıyoruz. Her sene tekrar değerlendirilerek seviyelerin belirlenmesi ise gelişim sürecini canlı tutarak hemşirelerimizin motivasyonunun artmasına yardımcı oluyor” diyor.

Türkiye’de ilk defa Anadolu Sağlık Merkezi tarafından başlatılan Klinik Basamaklandırma sisteminin hemşirelerin kariyerine değer katmak için hayata geçirildiğini söyleyen Akbal, her sene yeniden atama yapılmasının da hemşirelerin başarılarının sürekli olmasını sağladığına dikkat çekiyor.

http://www.hemsireliktekariyer.com/