Açıklama

Pembe Top Sahada

Pembe Top 10. yılında Cansu Dere’nin elinden havalandı

Türkiye’de meme kanserinde erken tanı farkındalığının sembolü haline gelen Pembe Top, 10’uncu kez sahaya indi. Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü iş birliğiyle gerçekleştirilen Pembe Top Sahada projesinin bu yılki gönüllü destekçisi başarılı oyuncu Cansu Dere oldu. Pembe Top, 12 Ekim 2023’te hayat kurtaran erken tanı mesajını bir kez daha hatırlatmak için, Anadolu Efes SK – Real Madrid karşılaşmasında yeniden sahaya indi. Anadolu Efes’li sporcular sahaya projeye özel hazırlanan forma ile çıktı ve Pembe Top Cansu Dere’nin elinden havalandı.

Tüm dünyada her yıl 2 milyonu aşkın kadına meme kanseri tanısı konuyor. Her 8 kadından birini etkileyen meme kanserinde erken tanı tedavi başarısında kritik bir öneme sahip. Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü tarafından hayata geçirilen Pembe Top Sahada projesi kadınların erken tanı farkındalığı kazanabilmesine destek olmak için 10’uncu kez gerçekleştirildi.

Her yıl, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak anılan Ekim ayında tekrarlanan projede Pembe Top, Anadolu Efes Spor Kulübü’nün Real Madrid ile oynayacağı EuroLeague maçında 10’uncu kez sahaya indi. Projenin bu yılki gönüllü destekçisi başarılı oyuncu Cansu Dere, 12 Ekim 2023 tarihinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmayı Pembe Top ile yapacağı hava atışıyla başlattı.

Cansu Dere kadınları sağlıklarının takipçisi olmaya davet etti

Projenin gönüllü destekçisi Cansu Dere, projeye destek vermekten mutluluk duyduğunu belirterek, “Öğrendiğime göre tüm kanser türleri içinde yüzde 25 oranla meme kanseri, Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser. 8 kadından birini etkileyen böylesi yaygın bir kanser türünde erken tanının hayat kurtardığını hatırlatmak, kadınları sağlıklarının takipçisi olmaya davet etmek için Pembe Top ile sahada olacağım” dedi. Cansu Dere, “Geçtiğimiz yıllarda sağlığımızın her şeyden kıymetli olduğunu yeniden hatırladık. En kıymetli varlığımızı korumak için yapabileceğimiz birçok şey var. Kadınlar için özellikle 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi çektirmek ve doktor kontrolüne gitmek bunların başında geliyor. Proje ile hem kendimize hem de sevdiklerimize bunu hatırlatmak daha da önemlisi bu basit ama hayat kurtaran adımı atmanın önemine vurgu yapabilmek benim için çok değerli” diye konuştu.

Pembe Top, Pınar Deniz’in elinden havalandı

Meme kanserinde erken tanı farkındalığının sembolü haline gelen Pembe Top, dokuzuncu kez sahaya indi. Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü’nün meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekmek için hayata geçirdiği “Pembe Top Sahada” projesinin bu yılki gönüllü destekçisi Pınar Deniz, 21 Ekim’deki Anadolu Efes – ALBA Berlin karşılaşmasını Pembe Top ile yaptığı hava atışıyla başlattı.

Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon 300 bin kadına meme kanseri tanısı konuyor ve meme kanseri her 8 kadından birini etkiliyor. Meme kanseri, Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak biliniyor.

Pembe Top, tüm dünyada “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak anılan Ekim ayında dokuzuncu kez sahadaydı. Projenin bu yılki gönüllü destekçisi başarılı oyuncu Pınar Deniz, 21 Ekim tarihinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmayı Pembe Top ile yaptığı hava atışıyla başlatarak meme kanserinde erken tanı farkındalığını yükseltti.

Hava atışını tüm kadınlar adına yaptım

Meme kanserinde erken tanı farkındalığının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Pınar Deniz, “Her 8 kadından birini etkileyen meme kanserinde erken tanının hayat kurtardığı gerçeğini tüm kadınlara hatırlatabilmek ve en önemlisi bu farkındalığı yükseltebilmek için Pembe Top hava atışını gerçekleştirdim. Tribünlerden, ekranları başından beni duyan tüm kadınları bu farkındalık çağrısına katılmaya davet ediyorum” dedi.

Pınar Deniz, özellikle 40 yaşından sonra yılda bir kez doktor kontrolünün önemini hatırlattı.

Hava atışı Demet Özdemir’den

Meme kanserinde erken tanıfarkındalığının sembolü haline gelen Pembe Top, 8’inci yılındabaşarılı oyuncu Demet Özdemir’in elinden havalandı. Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü işbirliğiyle hayata geçirilen Pembe Top Sahada projesinin bu yılki gönüllü destekçisi olan başarılı oyuncu Demet Özdemir, meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekti

Her 8 kadından birini etkileyen meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor. Anadolu SağlıkMerkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü işbirliğiylegerçekleştirilen Pembe Top Sahada projesi erken tanının önemini vurgulamaya devam ediyor.

Meme kanserinde erken tanının sembolü haline gelen Pembe Top, 21 Ekim 2021 Perşembeakşamı Anadolu Efes Spor Kulübü ile UNICS Kazan arasında oynanan Turkish Airlines EuroLeague maçında 8’inci kez sahaya çıktı.Karşılaşma, projenin gönüllü destekçisi Demet Özdemir’in Pembe Top ile yaptığı hava atışı ile başladı.

Demet Özdemir: “Basketbol sahasına böyle anlamlı bir projeyle dönmek beni gururlandırıyor”

Projeye gönüllü olarak destek veren başarılı oyuncu Demet Özdemir, “Böylesine önemli bir konuda farkındalıkyaratılmasına destek olabildiğim için çok mutluyum, umarım daha fazla kadının sağlıkları için bir adım atmasına katkı sağlayabilirim. Daha önce defalarca çıktığımAnadolu Efes sahasına Pembe Top Sahada projesi ile dönmek beni gururlandırıyor” dedi.

Meme kanserinde erken tanının önemini Pembe Top Sahada projesi ile daha iyi anladığınısöyleyen Özdemir, “Bazen, ‘Benim başıma gelmez’ dediğimiz bazen de sadece sonuçtan endişeettiğimiz için kontrollerimizi aksattığımızı biliyorum ve anlıyorum. Bu tarz düşüncelerlekontrollerden kaçmamalıyız. Kendimize ve sevdiklerimize bunu hatırlatmamız çok önemli ancak bu şekilde meme kanserinden daha fazla kadının korunmasını sağlayabiliriz” diye konuştu. Demet Özdemir, tüm kadınlarısağlıkları için harekete geçmeye davet etti.

 

Meme kanserinde erken tanı farkındalığının sembolü olan Pembe Top, 7. kez sahaya çıktı

Pembe Top Neslihan Atagül Doğulu’da

Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü iş birliğiyle meme kanserinde erken tanı bilinci oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen Pembe Top Sahada projesi yedinci yılında çok özel bir buluşma ile gerçekleşti. Salgın önlemleri nedeniyle bu yıl maç anında gerçekleştirilemeyen hava atışı için projenin gönüllü destekçisi Neslihan Atagül Doğulu, eski Anadolu Efes Spor Kulübü oyuncusu olan ve ülkemizi NBA’de temsil eden Cedi Osman ve Anadolu Efes Spor Kulübü Kaptanı Doğuş Balbay ile bir araya geldi. Sembolik hava atışı ile Neslihan Atagül Doğulu’nun ellerinden havalanan Pembe Top, farkındalık için bir kez daha yükseldi.

Pembe Top Sahada projesi, tüm dünyada “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak anılan ekim ayında, Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü iş birliğiyle bu yıl da hayata geçirildi. Her 8 kadından birini etkileyen meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen Pembe Top Sahada projesi yedinci kez gerçekleştirildi. Meme kanserinde erken tanının sembolü haline gelen Pembe Top, meme kanseriyle mücadele konusunda bilinç yaratmak için bu yıl gönüllü destekçi Neslihan Atagül Doğulu’nun elinden yükseldi.

Yedinci yılında projeden bir ilk

Bu yıl salgın önlemleri kapsamında maç anında gerçekleştirilemeyen hava atışında bir ilke imza atıldı ve Pembe Top ile sembolik bir hava atışı gerçekleştirildi. Hava atışı; projenin bu yılki gönüllü destekçisi Neslihan Atagül Doğulu, ülkemizi NBA’de temsil eden Cedi Osman ve Anadolu Efes Spor Kulübü Kaptanı Doğuş Balbay’ı buluşturdu. Neslihan Atagül Doğulu; Cedi Osman ve Doğuş Balbay’ın arasında yerini alarak hava atışını gerçekleştirdi. Sağlığın önemini çok daha iyi anladığımız bu yılda koşullar ne olursa olsun yeniden yükselen Pembe Top, bir kez daha kadınları meme kanserinde erken tanı farkındalığına davet etti.

Neslihan Atagül Doğulu’dan anlamlı mesaj

Bu yıl özel koşullarda gerçekleşen proje ile ilgili konuşan Neslihan Atagül Doğulu, “Meme kanseri gerçeği tüm ciddiyetiyle hayatımızda olmaya devam ederken bu hastalığa karşı kadınlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için yine yeniden yüksek sesle ‘erken tanı hayat kurtarır’ diyoruz” dedi. Projede yer almaktan mutluluğunu dile getiren Neslihan Atagül Doğulu, “Bu yıl benim ellerimden yükselen Pembe Top aracılığıyla kadınları sağlıklarının takipçisi olmaya ve bu doğrultuda harekete geçmeye davet ediyorum. Yılda bir kez yapacağımız doktor ziyareti sağlığımız için büyük fark yaratır. Unutmayalım, meme kanserinde ne kadar bilinçli olunursa erken tanı o kadar mümkün olur ve tedavide başarı şansı da o kadar yükselir” dedi. Neslihan Atagül Doğulu, tüm kadınları farkındalık mesajını yaymak için desteğe çağırdı.

Instagram'da #pembetopsahada

Meme kanserinde erken tanı farkındalığı için Pembe Top 6. kez sahaya çıktı

Pembe Top Bensu Soral’da

Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü iş birliğiyle meme kanserinde erken tanı bilinci oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen Pembe Top Sahada projesinin bu yılki gönüllü destekçisi Bensu Soral oldu. Pembe Top, 4 Ekim’de Anadolu Efes Spor Kulübü ve FC Barcelona arasında oynanan karşılaşmada Bensu Soral’ın elinden havalandı.

Her 8 kadından birini etkileyen meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekmek amacıyla hayata geçirilen Pembe Top Sahada projesi altıncı kez gerçekleştirildi. Tüm dünyada “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak anılan Ekim ayında Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü iş birliğinde meme kanseriyle mücadele konusunda halkımızı bilinçlendirmek için başlatılan proje ile meme kanserinde erken tanının sembolü haline gelen Pembe Top bu yıl Bensu Soral'ın elinden yükseldi.

Bensu Soral kadınları erken tanı için adım atmaya davet etti

Projeye gönüllü olarak destek veren Bensu Soral, Pembe Top Sahada projesi ile erken tanının önemini bir kez daha hatırlatabileceği için çok mutlu olduğunu söyleyerek, “En yaygın kadın kanseri olan meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor ve bunu sağlayabilmek için yılda bir kez doktor kontrolüne gitmek yeterli oluyor. Bazen hayatımız ve sağlığımız için çok basit ama hayati olan adımları atlıyoruz. Kadınların sağlıkları için adım atmalarına destek olmak ve bu farkındalık mücadelesinde yer almak benim için çok değerli” dedi. Soral, “Umarım Türkiye’deki tüm kadınlar çağrımızı duyar ve bu andan itibaren yılda bir kez doktor kontrolü yaptırmayı bir sağlık rutini haline getirirler” dedi.

Instagram'da #pembetopsahada

Meme kanseri farkındalığı için Pembe Top 5’inci kez sahaya çıkıyor, farkındalık Özge Özpirinçci ile yükseliyor.

Pembe Top Özge Özpirinçci’ye emanet

Meme kanserinde erken tanı farkındalığının sembolü haline gelen Pembe Top, beşinci yılında Özge Özpirinçci’nin elinden havalandı. Anadolu Sağlık Merkezi’nin Anadolu Efes Spor Kulübü iş birliğiyle hayata geçirdiği Pembe Top Sahada projesinin bu yılki gönüllü destekçisi olan başarılı oyuncu Özge Özprinçci, 17 Ekim’de Anadolu Efes- Zalgiris Kaunas arasında oynanan karşılaşmanın hava atışını Pembe Top ile yaptı. Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanan karşılaşma saat 20.00’da başladı.

Özpirinçci erken tanı farkındalığı için destek istedi

Pembe Top Sahada projesine verdiği destek ile ilgili konuşan Özge Özprinçci, “Bu kadar sık görülen bir kanser türünün erken tanı ile tedavi edilebilmesi ve hayatların kurtulabileceği gerçeği bu desteği benim için daha da anlamlı kılıyor. Her sekiz kadından birinde görülen bu kanser türünün korkutucu sonuçlarının önüne yılda bir kez doktora giderek geçmek mümkün olabilir” dedi. Kadınlara erken tanı çağrısında bulunan Özge Özprinçci, “Bazılarımız korktuğumuz, bazılarımız da ‘bana olmaz’ ya da canım acıyacak diye düşündüğümüz için doktora gitmiyoruz. Bugün birçok noktada hiçbir acısı olmayan bu kontrollerin ücretsiz yapıldığını ve en önemlisi erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayalım. Sevdiklerimizle sağlıklı bir hayat geçirmek için atmamız gereken küçük adımların bizi çok büyük sorunlardan koruyacağını aklımızdan çıkarmamalıyız” diye konuştu. Tüm dünyada milyonlarca Türkiye’de binlerce kadını tehdit eden meme kanserinde erken tanı farkındalığın yaygınlaşmasına katkı sağlayabildiği için çok mutlu olduğunu belirten Özpirinçci, “Kadınların ve sevdiklerinin sağlığına değer veren erkeklerin destekleriyle farkındalık yolculuğunda büyük bir fark yaratacağımıza inanıyorum” dedi.

Instagram'da #pembetopsahada

Pembe Top bu yıl Elçin Sangu’nun elinden havalandı

Hava atışı Elçin Sangu’dan

Meme kanserinde erken tanı farkındalığının sembolü haline gelen Pembe Top, 12 Ekim’deki Anadolu Efes – Real Madrid Euroleague karşılaşmasında dördüncü kez sahaya çıktı. Anadolu Sağlık Merkezi’nin Anadolu Efes Spor Kulübü iş birliğiyle 2014 yılında hayata geçirdiği ve her yıl farklı bir ünlü ismin desteklediği Pembe Top Sahada projesinin bu yılki gönüllü destekçisi ise başarılı oyuncu Elçin Sangu oldu. Anadolu Efes ve Real Madrid arasında oynanan karşılaşma Pembe Top ile gerçekleştirilen hava atışı ile başladı. Pembe Top bu yıl Elçin Sangu’nun elinden havalandı.

Her yıl 1 milyon 400 bin kadın meme kanseri tanısı alıyor. ABD’de her 8, Avrupa’da ise her 10 kadından birinde görülen meme kanseri, kanserden ölümlerin yüzde 14’ünden sorumlu tutuluyor. Erken tanı ise tedavi başarısında hayati önem taşıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nin Anadolu Efes Spor Kulübü iş birliğiyle gerçekleştirdiği Pembe Top Sahada projesi meme kanseriyle mücadele konusunda kadınları bilinçlendirmeye devam ediyor. Tüm dünyada “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak anılan Ekim ayında düzenlenen projenin dördüncü yılında Anadolu Efes Spor Kulübü’nün Real Madrid ile oynadığı Euroleague maçı, başarılı oyuncu Elçin Sangu’nun pembe top ile gerçekleştirdiği hava atışıyla başladı. Karşılaşma ise 12 Ekim tarihinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda saat 20.00’de gerçekleşti.

Elçin Sangu: Meme kanserinden korkmayın

Meme kanserinde erken tanı farkındalığı için projeye gönüllü olarak destek veren başarılı oyuncu Elçin Sangu, “Erken tanının hayat kurtardığı gerçeğini unutmamak ve bu bilinçle düzenli kontrolleri yaptırmak çok önemli. Kadın sağlığını tehdit eden meme kanseriyle mücadeleye katkı sağlayabildiğim için çok mutluyum. Umarım çok daha fazla kadına bu farkındalığın ulaştırılmasını sağlayabilirim” dedi. Meme kanserinden korkulmaması gerektiğini ve erken tanının hayat kurtardığını vurgulamak amacıyla projeye gönüllü olarak destek veren başarılı oyuncu Elçin Sangu “Meme kanserinden korunmak için düzenli meme muayenelerinin yapılması son derece önemli. Meme kanseri erken tanıyla tedavi edilebilen bir hastalık. Her kadın belirli bir yaş sonrasında kontrollerine çok önem vermeli” dedi.

Instagram'da #pembetopsahada

Meme kanserinde farkındalığı arttırmak için üçüncü kez “Pembe Top Sahada”

Hava atışı Sinem Kobal’dan

Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü’nün meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için gerçekleştirdiği “Pembe Top Sahada” projesinin bu yıl üçüncüsü gerçekleştirildi.

Anadolu Efes ve CSKA Moskova arasında oynanan karşılaşmada hava atışı pembe top ile başladı. 25 Ekim 2016 Salı günü oynanan karşılaşmanın hava atışını projeye gönüllü olarak destek veren başarılı oyuncu Sinem Kobal tarafından yapıldı.

Her yıl 1 milyon 400 bin kadına teşhisi konan meme kanseri 8 kadından birinde görülüyor ve binlerce kadın bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. Meme kanserinde erken teşhis ise hayat kurtarıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nin Anadolu Efes Spor Kulübü işbirliğiyle gerçekleştirdiği Pembe Top Sahada projesi meme kanseriyle mücadeleye devam ediyor.

Tüm dünyada “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kutlanan Ekim ayında düzenlenen projenin üçüncü yılında Anadolu Efes Spor Kulübü’nün CSKA Moskova ile oynadığı Euroleague maçı başarılı oyuncu Sinem Kobal’ın pembe topla yapacağı hava atışıyla başladı. Karşılaşma 25 Ekim tarihinde Abdi İpekçi Arena’da saat 21.00’da gerçekleşti.

Sinem Kobal: Projede yer aldığım için mutluyum

Meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekmek için projeye gönüllü olarak destek veren Sinem Kobal “Pembe Top” ile objektiflerin karşısına geçti. Korel, projenin bir diğer destekçisi, ünlü fotoğrafçı Tamer Yılmaz’a poz verdi. Kobal “Meme kanserinde erken teşhisin önemine değinmek ve kadınlarda farkındalık yaratılmasında benim de bir desteğimin olması çok mutluluk verici. Kadınlar kadar erkeklerin de sesimizi duymasını ve meme kanseriyle mücadeleye destek vermelerini ayrıca önemsiyorum” dedi.

Projenin üçüncü yılında da maç Pembe Top ile başlayacak

Türkiye’de ilk kez bir basketbol maçının hava atışının pembe topla yapıldığı projenin ilk yılında Beren Saat, ikinci yılında ise Bergüzar Korel gönüllü destekleriyle hava atışını gerçekleştirmişti

Sarar’dan projeye destek

Türkiye’de hazır giyim perakendesinin önemli oyuncularından Sarar, Pembe Top Sahada projesine destek vererek Ekim ayınca tüm mağazalarından meme kanseri bilinçlendirmesi yapacak. Tüm mağaza çalışanlarının Ekim ayı boyunca pembe fular, pembe kravat ve yaka pini takmasını sağlayan Sarar, aynı zamanda soyunma kabinlerindeki aynalara yerleştirdiği hatırlatıcı stickerlarla meme kanserine dikkat çekecek. Ekim ayı boyunca Sarar mağazalarından alışveriş yapanlar meme kanseriyle ilgili bilgilendirici broşürlere de ulaşabilecek.

Instagram'da #pembetopsahada

Bergüzar Korel “Pembe Top” ile hava atışını yaptı

Anadolu Sağlık Merkezi ve Anadolu Efes Spor Kulübü’nün meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için gerçekleştirdiği “Pembe Top Sahada” projesinin ikincisi gerçekleştirildi. Proje kapsamında Anadolu Efes ve EA7 Emporio Armani arasında oynanan karşılaşma pembe top ile yapılan hava atışı ile başladı. 22 Ekim tarihinde oynanan karşılaşmanın hava atışı ise projeye gönüllü olarak destek veren başarılı oyuncu Bergüzar Korel tarafından yapıldı.

Her yıl 1 milyon 400 bin kadına teşhisi konan meme kanseri 8 kadından birinde görülüyor ve binlerce kadın bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor. Meme kanserinde erken teşhis ise hayat kurtarıyor. Anadolu Sağlık Merkezi, 2014 yılında Anadolu Efes Spor Kulübü işbirliği ile başlattığı “Pembe Top Sahada” isimli bilinçlendirme projesiyle kadın sağlığını tehdit eden meme kanseriyle mücadeleye bu yıl da devam ediyor.

Tüm dünyada “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kutlanan Ekim ayında düzenlenen proje kapsamında Anadolu Efes Spor Kulübü’nün 22 Ekim 2015 tarihinde EA7 Emporio Armani ile oynadığı sezonun ilk Euroleague maçı başarılı oyuncu Bergüzar Korel’in pembe topla yaptığı hava atışıyla başladı.

Meme kanserinde erken tanının önemine dikkat çekmek için projeye gönüllü olarak destek veren Bergüzar Korel, “Meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığı bir gerçek. Bir kadın olarak sesimi duyurabildiğim tüm kadınların meme kanseri konusunda farkındalık kazanmasına destek olmayı umuyorum. Bu projenin bir parçası olmaktan çok mutluyum” dedi.

BEREN SAAT “MEME KANSERİ” İÇİN “PEMBE TOP” İLE BASKETBOL MAÇINA ÇIKTI

Dünyada her yıl 1 milyon 400 bin kadına meme kanseri tanısı konuyor, erken teşhis ise hayat kurtarıyor. Meme kanserine karşı farkındalığı artırmak amacıyla önemli projelere imza atan Anadolu Sağlık Merkezi bu kez basketbol sahasına “Pembe Top” indirdi. Anadolu Sağlık Merkezi ile işbirliği yapan Anadolu Efes Spor Kulübü, Unics Kazan ile oynadığı sezonun ilk Euroleague maçı ünlü oyuncu Beren Saat’in pembe top ile gerçekleştirdiği hava atışı ile başladı.

Her yıl “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” olan Ekim ayı boyunca bir çok etkinliği hayata geçiren Anadolu Sağlık Merkezi bu yıl da “Pembe Top Sahada” projesi ile bir ilki gerçekleştirdi.Türkiye’de de yaygın görülen meme kanserine dikkat çekmek adına Pembe Top ile sahaya çıkarak destek olan Beren Saat böyle önemli bir projede yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Saat, hastalıkta erken tanının önemini belirterek “Meme kanseri erken teşhis ile tedavi edilen bir hastalık, en önemlisi düzenli meme kontrollerinin yapılması, kendimizi muayene edelim, kontrollerimizi ihmal etmeyelim” mesajı verdi.

Pembe Top Sahada etkinliğine imza atan Anadolu Sağlık Merkezi’nin CEO’su Türkan Özilhan Tacir de maça pembe tshirtle katıldı. Dünyada yılda 1 milyon 400 bin kadına meme kanseri tanısı konduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi CEO’su Türkan Özilhan Tacir, Türkiye’de tanı konan kadınların sayısının ise 10 bini bulduğunu söyledi. Türkan Özilhan Tacir, meme kanserinde erken tanının hayat kurtardığını vurgulayarak özellikle 40 yaş üstü kadınları yıllık meme kontrollerini yaptırmaları konusunda da uyardı.

Kendi kendine muayene ile bir adım önde olun

Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı ise normal koşullarda tüm kadınların her ay kendi kendine meme muayenesi yapması gerektiğini vurguladı. Meme muayenesi için en uygun zamanın adetin başlangıcından sonraki 6-8 günler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çakmakçı, bu muayeneler sırasında önce bir aynanın önünde durarak meme başından akıntı, çekinti, memede çukurlaşma, buruşma ya da kabuklaşma gibi normal dışı bir durum olup olmadığına bakılması gerektiğini söyledi.

Meme kanseri Türkiye’de her yıl 4 bin 300 kadının hayatını kaybetmesine neden olurken, bu rakamın trafik kazaları nedeniyle oluşan yıllık can kaybıyla aynı olması hastalığın ciddiyetini ortaya koyuyor.
Meme kanserinde erken tanının önemi büyük, yaş gruplarına göre tercih edilecek tarama yöntemleri ise şöyle:

  • Kendi kendine meme muayenesi (20 yaşından sonra düzenli olarak her ay)
  • Hekim muayenesi (20-40 yaş arasında 3 yılda bir, 40 yaşın üstünde her yıl)
  • Mammografi (40 yaşında bir defa, 45 yaşından sonra her yıl)