Hamilelikte (Gebelikte) Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Birçok kadın gebelik döneminde cinsel birleşmenin erken doğuma ya da düşüklere neden olabileceğini, fetüse zarar vereceği, doğumu başlatabileceği ya da amniyon kesesinin yırtılabileceği korkularını taşır. Bu korkular anne baba adayları için cinsel hayatın düşünülmesine yol açar. Ancak sağlıklı bir hamilelik sürecinde cinsel ilişki de sağlıklı kabul edilir. Hamileliğin normal seyrettiği süre boyunca istenilen sıklıkla cinsel ilişkiye girmekte herhangi bir sakınca yoktur.

Hamilelikte (Gebelikte) Cinsellik Güvenli midir?

Hamilelik döneminde cinsel yaşam için eksik ve yanlış bilgiler çok sık duyulabilir. “Hamilelikte cinsellik bebeğe zarar verir ya da düşüğe sebep olur.” düşüncesi yanlıştır. Anne baba adayları için hamilelik dönemi hayatlarında bir kriz dönemi ve çift olmaktan aile olmaya geçiş sürecidir. Bu dönemde sağlıklı bir cinsel ilişki duygusal bağları güçlendirebilir ve hamilelik sürecini daha olumlu bir deneyim haline getirebilir. Düşük riski bulunmayan, normal ve sağlıklı bir hamilelik geçiren anne adaylarının hamileliğin son gününe kadar cinsel ilişkiye girmelerinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Ancak her hamilelik birbirinden farklıdır. Bu nedenle anne sağlığı, bebek sağlığı, doktor tavsiyeleri ve rahatsızlık düzeyleri dikkate alınmalıdır. Doktorun öneri ve tavsiyelerine uyulmalı, herhangi bir endişe durumunda doktora başvurulmalıdır. 

Hamilelikte (Gebelikte) Cinsellik Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik süresi boyunca anne adayında düşük tehlikesi, herhangi bir kanama,  herhangi bir enfeksiyon,daha önceden düşük öyküsü ve erken doğumu tetikleyecek herhangi bir durum bulunmuyorsa hamilelik süresi boyunca cinsel yaşam devam etmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.  

Pek çok anne baba adayı cinsel birleşme esnasında penisin bebeğe temas etmesinden, cinsel birleşmenin erken doğuma ya da düşüğe neden olabileceğinden, doğumu başlatabileceği ya da amniyon kesesinin yırtılabileceği korkusunu yaşadıklarından çiftler hamilelik süresi boyunca cinsel birleşmeden çekinmektedirler. Anatomik olarak incelendiğinde bu durum daha iyi anlaşılabilir. Fetüs yani bebek rahim içerisinde amniyon sıvısı denilen bir sıvı ile çevrili ve serviks adı verilen kapalı bir kas dokusu içerisinde yer almaktadır. Serviks rahim ağzını kapatır ve vajinanın içerisine doğru bir duvar oluşturur. Cinsel ilişki sırasında vajina ve serviks arasındaki bu duvar nedeniyle penis vajinanın içerisinde giremez ve bu nedenle de fetüse yani bebeğe doğrudan temas söz konusu değildir. Ayrıca gebelikte cinselliğin enfeksiyona sebep olabileceği inancı da yanlıştır. Çünkü servikal kanal bir mukus plakla örtülüdür ve bu durum bakterilerin uterusa girmesine izin vermez ve fetüs bakterilerden uzak bir şekilde yaşar. Travmalara ve basınçlara karşı amniyon kesesi dayanıklıdır. Rahim, uterus kasları ve rahim ağzı da elastik ve dayanıklı bir yapıya sahiptir bu sebeple de ilişki sırasında ağırlıktan etkilenmez . Hamilelik sırasında bu yapılar, vücudun doğal koruma mekanizmaları tarafından bebek için korunur. Doktor farklı şekilde önerilerde bulunmadığı sürece ve hamilelik süreci sağlıklı bir şekilde ilerlediği sürece cinsel ilişki bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye yol açmaz ve zarar vermez. Ancak her hamilelik sürecinin de kişiye özel ve farklı olduğu unutulmamalıdır. Hamilelikte anne ya da bebek yüksek bir risk taşıyorsa veya belirli bir tıbbi sorun varsa mutlaka doktorun önerilerine uyulmalıdır.  

Hamilelikte (Gebelikte) Hangi Pozisyonlarda Cinsel İlişkiye Girilmelidir?

Hamilelik döneminde görülen bulantı ve kusmalar, halsizlik ve yorgunluk hissi gibi ortaya çıkan durumlar gebede cinselliği ve libidoyu etkileyen unsurlardandır. Çoğu hamile kadın gebelikte bu sebeplerden dolayı cinsel işlevlerinin buna bağlı olarak azaldığını düşünmektedirler. Bu sebeplere ek olarak hamilelik ile birlikte kadın bedeninde yaşanan doğal değişiklikler hamile  kadınlar tarafından bir olumsuzluk olarak düşünülmekte ve cinsel işlevlerde azalmaya sebep olmaktadır. Hamilelik süreci boyunca büyümeye devam eden karın da uygun ilişki pozisyonunun seçilememesine neden olabilmektedir. Bu faktörün ortadan kaldırılmasındaki en önemli yöntem ise cinsel ilişki sırasında gebenin en rahat ettiği  pozisyonların tespit edilmesi ve ilişkiye farklı pozisyonları da ekleyerek devam etmek, gebelikten kaynaklanan problemleri ortadan kaldırabilecektir. Yan yana, kadın üstte, kadının dizleri ve elleri üzerinde durduğu pozisyonlar gebelik süresince rahatlıkla ilişki kurulabilecek pozisyonlardır.Hamilelik yastıkları veya yastık destekleri, pozisyonları daha rahat hale getirmek için kullanılabilir. Bu yastıklar, anne adayının vücudunu destekleyerek ağrıları azaltabilir. Vajinal ilişki dışında gebelikte cinsel aktivite olarak; masaj uygulaması, oral seks, mastürbasyon, fantazi ve seks oyuncakları kullanımı çiftlerin cinsel yaşamları üzerinde olumlu etkilerde bulunabilir. 

Hamilelikte (Gebelikte) Cinsellikten Hangi Durumlarda Kaçınılmalıdır?

Hamilelik süresi boyunca cinsel ilişki, cinsel ilişki pozisyonları, cinselliğin son aylarda güvenli olup olmadığı gibi birçok konu oldukça tartışmalıdır. Ancak tüm bu konuların dışında çok daha önemli olan bir detay bulunmaktadır. Hamilelikte cinsel ilişkiden kaçınılması gereken bazı özel durumlar bulunmaktadır. Bu durumların doktorlar tarafından anne baba adaylarına iletilmesi gerekmektedir. Bu özel durumlar: 

  • Yüksek riskli hamilelik gruplarında özellikle yüksek tansiyon, diyabet, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) veya erken doğum riski gibi durumlarda, 
  • Anne adayının şimdiki gebeliğinde abortus (düşük) riski ya da geçmiş abortuslar, 
  • Rahim ağzında açılma, 
  • Rahim ağzı yetmezliği, 
  • Rahim kasılmaları, 
  • Erken doğum riskleri, 
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, 
  • Beklenmeyen veya sebebi açıklanamayan vajinal kanamalar, 
  • Çoğul gebeliklerde, 
  • Plasentanın düşük yerleşimi (plasenta previa) veya plasentanın ayrılması, 

 

Yukarıda verilen tüm bu durumlar hamilelikte cinsel ilişki açısından dikkat edilmesi gereken önemli konulardandır. Ama unutulmamalıdır ki her hamilelik özel ve biriciktir. Her annenin sağlık durumu kendine özeldir. Bu nedenle hamilelik süresi boyunca düzenli doktor kontrolleri yapmak ve doktorunuzun önerilerine uymak oldukça önemlidir. Doktorunuzun tavsiyelerine ve hamilelik durumunuza özel gereksinimlere dikkat etmek, anne ve bebek sağlığı için en iyi yaklaşımı sağlayacaktır.   

Hamilelikte (Gebelikte) Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm bu verilen bilgilerin yanı sıra anne ve baba adaylarının günlük cinsel hayatlarında dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Cinsel ilişki esnasında hamilenin ağrı hissetmesi normal bir durum değildir. Orgazm sırasında rahimde kasılmalar olur ancak bu kasılmalar ağrılı değildir. Özellikle cinsel ilişki sırasında veya sonrasında düzenli kasılma, ağrı, kanama görülmesi durumunda bu durum mutlaka en kısa sürede doktora iletilmelidir. Hamilelik boyunca özel durumlar haricinde cinsel ilişki sayısında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak her ihtimale karşı cinsel birleşme esnasında rahmin ve karnın fazla zorlanmamasına dikkat edilmelidir. 

Hamilelikte cinsel birleşme sırasında vajinal kuruluk, yanma gibi şikayetlerin varlığında kimyasal kayganlaştırıcılar yerine su bazlı kayganlaştırıcı jeller rahatlıkla kullanılabilir.Ayrıca meme uçlarının uyarılmasına bağlı olarak oksitosin hormonu salgılanmaktadır. Bu nedenle meme uçlarındaki hassasiyete dikkat edilmelidir. Prezervatif kullanımı sırasında özellikle aşırı esanslı olmamasına ve kimyasal maddeler içermemesine dikkat edilmelidir.  

Tüm bu bilgilerin ışığında önemli olan cinsel birliktelik denildiğinde  eşlerin ne anladığının bilinmesi ve buna yönelik olarak da çiftleri doğru bilgilendirmektir. Gebelik süresince eşlerin doğru danışmanlık hizmeti almasıyla yanlış düşünceler ortadan kalkacak ve gebelik süreci çiftler için korkulan değil, mutlulukla ifade edebildikleri bir süreç olacaktır.   

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bölüm Doktorları

Tıbbi Birimi İncele
Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Prof. Dr. Mustafa Ulubay

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Meltem Emine Çam

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Nuri Ceydeli

Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Zeynep Yılmaz

Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Prof. Dr. Mustafa Ulubay

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Meltem Emine Çam

Gebze Ataşehir

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Nuri Ceydeli

Gebze

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Zeynep Yılmaz

Tümünü göster

Önerilen Sağlık Yazıları

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonlarını önlemenin 10 yolu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonlarını önlemenin 10 yolu

10 soruda Menopoz ve Menopoz Tedavisi

10 soruda Menopoz ve Menopoz Tedavisi

Adeti Ertelemek Ne Kadar Doğru?

Adeti Ertelemek Ne Kadar Doğru?

Mamografi nedir? Ne zaman çekilir?

Mamografi nedir? Ne zaman çekilir?

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliği Nasıl Geçer?

Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzensizliği Nasıl Geçer?

Adet Gecikmesi: Nedir, Belirtileri Nedir, Neden Olur?

Adet Gecikmesi: Nedir, Belirtileri Nedir, Neden Olur?

Adet Öncesi Sendrom (PMS) ve Tedavisi

Adet Öncesi Sendrom (PMS) ve Tedavisi

Adet Söktürücü: Nedir, Ne İşe Yarar?

Adet Söktürücü: Nedir, Ne İşe Yarar?

Akıntı Nedir? Neden Olur?

Akıntı Nedir? Neden Olur?

Beta HCG: Nedir, Değeri Kaç Olmalıdır?

Beta HCG: Nedir, Değeri Kaç Olmalıdır?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Nedir, Türleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önleme Yolları

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Nedir, Türleri, Belirtileri, Tedavisi ve Önleme Yolları

Doğum Kontrol Hapı: Nedir, Avantajları ve Dezavantajları, Kullanım Şekli, Yan Etkileri

Doğum Kontrol Hapı: Nedir, Avantajları ve Dezavantajları, Kullanım Şekli, Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı: Nedir, Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı: Nedir, Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

Genital Siğil ve Tedavisi

Genital Siğil ve Tedavisi

HPV Aşısı: Nedir, Kimlere, Ne Zaman Yapılabilir?

HPV Aşısı: Nedir, Kimlere, Ne Zaman Yapılabilir?

Spiral Nedir? Spiral Ne Zaman ve Nasıl Takılır?

Spiral Nedir? Spiral Ne Zaman ve Nasıl Takılır?

Vajinal Mantar: Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajinal Mantar: Nedir, Belirtileri Nelerdir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus Nedir? Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Yerleşme Kanaması: Nedir, Nasıl, Ne Zaman Olur?

Yerleşme Kanaması: Nedir, Nasıl, Ne Zaman Olur?

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalık Kisti Nedir?

Regl Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Regl Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Yumurtlama Dönemi: Nedir, Belirtileri, Hesaplama Yöntemi

Yumurtlama Dönemi: Nedir, Belirtileri, Hesaplama Yöntemi

Boş Gebelik Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Boş Gebelik Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Genital Bölge Temizliği

Genital Bölge Temizliği

Herpes Virüsü Nedir, Belirtileri, Bulaşıcılığı ve Tedavisi

Herpes Virüsü Nedir, Belirtileri, Bulaşıcılığı ve Tedavisi

Çikolata kisti neden olur? Belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti neden olur? Belirtileri nelerdir?

Doğumsal Anomaliler

Doğumsal Anomaliler

Prenses Doğum (Epidural Normal Doğum) Nedir?

Prenses Doğum (Epidural Normal Doğum) Nedir?

Servikal Serklaj Nedir?

Servikal Serklaj Nedir?

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir? Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz Nedir? Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Östrojen Nedir? Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Östrojen Nedir? Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

Rahim Kanseri Nedir? Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Kanseri Nedir? Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Jinelolojik Kanserlerde Erken Tanının Önemi

Jinelolojik Kanserlerde Erken Tanının Önemi

Tümünü göster