Kalp Hastalığı Cinsel Yaşamın Sonu Değil!

Anadolu Sağlık Merkezi Kalp Sağlığı Bölümü uzmanları, kalp hastalıklarının cinsel yaşam üzerine etkileri hakkında önemli bilgiler veriyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kalp Sağlığı Bölümü uzmanları, kalp hastalıklarının cinsel yaşam üzerine etkileri hakkında önemli bilgiler veriyor.

Bir kişinin kalp hastalığına yakalanmış olması tatmin edici bir cinsel yaşamın bittiği anlamına gelmemelidir. Cinsel aktivitelere yeniden başlandığında kalp krizi geçirilebileceği ya da hastanın aniden ölebileceğine dair bir inanış yaygınsa da bu risk azdır. Genellikle kalp hastalığı ya da kalp cerrahisi geçirmiş olan bir kişi kendini hazır hissettiği zaman cinsel yaşamına geri dönebilir durumdadır ve çekincesi varsa doktoruyla bunu paylaşmalıdır.

Kişinin cinsel performansının azalmış olabileceğine dair duyduğu endişe ve hastalığının getirdiği genel depresyon hali, cinsel ilgi ve kapasitesinin azalmasına yol açmış olabilir. Bu depresyon kalp hastalarında sık görülür ve çoğunlukla üç ay içinde düzelir. Bu durum eşlerin daha önce var olan cinsel yaşamlarıyla ilgili sorunlarının büyütülmesi sonucunu beraberinde getirebilmektedir.

Sorunun en etkili çözümlerinin başında hastanın doktoru tarafından cesaretlendirilmesi gelir. Örneğin, kalp krizi geçirmiş bir hastada bu konuda verilmesi gereken telkinlere daha hastanede yatmaktayken başlanır. Doktorlar hasta ve eşi için bu konunun öneminin bilincindedirler ve hastanın cinsel yaşama geri dönebilecek kapasitesi olup olmadığını saptamak amacıyla bazı testlere başvurabilirler. Ne var ki korku cinsel yaşamı aksatan tek neden değildir. Kalp hastalıklarına sıklıkla eşlik eden damar problemleri erkek hastalarda penisin sertleşmesini güçleştirebilmektedir. Kalp hastalıklarında sık rastlanan göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı yakınmaları genellikle tehlikeli sonuçlar yaratmasa da cinsel aktiviteyi kesintiye uğratabilir. 

Kalp hastaları cinsel hayatı için ilaç kullanabilir mi?

İlişki esnasında göğüs ağrısı olan hastalara ilişkiden 5-15 dakika önce dilaltı nitrat tablet ya da sprey önerilebilmektedir.  Tüm bunlar doktorla görüşülmelidir. Kalp hastalarına verilen bazı ilaçlar cinsel yaşamı etkileyebilir. Bu durumda doktor alternatif ilaçlar verebilir.

Kalp krizi sonrası cinsel ilişkiye tekrar başlanabilir mi?

Kalp krizi geçirmiş bir hastanın, krizin hemen sonrasında kalbinin durumu cinsel ilişkiye tahammül etmeye uygun değildir. Cinsel ilişki esnasında yaklaşık 2 kat merdiveni hızla çıkmakla eşdeğer bir efordur: bu efor esnasında kalp hızı ve kan basıncı artmaktadır. Pek çok hastada yeniden cinsel yaşama başlamak için 2-4 haftalık bir süre gerekmektedir. Ancak her hasta doktoruyla bu konuyu görüşmelidir. Cinsel ilişkinin hangi pozisyonda yapıldığının pek önemi yoktur.

Kalp hastalarına cinsel aktiviteyle ilgili öneriler

• Sinirli ya da stres altında olduğunuz bir durumda cinsel aktiviteye başlamayın. 

• Dinlenmiş, rahat, günlük yaşamın getirdiği gerilimlerden uzak bir zaman cinsel ilişki için tercih edilmelidir.

• Çok karnı tok bir durumda başlamaktansa cinsel ilişki için yemek yedikten sonra 1-3 saat süre geçmiş olmasını tercih edin. 

• Cinsel ilişki için rahat, ilişkinin kesintiye uğramayacağı bir yer seçin.

Sağlık Merkezi
Anadolu Sağlık Merkezi

Kardiyoloji sil

Önerilen Sağlık Yazıları

Kalp Hastalıkları Riskinizi Öğrenin!

Kalp Hastalıkları Riskinizi Öğrenin!

Kalp Hastalıklarına Karşı Koruyucu Öneriler

Kalp Hastalıklarına Karşı Koruyucu Öneriler

Kalp Krizi Ölümlerini Yarı Oranda Azaltmak Mümkün

Kalp Krizi Ölümlerini Yarı Oranda Azaltmak Mümkün

Kalp Sağlığınız İçin Yumurtayı Doğru Tüketin

Kalp Sağlığınız İçin Yumurtayı Doğru Tüketin

Kalp ve Beyinin Düşmanı: Hipertansiyon

Kalp ve Beyinin Düşmanı: Hipertansiyon

Tümünü göster