Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Dengeli ve sağlıklı beslenme sadece hastalıklara karşı vücut direncini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda hastalık süresinin kısalmasına yardımcı olur. Anadolu Sağlık Merkezi Baslenme ve Diyet Bölümü uzmanları, sağlıklı yiyecekler ve besleyici diyet programı sağlama hedefiyle, kanser tedavisi alan hastalara da danışmanlık hizmeti sunuyor. 

İlgi Alanları

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Çörek otu, Nigella sativa bitkisinin tohumlarının ortak adıdır. Bu bitki yeşil yaprakları, beyaz ve morumsu çiçekleri olan küçük bir çalıdır. Dünya çapında yetişir, ancak en yaygın olarak güney ve doğu Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve güneybatı Asya'da yetişir. Çörek otu, çörek otu, rezene çiçeği, siyah kimyon, Roma kişnişi, Habbatul Barakah (Arapça) ve Tikur azmud (Amharca) isimleriyle de bilinir. Bu tohumlardan çörek otu yağı elde edilir. Çörek otu çeşitli formlarda (bütün olarak, yağ olarak, kapsül içinde ve toz olarak) kullanılabilir. Çörek otu yağının sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmalar nispeten sınırlı olmasına rağmen, potansiyel faydalar sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.

Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chia tohumları lif, protein, omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlarla yüklü, besin açısından yoğun, küçük tohumlardır. Etkileyici beslenme profilleri, çeşitli sağlık yararlarıyla birlikte gelir ve bu da onları dengeli bir diyete mükemmel bir katkı haline getirir. Günümüzde chia, Meksika, Guatemala, Peru, Arjantin, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere birçok ülkede ticari olarak yetiştirilmektedir.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir? Biberiye Ne İşe Yarar?

Adaçayı ailesinin bir üyesi olan biberiye, oldukça aromatik iğne benzeri yaprakları ve mavi, beyaz veya pembe çiçekleri olan, her zaman yeşil, gür bir bitkidir. Geleneksel olarak kuzu, tavuk veya av eti ile servis edilir. Akdeniz mutfağında yaygın olarak kullanılır. Ekmek, muffin ve bisküvi gibi tatlı ve tuzlu unlu mamullerde kullanılabilir. Taze biberiye ayrıca çay yapmak, kokteylleri tatlandırmak veya soslar ve marinatlar yapmak için yağ veya sirke ile karıştırılarak da kullanılabilir. Biberiye, mutfakta pek çok kullanımının yanı sıra binlerce yıldır sindirim sorunları, baş ağrıları, uykusuzluk, romatizmal ağrılar gibi bir dizi hastalığın tedavisinde ve fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığı iyileştirmek için bir tonik olarak kullanılmıştır.

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Ejder meyvesi, dünyanın tropik bölgelerinde bulabileceğiniz, hylocereus adı verilen tırmanıcı bir kaktüsün üzerinde yetişen bir besindir. Meyvenin dış kısmı sıcak pembe veya sarı bir ampul görünümündedir ve etrafında alevler gibi yükselen sivri uçlu yeşil yapraklar vardır. Ejder meyvesi, sulu ve bazılarının kivi, armut ve karpuz karışımı olarak tanımladığı hafif tatlı bir tada sahiptir. Tohumların fındıksı bir tadı vardır. Görünümü, adını ateş püskürten bir ejderhadan alır. Zengin antioksidan kaynağı, kanser ve diyabet riskini azaltmada hayati bir rol oynar. Bu süper meyveyi günlük beslenmeye rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado Nasıl Tüketilir?

Avokado, büyük bir çekirdeği ve koyu kösele kabuğu olan parlak yeşil bir meyvedir. Defnegiller familyasına ait bu meyve, lif kaynağı açısından oldukça zengindir. Son zamanların popüler ürünleri arasında yerini alan avokado, sofralarda pek çok yemeğe konuk olur. Salatalardan dürümlere, sandviçlerden soslara kadar pek çok ürüne tat ve sağlık katmayı başarır.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur ağaçları 30'a yakın tür ve çeşidi bulunan büyük bir ağaçtır. Oldukça uzun boylu olmalarına rağmen ömürleri de oldukça uzundur. Çoğunun birkaç yüz yıllık bir ömrü vardır ancak binlerce yıl yaşamış bazı ıhlamur ağaçları da vardır. Köklü geçmişiyle ıhlamur ağaçlarından mevsiminde toplanan ıhlamurlar, sevilerek tüketilir. Ihlamur çiçekleri, yaprakları, odunu ve odun kömürü (odundan elde edilen) tıbbi amaçlarla kullanılan kısımlarıdır. Ihlamur çiçeklerindeki aktif maddeler arasında flavonoidler (antioksidan görevi gören), uçucu yağ ve müsilaj bileşenleri (yatıştırıcı ve iltihabı azaltan) bulunur. Doğanın en şifalı bitkilerinden biri olan ıhlamur doğru bir demleme ile binbir derde deva olur.

E Vitamini Faydaları Nelerdir?

E vitamini yüksek antioksidan etkilere sahip, vücudu oksidatif stresten korumaya ve bağışıklık direncini yükseltmeye yardımcı olan iyi bir kaynaktır. Başta saç ve cilt bakımı olmak üzere görme sağlığının desteklenmesine ve kalbi çeşitli hastalık risklerine karşı korumaya karşı yardımcı olabilir. Bu vitamin belirli besinlerden alınabileceği gibi çeşitli formlarda bulunan ilaçlarla da takviye edilebilir.

Zerdeçal Nedir, Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Bitkisel kaynaklı ürünler geçmişten günümüze çok çeşitli amaçlar için kullanılmışlardır. Bitkisel ürünlerden biri olan zerdeçal, zencefilgiller familyasına ait olan Curcuma Longa adlı bitkiden elde edilir. Zencefilin içerdiği kimyasal bileşiklerin miktarı ve kalitesi bitkinin yetiştiği ortamın koşullarına bağlı olarak değişse de zencefil biyoaktif bileşikler bakımından oldukça zengindir. Tüm bileşenler içerisinde ana aktif bileşik olarak adlandırılan ve sağlıkla ile ilgili faydalardan asıl sorumlu olan kimyasal kurkumindir. Kurkumin antioksidan, anti-inflamatuar, anti-bakteriyel özellikler göstermektedir.

Narın Faydaları Nelerdir? Nar Neye İyi Gelir?

Günümüzde endüstriyel gelişmelere ve teknolojinin hızla ilerlemesine bağlı olarak, insanlar sağlıklı bir yaşam biçimi sürmeye ve sağlığı destekleyici gıdalar tüketmeye yönelmiştir. Buna bağlı olarak meyve çeşitlerinin önemi giderek artmıştır. Meyve türleri içerisinde yer alan hem lezzetiyle hem de sağlığa etkileriyle çok önemli bir besin kaynağı olan nar, dünya genelinde popülerliği en çok artan meyvelerden biridir. Punicacae familyasına mensup olan ve latince adı Punica granatum L. olan nar, antik çağlardan beri varlığını koruyan, tıbbi faydalarından dolayı halk sağlığında yaygın olarak kullanılan bir meyvedir. Nar; folik asit, potasyum, fosfor, demir, C vitamini ve lif bakımından oldukça yüksek içeriklere sahiptir. Bu özelliklerine bağlı olarak Japon patentli ilaçlarda yer alan 9 bitkisel gıdadan biridir. Narın sadece etli kısmı değil; köklerinden, çiçeğinden, kabuğundan ve çekirdeğinden de aktif olarak sağlık sektöründe yararlanılır.

Cevizin Faydaları Nelerdir? Ceviz Neye İyi Gelir?

Ceviz besin değerleri, besleyici özelliği ve lezzetli tadı sayesinde popüler bir kuruyemiştir. İçerisindeki zengin yağ asitleri, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller kalp rahatsızlıklarından beyin hastalıklarına, hafıza sorunlarından diyabete, kanser riskinden korunmaya ve cilt sağlığının korunmasına kadar birçok sağlık koşuluna fayda sağlayabilir. Cevizi beslenme rutinine dahil ederek sağlıklı bir yaşam desteklenebilir.

Ayvanın Faydaları Nelerdir? Ayva Neye İyi Gelir?

Ayva (Cydonia oblonga), armuta benzeyen meyveleri olan, kuraklığa dayanıklı, küçük, yaprak döken bir ağaçtır. Meyvesi çiğ olarak tüketilebileceği gibi beslenme düzeninde reçel veya unlu mamullere eklenerek de yenilebilir. Asya ve Akdeniz'in çeşitli bölgelerine özgü bir meyvedir. Havaya maruz kaldığında, beyaz-sarı dokusu sertleşir, tadı ekşi, acı ve asidik hale gelir. Ancak olgunlaştığında ayva hoş, ekşi tatlı arası güzel bir tada sahip olur. Yapısında kişilerin sağlığına katkı verebilecek birçok fayda bulunur. İçerdiği lif, vitamin ve antioksidanlar sayesinde vücut sağlığını destekler.

Adaçayının Faydaları Nelerdir? Adaçayı Neye İyi Gelir?

Tıbbi ve aromatik bitkiler geçmişten günümüze hastalıklardan korunma ve hastalıkların tedavisi amacıyla oldukça sık kullanılmaktadır. Bu bitkilerin kullanımı tıbbi amaçlarla da sınırlandırılmamış çok çeşitli sektörlerde bitkilerden yararlanılmıştır. Adaçayı da Lamiaceae familyasına ait olan değerli bir tıbbi bitkidir. Bilimsel adı Salvia Officinalis L. olan adaçayının dünyada 900 tane türü bulunmaktadır. Ülkemiz de bu bitki açısından zengin bir coğrafyada bulunduğundan 87 adet türü bulundurmaktadır. Adaçayının ismi latince “Salveo” kelimesinden gelmektedir. Salveo kurtarmak iyileştirmek gibi anlamları karşılayan bir sözcüktür. Adaçayı içerdiği kimyasal bileşenlerden ötürü tedavide terapötik amaçla oldukça sık kullanılmaktadır. Adaçayı bakteri enfeksiyonlarına, mantar enfeksiyonlarına karşı etkili olmanın yanında kanser hastalıklarında tümörlerin küçültülmesinde dahi faydalı olan oldukça etkili bir bitkidir. Son yapılan çalışmalarda bitkinin antioksidan aktivite gösterdiği de ortaya konmuştur. Adaçayının halk arasında oldukça çeşitli uygulanış biçimleri bulunmaktadır. En yaygın kullanım şekli ise demleme usulü yapılan çaydır. Adaçayının kullanılış şekli mevcut hastalığa göre değişiklik göstermektedir.

Gluten Nedir? Gluten Hangi Gıdalarda Bulunur?

Tahıllar geçmişten bugüne kadar toplumların beslenmesinde oldukça önemli bir yer edinmiştir. Gluten, glutenin ve gliadin fraksiyonundan oluşan, tahılların bir kısmının içeriğinde bulunan bitkisel bir proteindir. Gliadin proteini glutenin çoğu olumsuz etkisinden sorumludur. Gluten içeren tahıl ve bileşenler başta buğday, arpa, çavdar olmak üzere, bira mayası, glutensiz olarak etiketlenmeyen yulaf şeklinde sıralanabilir. En yaygın gluten kaynakları ise ekmek, makarna, kek ve kurabiye gibi unlu mamuller şeklindedir. Bazı bireylerin tıbbi durumlar nedeniyle gluten tüketmemesi gerekir. Ancak gluten tüketiminden kaçınmak biraz zordur. Bu nedenle gluten içeren ve içermeyen besinler iyi bilinmeli, gluten diyetinin prensipleri iyi benimsenmelidir.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kabak çekirdeği içerisindeki yağ asitleri, vitamin ve mineraller sayesinde kronik hastalıkların tedavisine yardımcı olmaktan cilt sorunlarına kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılması, kan şekerinin dengelenmesi gibi etkileri vardır. Kabak çekirdekleri, takviye ürün olarak kullanılabileceği gibi yemek ve salataların tatlandırılması için kullanılabilir. Çekirdekten elde edilen yağ da bağırsakların temizlenmesi, cildin nemlendirilmesi için tercih edilebilir. Tüm doğal ürünlerde olduğu gibi kabak çekirdeğinin yanlış ve fazla kullanımı istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu nedenle daha fazla kullanıldığında daha etkili olacağı düşünülmemelidir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Ne İşe Yarar?

Yeşil çay, sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle birçok sağlık uzmanı tarafından önerilen, günlük beslenmeye eklenebilecek bitki türlerinden biridir. İçerisinde bulunan kateşinler sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, kanser ve tip 2 diyabet gelişimini önlemede bilinen etkileriyle ön plana çıkar. Bu hastalıkların beraberinde yapılan çalışmalar yeşil çay tüketiminin kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabileceğini gösterir. Yeşil çay tüketiminin farklı faydaları bulunurken tüketilen miktara, demlenme şekline ve kimler tarafından tüketilebileceğine dikkat edilmesi gerekir. Doğru tüketim ile yeşil çayın olumlu etkilerinden yararlanılabilir.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Lavanta yağı, aromaterapi alanında kullanılan oldukça popüler ve çok yönlü bir esansiyel yağdır. Lavanta bitkisinden distilasyon yoluyla elde edilen lavanta yağı, gevşemeyi destekler ve stres, kaygı ve depresyon gibi durumlarda katkı sağlayabilir. Lavanta yağı birçok farklı amaçla daha kullanılabilen bir üründür. Anti-inflamatuar, antifungal, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklerine ek olarak antispazmodik, analjezik ve sedatif etkileri de mevcuttur. Lavanta yağı faydaları ile pek çok sağlık sorunu için tedavi alternatifi olabileceği gibi, bitkisel ürünlerde doz ve hasta öyküsünün önemi unutulmamalıdır. Her vücut için tolerans düzeyi, alerjik öykü ve etkin doz miktarı değişebilir.

Detoks Nedir?

Son yıllarda adından sıklıkla bahsedilen detoks kısaca vücudu temizlemek ve toksinlerden arındırmak için başvurulan bir diyet sürecidir. Hava kirliliği, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları, çeşitli kimyasallara maruz kalınması gibi pek çok sebeple vücutta toksin adı verilen zararlı maddeler birikebilir. Uzman kontrolünde yapılan çeşitli detokslar vücutta biriken toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. “Detoks nedir?”, “Detoks çeşitleri nelerdir?”, “Kimler detoks yapabilir?” gibi soruların cevapları ve detoks hakkında merak edilenler yazının ilerleyen kısımlarında detaylı olarak yer almaktadır.

Ginseng Nedir?

Ginseng Uzak Doğu ülkelerinde uzun yıllardır geleneksel tıpta kullanılan bir bitkidir. Bitkisel ürünlerin kullanımında yaygın olarak tercih edilen ginseng, strese karşı direnç arttırıcı etkilere sahiptir.

Anoreksiya

Vücut imajı hakkında endişeler günümüzde birçok sektörde etkisini gösterir. Oyuncu ve modeller, bale, dövüş sanatları ve uzun mesafe koşucuları gibi meslek gruplarına dâhil olan kişiler vücut ağrılıklarını korumak veya azaltmak için yoğun tempo içinde olabilir.

Zencefil: Faydaları, Etkileri, Tüketimi

Zencefil (Zingiber officinale), zerdeçal ve kakule kök ailesine ait bir bitkidir.

Yaban Mersini: Faydaları, Etkileri, Kullanım Alanları

Yaban mersini, Kuzey Amerika kökenli bir meyve türüdür ve bilimsel adı Vaccinium corymbosum'dur.

Semizotu Faydaları Nelerdir?

Semizotu diğer adıyla pirpirim, sıcak iklimli, otsu, etli ve tek yıllık bir bitkidir.

Rezene Çayı : Nedir, Faydaları, Tüketimi

Rezene, sağlığı iyileştirici özellikleri bulunan bitkilerden biridir.

Papatya Çayı : Faydaları, Etkileri, Tüketimi

Papatya, asteraceae bitki familyasına ait olan ve tıbbi, aromatik amaçla yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir.

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu, keten bitkisinden elde edilen tohumdur.

Kekik Çayı: Nedir, Faydaları, Tüketimi

Özellikle Akdeniz bölgesi gibi ılıman iklimlerde yetiştiriciliği yapılan kekik, mutfakların sevilen baharatlarından bir tanesidir.

Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir, süt ve süt ürünleri, kemik sağlığının korunması başta olmak üzere vücutta pek çok önemli görevleri bulunan ve insanlarda yaşam boyu gereksinim duyulan minerallerden bir tanesi olan kalsiyumun temel kaynağıdır.

Çörek Otu: Faydaları, Etkileri, Tüketimi

Çörek otu, eski zamanlardan bu yana gıda, ilaç gibi çeşitli kullanım alanına sahip bir tohumdur.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Günlük yaşantıyı sürdürebilmek için vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok temel besini almak son derece önemlidir. Bu besin maddelerinden biri de B12 vitamini olur. Adı sıklıkla duyulan bu vitaminin ne işe yaradığı ve neden bu kadar önemli olduğu hakkında çoğunlukla az bilgiye sahip olabilirsiniz. B12 vitamini vücudun çeşitli biyolojik süreçlerinde önemli roller üstlenir. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminden sinir sistemi sağlığına DNA sentezinden metabolizma hızına kadar pek çok temel fonksiyonda etkilidir.

Hizmet Alanları

19.08.2023
Kişiye Özel Beslenme Programları

Anadolu Sağlık Merkezi’nde beslenme uzmanları tarafından “Kişiye Özel Beslenme Programı” oluşturuluyor.

Ataşehir

Beslenme ve Diyet

Uzm. Dyt. Derya Eren

Gebze

Beslenme ve Diyet

Uzm. Dyt. Dilek Öztürk

Gebze

Beslenme ve Diyet

Uzm. Dyt. Nilüfer Duygu Yüceli

Gebze

Beslenme ve Diyet

Uzm. Dyt. Tuba Örnek

Ataşehir

Beslenme ve Diyet

Uzm. Dyt. Derya Eren

Gebze

Beslenme ve Diyet

Uzm. Dyt. Dilek Öztürk

Gebze

Beslenme ve Diyet

Uzm. Dyt. Nilüfer Duygu Yüceli

Gebze

Beslenme ve Diyet

Uzm. Dyt. Tuba Örnek

Bölüm Yazıları

Tüm yazılar
Ramazan’da kaçınılması gereken 6 hata

Ramazan’da kaçınılması gereken 6 hata

Oruç Tutanlara 6 Beslenme Önerisi

Oruç Tutanlara 6 Beslenme Önerisi

Zerdeçalın Sağlığa 10 Faydası

Zerdeçalın Sağlığa 10 Faydası

Güçlü hafıza ve beyin sağlığı için B vitamini tüketilmeli

Güçlü hafıza ve beyin sağlığı için B vitamini tüketilmeli

Nasıl Kilo Alınır? Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri

Nasıl Kilo Alınır? Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri

Ketojenik Diyet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Ketojenik Diyet Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Kantaron Yağı: Faydaları, Çeşitleri, Kullanım Alanları

Kantaron Yağı: Faydaları, Çeşitleri, Kullanım Alanları

Kanser ve Beslenme

Kanser ve Beslenme

Hindistan Cevizi Yağı: Faydaları, Etkileri, Kullanım Alanları

Hindistan Cevizi Yağı: Faydaları, Etkileri, Kullanım Alanları

Coronavirüs’e Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 8 Yolu

Coronavirüs’e Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 8 Yolu

Ayva'nın Faydaları

Ayva'nın Faydaları

6 soruda ıspanak zehirlenmesi

6 soruda ıspanak zehirlenmesi

Daha fazla göster
31.08.2023

Kanser Hastaları Tedavi Sürecinde Vitamin Takviyesi Almalı Mı?

Video Thumbnail
31.08.2023

Kanser Hastaları Tedavi Sürecinde Vitamin Takviyesi Almalı Mı?

Video Thumbnail
1.09.2023

Kanser Hastalarına Bitki Çayı Tavsiye Eder Misiniz?

Video Thumbnail
1.09.2023

Kanser Hastalarının Beslenme Programlarında Mutlaka Olması Gereken Gıdalar

Hızlı Erişim Formları

Sizi Dinliyoruz
Sizi Dinliyoruz

Hizmet kalitemizi daha da yükseltmek için görüşlerinize, önerilerinize kulak veriyoruz.

Formu doldur
Evde Bakım ve Sağlık Formu
Evde Bakım ve Sağlık Formu

İhtiyaç duyduğunuz sağlık hizmeti evinize geliyor. Evde sağlık hizmeti için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Tıbbi İkinci Görüş Formu
Tıbbi İkinci Görüş Formu

Tetkiklerinizin sonuçları, hastalığınızın teşhisi ve size sunduğumuz tedavi seçenekleri gibi konularda ikinci bir doktor görüşü için formu doldurabilirsiniz.

Formu doldur
Fiyat Talep Formu
Fiyat Talep Formu

Özel tedavi ve hizmetler için fiyat talep edebilirsiniz.

Formu doldur